Átlagosan hány évesen szülik a nők az első gyermeküket?
Bármikor látok ilyen kérdést, mibdig akad egy olyan "fiatalon szült" anyuka, aki be akarja beszélni magának és a világnak, hogy úgy jó, ahogy ők csinálták, mindenki öreg a játszótéren, bezzeg őt kinézik, mert fiatal és még körmöshoz is jár blabla...
Nos én kérek elnézést, hogy 30 után szültem az elsőt, 36 évesen a másodikat. Huszonévesen egyetemre jártam, utazgattam és elkezdtem a dolgozói élet útját járni. Vezető pozícióból mentem szülni és egyáltalán nem frusztrál, hogy otthon vagyok. Boldog feleség és családanyaként munkahelyi tapasztalattal nem félek visszamenni dolgozni. Tudom, hogy a gyerekeimnek meg tudok majd adni minden érzelmi és anyagi támogatást.
A játszótéren és az oviban sem látom magam idősebbnek, mint az átlag, sőt.
Nem szültem volna huszonévesen és nem azért, mert mindenáron karriert akartam építeni, hanem mert értelmileg, érzelmileg és anyagilag nem tudtam volna teljes mértékig megadni neki mindent. Most csakis rájuk figyelek, velük teljes az életem és nem tervezem feldobni a talpam 4 év múlva 40 évesen. Anyám pedig majdnem 50 évesen klimaxolt, ami megfelel a magyar átlagnak. (48-50) A 40 éves még simán menstruál, csak a petesejtjei nagyobb eséllyel sérültek, mint egy 20 évesnek.
Kérdező, én küldtem a linket, szívesen! :) Ha részletesebb infóra vágysz, a KSH oldalán van egy csomó statisztika a demográfiai adatokról mindenféle szempontok alapján rendszerezve ( [link]
Nem a vitát szeretném szítani, de szerintem a 8/14-es válaszokat író abba a hibába esett, hogy nem tud túllépni a saját környezetében tapasztalt dolgokon. Érdemes lenne szélesíteni a látókörét, mert pl. ha én is csak a környezetemből próbálnék általánosítani, akkor azt hinném, mindenki 90+ feletti kort él meg – egészségesen. Ugyanis nekem a szüleim, anyósomék, de még a barátaim szülei is tök fittek 70–80 éves korukban, a házunkban pedig három jóval 90 év feletti nő is lakik, akik oké, hogy már nem „rohangálnak”, de totál önellátók, és szellemileg teljesen épek. És a 40 körüli széles társasági körünk sem temeti még magát, sőt! :)
Egyébként a környezetemben a legtöbben 30 éves koruk körül szülték az első gyereküket, és a gyerekeim ovijában, iskolájában is úgy látom, ez a helyzet, eddig csak két olyan anyukatárssal találkoztam, akik a 20-as éveik elején szültek.
„Manapság nagyon kitolódott egyébként amit nem nagyon értek, ennyire karrier központúak lettek a nők, vagy Magyarországon lett egyre nehezebb a körülményeket megteremteni a gyerekvállaláshoz?”
Ez nyilván elég összetett kérdés. Azok a barátnőim, ismerőseim, akik a 30-as éveik vége felé szültek, vagy még akkor sem, nem direkt elhatározásból „tolták ki” a gyerekvállalásukat idáig. A környzetemben lévők zöme legalább a 20-as évei közepéig iskolába járt, utána kezdett dolgozni csak, tehát akkor kezdte meg igazából a felnőtt életét. Tulajdonképpen nem is ismerek olyat, aki húszonévesen a családalapításon gondolkodott volna, ahogy az előző válaszoló írta, nem voltunk rá érzelmileg érettek, eszünkbe sem jutott.
Jó esetben a többségnek közben lett „párja”, akivel néhány év után szóba került a gyerekvállalás, de sok olyan nőt ismerek, akik csak 30+ évesen találtak rá az „igazira”, vagy még akkor sem, és igen, sajnos köztük gyakori, hogy már nem könnyen esnek teherbe.
Szóval szerintem ez nem „karrierközpontúság”, inkább annak a folyamatnak a része, hogy a jóléti társadalmakban a tanulás ideje egyre inkább kitolódik, így az önálló életkezdésé is.
Az mondjuk érdekes kérdés, hogy ha az előző generációkban még a húszonpár évesen történő gyerekvállalás volt a „divat”, akkor vajon ezeknek a szülőknek a gyerekei miért nem követik ezt a szüleik által mintát… Talán nem látták annyira tutinak a szüleik sorsát?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!