Ha az apa nincs együtt az anyával akkor is jár neki a pótszabadság a gyerek után?
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 132. § (2) bekezdésének 2012. január 1-jén hatályba lépett rendelkezése szerint a munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb egy gyermeke után kettő, két gyermeke után négy, kettőnél több gyermeke után összesen hét munkanap pótszabadság jár. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.
A hatályos szabályozás alapján mindkét szülőnek jár a pótszabadság. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például egy gyermek után két nap pótszabadság jár az anya és két nap az apa részére. Az adott szülő részére a törvényben megállapított pótszabadság időtartama a másik szülő részére nem ruházható át.
Amunkavállalót arra tekintet nélkül megilleti a pótszabadság, hogy ő vagy a másik szülő vállal nagyobb részt a gyerek nevelésében. A szülőt a gyermek után járó pótszabadság akkor is megilleti, ha a gyermeket nem a saját háztartásában neveli. A rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye ugyanakkor – a családok védelméről szóló 2011. évi CCXI. törvénnyel összhangban – a pótszabadság igénybe vételéhez a munkavállaló részéről a gyermek nevelésében való részvételt feltételezi.
Így azt mondhatjuk hétköznapi nyelvre lefordítva, hogy ha valamilyen módon részt vesz a gyermek nevelésében, él a láthatás jogával és a gyermektartás fizetési kötelezettségét is teljesíti, akkor igen, megilleti. Viszont ha eltűnt a balfenéken, mint szamár a ködben, de a pótszabi kéne neki, akkor azért jobb, ha elfelejti.
Egy ilyen nyilatkozatot kell leadnia a munkahelyén, neked nem kell sehol aláírnod és semmilyen olyan spéci adatot(adószám stb...) sem kérnek, hogy ne tudja egymaga kitölteni. Szerintem is nagyon aljas dolog, mikor valaki tojik a gyerekére magasról, anyagilag sem segíti, de az utána járó kedvezményket igénybeveszi. Nézd, elvben jóhiszemúségi elv alapján úgy vélelmezi a jogszabály, hogy az érvényesíti, aki erre jogosult, sokat nem tudsz tenni. Adókedvezményt viszont már nem tud érvényesíteni utána, ott neked is kell nyilatkozni, aláírni, így avval nem tud visszaélni, ha te nem mész bele. Eztmeg hagyd a fenébe. Ha ilyen s*arrágó egy alak, hogy szabit vesz ki a gyereke után, akivel nemis törődik, akkor legyen vele boldog, nem ér annyit az egész, hogy bosszankodj miatta. A gyerktartást hivatalosan ítélték meg? ha igen, akkor kérj végrehajtást, ha meg nem, akkor irány a bíróság, gyermekelhelyezés véglegesítése, láthatás rendezése és gyermektartásm ez utóbbit fizetésből letiltással kérjed. Ha megállapították, de önkéntes fizetéssel, még mindig kérvényezheted a bíróságon, hogy a későbbiekben a béréből a munkáltató közvetlenül vonja le, tekintettel a fizetési(illetve nem fizetési) hajlandóságára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!