Baba angolról mi a személyes, tapasztalt véleményetek? Összezavarta a babát a magyar nyelv tanulásában? Mennyire hasznos? Aki javasolja miért és aki nem, miért nem?
Nagyon nem értek egyet az előttem hozzászólókkal, de természetesen elfogadom az ő véleményüket is.
Egy közel 6 éves kisfiú anyukája vagyok.
Már kb. 4 éve egyedül nevelem, a férjemtől elváltam.
Én magyar állampolgár vagyok, az anyanyelvem magyar, a volt férjem külföldi állampolgár, az angol tk. a második anyanyelve.
Folyékonyan beszélek angolul (munkámhoz is kell, de jellemzően írásban, szaknyelv), de természetesen nem anyanyelvi szinten.
Még egyszer hangsúlyozom, hogy a gyermek külföldi apja nem él velünk (nem is él Magyarországon).
Ennek ellenére a mai napig én olvasok neki pl. mesét angolul, vannak angol játékai, népszerű meséket dvd-ről pl. angol nyelven néz stb.
Magánoviba jár, ahol heti 1-2 alkalommal van ilyen játékos, mondókázós foglalkozás.
Csecsemőkorától hallja az angolt, mindig is tőlem is és az apjától is, de természetesen a magyar lakhely, a magyar nevelési nyelvű óvoda és miattam is, aki neveli, a magyar az anyanyelve, az angol csak amolyan második nyelv.
Ha folyamatosan beszélek hozzá neki való köznapi témákat (pl. vezetés közben a közlekedésről stb.) érti, a meséknél vissza szoktam kérdezni a tartalomra, elmondja, van, amikor az angol nyelvű mese után magyarul kérdezek, akkor is tud válaszolni és nem a képekből, mert olyat kérdezek, amit a rajzból nem lehet kikövetkeztetni.
A múlt hónapban repültünk- szeretett volna bemenni a pilótához, szívesen fogadták. A pilóta németül szólalt meg először- jeleztem neki, hogy én értem, de a kisfiam csak az angolt. A pilóta átváltott és elkezdtek beszélgetni. A kisfiam a feltett kérdésekre normálisan, nyelvtanilag helyesen, jó kiejtéssel válaszolt stb.
Igenis van értelme elkezdeni a nyelvvel való játékos ismerkedést minél előbb- az én kisfiamnak teljesen természetes, hogy sokféle nyelv van- nem kínlódik, nem akadozik- ha nemtud valamit, akkor angolul mondja, hogy nem tudom azt a szót, esetleg körülírja.
Ugyanígy nem döbbent meg Németországban azon, hogy én egy másik felnőttel németül kommunikáltam, illetve az édesapjától hall egy harmadik nyelvet és figyeli- szerintem a korai kezdés ad egyfajta lazaságot, fogékonyságot, természetességet a nyelvekhez való hozzáállásban.
Azt gondolom, hogy a jelenlegi angol tudásszintje 90%-ban nekem köszönhető (hiába külföldi az édesapa, előbb elváltunk, mint ahogy a gyermekem beszélni kezdett volna!)- nekem is van akcentusom, nem anyanyelvem az angol, mégis itt az eredménye.
Saját példánk okán javaslom mindenképpen.
3 Azért emeltem ki az anyanyelvű szülőt, mert már sok olyan példát láttam ahol a középfokon tudó szülő nekiállt angolul beszélni a gyerekkel, általában nem lett baj belőle, a gyerek nem tanult meg semmit angolul, de ennek értelme nincs, illetve ha mégis ráragad valami az esetleg egy rosszul bevésődő nyelvtan lehet, mivel nem tudnak olyan szinten beszélni, mint ahogyan gondolják.
Azt nem tudom elképzelni, hogy heti 2 angol foglalkozás mellett az esti meseolvasástól tanuljon meg a gyerek angolul. Lehet, hogy annyiban tényleg jó, hogy a gyerek megérti, hogy vannak más nyelvek is a világon, de a gyerekek nagy többsége ezt egyébként is fel tudja fogni.
A zenei nevelést, vagy a testmozgást hasznosabbnak tartom óvodás korban. Vagy ha valaki nagyon a nyelvet szeretné, akkor a kéttannyelvű, anyanyelvi óvodákat, általános iskolákat tudom ajánlani.
3. vagyok
4-nek: de, a gyerekek és a felnőttek is attól tanulják meg a nyelvet, ha napi szinten találkoznak vele, szituációkban stb.
Napi fél- egy óra angol mese, napi fél- egy óra beszélgetés, játék, társas stb. angolul- hidd el, elég.
Álláspontom szerint egyébként jobb egy élő, aktív, esetleg akcentussal ejtett vagy stilisztikailag nem tökéletes, de létező nyelvtudás, mint a semmilyen.
A korai kezdés szerintem az alapozáshoz, könnyedséghez, sikerélményekhez kiváló.
(NEM rád vagy más ismeretlen hozzászólóra gondolok, de azt figyeltem meg, hogy a leghevesebb ellenzők nagyrésze-nyilván NEM MINDENKI- a szülők azon táborából kerül ki, aki maga nem beszél megbízható szinten idegennyelvet, a gyereket sem vitte még kipróbás szinten sem foglalkozásra stb.)
Kérdező: a korai nyelvtanulás témában a tv2 babás műsora is készített szuper riportot elismert nyelvésszel, nyelvtanár-pedagógussal- keresd meg az archivumban (az ott szereplő egyik család mi voltunk)
Az én gyerekemnél semmit nem ért.Bő 2 évig járt-2.5-5 éves koráig-még angol táborba is volt 2x1 hetet.Ehhez képest pár szót tanult csak meg,a suliban mondhatni 0-ról indult(most elsős).
A legnagyobb gyerekünkkel 15 hónapig Németországban éltem,3-4 éves kora körül,mikor hazajöttünk folyékonyan beszélt németül.Azóta leérettségizett-itthon,osztrák suliban-és most Bécsben egyetemista.
Az én véleményem az,hogy ezek a baba nyelvtanulós dolgok-legyen az angol,német,olasz,vagy bármi-cart se érnek.Ha olyan nyelvterületen él,illetve valamelyik szülő adott nyelven beszél hozzá,az hatékony.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!