Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi az oka a fehér ember...

Mi az oka a fehér ember alacsony szaporodási rátájának, a fejlődő országokban élő más rasszokhoz tartozók túlságosan is magas szaporulatával szemben?

Figyelt kérdés

Már most is 10%-át teszi "csak" ki afehérek száma,akik jellemzően fejlett országokban élnek. (kb 700 millió-Európa,Észak Amerika,Ausztrália)

Szemben a fejlődő országok lakóival,akik fehértől különböző rasszba tartoznak és 3*-osa a népességszaporulat.



Vhol olvastam,hogy nemrég még mi Magyarok is úgy szaporodunk,mint a cigányok. 5-10 gyerek. (nagyapáink korában)

Később ahogy fejlődtünk esett vissza a népességszaporulat. A Ccigányok is zárkóznak fel lassan "fejlettségben" ez a gyerekszámban is visszatükröződik.

Mi az oka ennek?


És egy idő után miért csap át a társadalmi fejlődés népességszaporulati öngyilkosságba,mint Spanyolországban,Görögországban és Németországban? + a többi.



2016. ápr. 1. 12:55
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

A népességnövekedést jelentősen lassítaná az iskolai végzettség szintjének emelése, amely elősegítené a tudatos családtervezést.


A fentit most olvastam. Szinte ugyanerre gondoltam. Sokkal nagyobb szerepet kap az önmegvalósítás is,amibe nem feltétlenül tartozik bele a gyerekvállalás.

2016. ápr. 1. 13:08
 2/15 anonim ***** válasza:
93%

Azért még az ötvenes években is Magyarországon a mezőgazdaság dominált. Fogamzásgátlás nem igazán terjedt el, illetve a magas rátájú csecsemőhalandóságot is beleszámolták.

Ezért is volt sok gyerek. Néhány nem érte meg a felnőttkort, a maradék jól jött plusz munkás kéznek a földeken, állatok körül.

Ráadásul akkoriban a mennyiségi és nem a minőségi gyerekvállalás volt a "divat". A vallás is elterjedtebb volt, abortuszra kevésbé volt tényleges lehetőség, stb.


De akár kulturális oka is lehet, van, ahol a sok gyerek státusszimbólum (Közel-Kelet, itt mind az arab országokra, mind Izraelre gondolok). Másrészt az egy keresős családminta az átlagos magyar családban nem működik, ezért 1-3 gyereknél többre egyszerűen nincs keret.

2016. ápr. 1. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem a rasszokon múlik. De a témával több kötetnyi szociológiai szakirodalom foglalkozik, nem igazán lehet itt ezt egyszerűen megválaszolni. Nagyon leegyszerűsítve azt lehetne mondani, hogy inkább a jövedelmi helyzettel van összefüggésben, de ez meg így nem teljesen fedi a valóságot. De inkább ezt mondanám, mint azt, hogy a rassz a befolyásoló tényező. A létbizonytalanságban élők - nyilván nem tudatosan - így biztosítják az adott népesség fennmaradását. A jobb körülmények között élők "megtehetik", hogy csak 1-2-3 gyereket vállalnak, és azokat jó körülmények között felnevelik (most jó körülmény alatt nem a luxust értem, hanem ebbe egy átlagos, panellakó családot is bele lehet érteni, akik nem nyomorognak, a kielégítő életszínvonaluk biztosítva van), mert jó eséllyel mindegyik megszületett gyerekük megéri a felnőtt kort. Ott, ahol ez nem adott, általában több gyerek születik, és abból a sokból talán lesz egy-kettő, amelyik megéri azt a kort, hogy neki is gyerekei lehessenek. Legalább is a nagyon elmaraádott térségekben, illetve a nem is annyira rég múltban ez így volt.

A cigányság gyermekvállalási kedvének relatív visszaesésének is ez az oka, bár szerintem itt ezt a csökkenést sokan nem látják, de tény, hogy már ott is ritkák a 8-10 gyerekes családok. Lényeg, hogy az már ott sem igazán reális, hogy kevés gyerek érje meg a felnőtt kort, de ezek a beidegződések viszonylag hosszú ideig, generációkon átívelve megmaradnak, csak szép lassan enyhülnek.

A másik, hogy valaha a sok gyerek vállalása egyfajta segítsége volt a szegényebb embereknek, hiszen a család tagjai nem csak fogyasztottak, de termeltek is. Most viszont a gyerekvállalás igen nagy szegénységi kockázat.

2016. ápr. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

SZÁMÍT A KÉPZETTSÉG


Az ENSZ mellett más intézmények és tudományos műhelyek is készítenek népesség-előrejelzéseket. A Wittgenstein Centre kutatóinak legutóbbi becslése szerint az iskolai végzettség szintjének emelkedése tudatosabb családtervezéssel és csökkenő termékenységgel párosulhat a kevésbé fejlett országokban is, és ez lassíthatja a világnépesség növekedési ütemét. Előrejelzésük közepes változata szerint a világ népességszáma már 2060 és 2080 között elérné maximális lélekszámát (9,4 milliárd fő), majd az évszázad végére 9 milliárd főre csökkenne.

2016. ápr. 1. 13:11
 5/15 anonim ***** válasza:
5%
Nézegetek USA-filmeket, és ott is bevállalnak akár 4 gyereket is, pedig esetleg nem is tudják az egészségbiztosítást fizetni. Nem értem, ilyen jó a segélyezés?
2016. ápr. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Mert a nagy gyerekszámnak az elsődleges oka a nagy gyermekhalandóság volt. Régen ha egy családban született 4-5 gyerek, abból jó, ha 1-2 megélte a felnőttkort, amikor már támogatni tudta az idős szüleit. ( Nem volt még a nyugdíj sem általános, csak bizonyos állami funkciókhoz járt . Ezek voltak a "nyugdíjas állások.)


Emellett a felvilágosulatlanság és a védekezés kezdetlegessége vagy hiánya is közrejátszott.


A mai "fejlődő" vagy elmaradott országokban ma is ez a helyzet.


Meg persze szerepet kap a tudatos családtervezés, a megnövekedett igények és annak felmérése, hogy hány gyereket tud valaki úgy bevállalni, hogy ne kelljen az igényeiből jelentősen leadni, és a gyereknek is meg tudja adni azt, ami ma már alap, de régen nem hogy luxus volt, de el sem tudták képzelni.

2016. ápr. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
90%
Az ismerősöm csecsemőosztályon dolgozik, és -tisztelet a kivételmek - hihhhetetlen sötét emberekkel van sokszor dolga. Már agyilag.
2016. ápr. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
95%

Minél gyengébb egy faj, annál több utódot nemz, hogy önmagát fenntartsa, lásd állatvilágban.

A hangya is bojban él, a madarak "seregben", a pandamaci meg a kihalás szélén...

2016. ápr. 1. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy írták, több gyerek halt meg, sajnos. Nem is kell messze mennem példáért. Nagyanyám 5 gyerekéből 2 halt meg picinek vidéken. Egyik koraszülött volt(nem extrém, ma már szinte 100%, hogy károsodás nélkül életben tartották volna), pár napot élt. Másikat 3 hónaposan elvitte egy tüdőgyulladás. Pedig ez azért nem volt olyan nagyon rég, 50-60 éve.
2016. ápr. 1. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok. Eszembe jutott, hogy nincs 40 éve sem, hogy a férjem pár hónapos testvérét elvitte egy erős influenza. Pedig ez tényleg nem volt olyan rég és nem is vidéken történt. Orvos nem utalta be a kórházba. Adott neki gyógyszert mondván, pár nap múlva rendbe jön. Másnap nem ébredt fel :( Ma már egy orvost nagyon meghurcolnak ilyenért, fejlődik a tudomány, nagyon figyelnek mindenre. Ritka az ilyen.
2016. ápr. 1. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!