Elfogadhatónak tartjátok, hogy kétgyermekes anyuka havi 210 órákat dolgozzon szülésznőként?
Szeretem a hivatásom, de a helyzet nagyon súlyos az egészségügyben, kötelezően elvárják a rengeteg túlórát, utánpótlás nincs.
Muszály a családot eltartani... de ma beszéltünk a kolléganőkkel, hogy ez így nem élet, nincs magánélet, hazaérve hullafáradtak vagyunk, nem bírjuk ezt már sokáig így.
Én is kiszámoltam, ez napi 10 órát jelent, vagy napi 8 óra, + szombat.
A te esetedben a munkanapok nem mindig hétvégére esnek, de az óraszám akkor is így jön ki.
5x10 óra, vagy 6x8 óra.
Ne haragudj, de ez nem katasztrófa.
Nagyon sok ember dolgozik így.
Mi köze ennek ahhoz, hogy hány gyereked van?
MIntha ezzel akarnál takarózni.
Lehet nem leszek népszerű ebben a kategóriában, de azért, mert gyereked van, nem vagy különb más munkavállalóknál, nem jár neked sem más bánásmód, mint bárki másnak.
Az én munkahelyemen a főnök kis kedvence állandó délelőttös, mert hogy neki gyereke van.
Én meg azt mondom, pontosan ugyanolyan a szerződése, mint másoknak, ugyanúgy 2 műszakos, és másnak is van gyereke meg családja. Vagy ha más a barátaival vagy a kutyájával töltené az időt, az is teljesen mindegy.
Ez a munkaidő nem elfogadhatatlan.
Ettől persze előfordulhat, hogy valakinek nem felel meg egyéni okok miatt, akkor keresni kell mást. De nem a gyerekkel takarózni.
Januárban egyetlen hétvégém sem volt szabad, sosem kértem megkülönböztetett bánásmódot a gyerekeim miatt, sőt az egyik legterhelhetőbb munkaerő vagyok.
Viszont a gyerekekkel nincs egy közös programunk.
Én tudom, hogy más szakmákban is hasonló a helyzet.
Például most ilyen beosztásom lesz 12 órás műszakokkal: nappal, éjszaka, éjszaka, alvónap, nappal, éjszaka, éjszaka, ez 7 nap alatt 6 12 órás műszak.
Betegen sem mehetünk szabadságra, mert akkor megoldhatatlanná válik a beosztás, előfordul, hogy nem 210, hanem 230 órát dolgozunk.
Nem mindegy, hogy a 210-230 órával, vagy az éjszakai/hétvégi műszakkal van problémád. Ha a 210 órával, ahogy a kérdésedben írtad, akkor továbbra is azt tudom mondani, hogy máshol sem kevesebb a munka (és máshol is mennek betegen dolgozni az emberek).
Nyilván tudtad, amikor ezt a szakmát választottad, hogy a nők nem csak 8-16 óra között szülnek, de ha a hétvégézéssel és az éjszakázással van gondod, akkor keress más munkát.
Azt meg nem egészen értem, hogy a heti 6*12 óra hogy jön ki. Ha annyit dolgoztok, akkor nem havi 210 óráról, hanem kb. 300-ról van szó. Szerintem az nagyon sok, én nem vállalnám, de ezt is mindenki maga dönti el.
na álljon meg a menet, amit most leírtál beosztást, az heti 72 óra.
ez azt jelenti, hogy
1. vagy nem 210 órát dolgozol, hanem havi 300-at,
2. de mivel leírtad a havi 210-et, és most lesz egy ilyen heted, ez egyértelműen feltételezi, hogy lesz ebben a hónapban egy olyan heted, amire csak 33 munkaóra, azaz 3 munkanap jut! ha a 12 órával számolunk.
azaz ha most 6 napot mész, akkor a TE!!! zámításod alapján jövő héten csak 3 napot mész, és 4 napot otthon vagy!
azért ez máris másképp hangzik, hogy 4 napot otthon lehetsz, amikor más dolgozók 5 meg 6 napokat fognak dolgozni, és csak 1 vagy 2 napot lehetnek a gyerekeikkel!
a másik, ami nagyon nem szimpatikus: az általad alvónapnak nevezett nap. én ezt a kifejezést még soha nem hallottam, ezt az egészségügyben így hívják?
én úgy tartanám korrektnek, ha szabadnapnak vagy piehőnapnak neveznéd, hiszen nem munkanap.
azt értem, hogy előző nap éjszakás vagy, azaz délelőtt aludni fogsz. de attól még munkára nem vagy beírva, és tapasztalatból tudom, a párom is műszakol, hogy reggel 7 körül hazaér, és max. 1 óráig alszik. a gyereked pedig akkor még suliban van, azaz neked kb 1 órától szabad a napod.
de munkajogilag az egész napod szabad.
nálunk is így van, a párom 3 napot dolgozik, majd 3 napot szabad. de amikor 3 éjszakás napja után 3 napja szabad, azt nem úgy hívja, hogy 3 nap meló, 1 alvónap, 2 szabadnap.
egyébként őszintén mondd meg, mit vársz tőlünk? mindenhol ez van, de le is írtad, hogy ezt tudod. változni nem fog, főleg nem ezen a szinten. ha te magad nem lépsz, akkor semmi nem fog történni. vagy váltasz, vagy maradsz ebben a helyzetben.
az általad leírtak már sok-sok éve így mennek az egészségügyben. tisztán emlékszem, hogy már 5 éve, de még régebben is ugyanez ment. az orvosoknak, nővéreknek már akkor is kevés volt a fizetésük, akkor is túl voltak terhelve, és akkor is szó szerint ezeket mondták, hogy nincs magánéletük, nem bírják már ezt sokáig. sokan léptek is, de sokan maradtak. akkor aki 5-10 éve ezt mondta, hogy nem bírja már sokáig, és a mai napig ott van, az mégiscsak bírja, még ha nincs is magánélete.
nagyon jól tudom, milyen, évekig dolgoztam ilyen helyen. igaz nem eü, de minden egyes héten túlóra, az a heti 1 nap pedig semmire sem elég, ki sem tudtam magam pihenni. 5 évet húztam le ott, kikészültem mind idegileg, mind fizikailag, és tudod, mit tettem? léptem. váltottam, a saját érdekemben. a legjobb döntést hoztam meg.
tudom, csúnyán hangzik, de azt szokták mondani, hogy aki nem lép, annak még nem fáj eléggé.
Persze egyenlőtlen az óraszám eloszlása.
20 éve dolgozom, az utóbbi pár évben vàlt a helyzet súlyossá.
Régen többen voltunk egy műszakban, nem kellett túlóráznunk akkoriban egyáltalán.
Gyakran több órát kénytelenek vagyunk műszak végén maradni, mert a kolléganőt nem akarjuk magára hagyni, a műszakom lejár 18 órakkor, de 21:30- kor indulok haza,ezeket az órákat bele sem számoltam a havi óraszámba.
Hogy miért írtam le ide?
Megértést, tanácsot vártam olyan anyukáktól akik hasonló helyzetben voltak, vannak, érdekelt mások véleménye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!