Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi jár majd nekem? Jogosult...

Mi jár majd nekem? Jogosult leszek GYED-re?

Figyelt kérdés
Momentán van munkám,8 éve ugyan azon a munkahelyen dolgozom.Jövő májusra tervezzük a babát.A kérdésem:ha munkanélküli segélyre megyek(lehet,hogy megszűnik a munkahelyem)kb.májusban,szeptemberben sikerül teherbe esnem,akkor mit fogok kapni?GYED,GYES?Mit kell tennem,hogy GYED-et kapjak?Itt úgy olvastam,hogy többek is jogosultak voltak GYED-re,pedig munkanélküli járadékot kaptak.Előre is KÖSZI!
2010. márc. 20. 17:34
 1/8 anonim ***** válasza:

SZia!

A lényeg, hogy a szülés előtti két évben egy évig biztosítva legyél a TB felé. Igen, ha álláskeresési ellátást kapsz akkor is biztosítva vagy, remélem tudtam segíteni.

2010. márc. 20. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A gyermekgondozási díjra (gyed) azoknak az édesanyák (vagy édesapák) jogosultak, akik a szülés napja előtti két évből legalább 365 napot biztosítottak voltak.

Ők a napi átlagkeresetük 70%-át kaphatják a gyed ideje alatt, maximum a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-áig. (Vagyis ha valaki -a példa kedvéért - egymillió forintot keresett is havonta, gyedre nem kaphatja meg annak 70%-át, csak legfeljebb az aktuális minimálbér kétszeresének 70%-át, ami jelenleg 100 100 Ft.)


Szintén biztosítási időhöz kapcsolódó anyasági ellátás a terhességi-gyermekágyi segély, amely a szülést követő 168 napig jár azoknak az édesanyáknak, akik a szülést megelőző két évben legalább 365 napot biztosítottak voltak. Ennek összege ugyanúgy alakul, mint a gyed számítása: a napi átlagkereset 70%-a, maximum a minimálbér kétszeresének 70%-a.


Alanyi jogon jár a kismamáknak a gyermekgondozási segély (gyes) - ezt kapják a gyermek (eddigi három helyett most) kétéves koráig azok az édesanyák, akik a szülést megelőző két évben nem rendelkeznek 365 nap biztosítási idővel. Ennek összege azonos a mindenkori nyugdíjminimum összegével (jelenleg 28 500 Ft).

2010. márc. 20. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Szia! Most csak gyorsan tudok pár szót pötyögni, mert mennem kell.

Én munkanélküliről szültem és kapom a gyedet és éppen szeptemberben fogant a babánk. De az a véleményem, ha idén májusban leszel munkanélküli, de csak szeptemberben fogan a baba és csak jövő májusban születik, akkor már nem leszel a Munkaügy által biztosított. Vagy jövő májusban leszel munkanélküli és akkor is születik a baba? Mert az úgy ok.


Most rohanok fürdetni, etetni stb... később vagy holnap tudok még írni, ha érdekelnek részletek, mesélek.

2010. márc. 20. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
KÖSZI NEKTEK!Értem,amit írtok,csak mintha,itt olyat olvastam volna,hogy ha táppénzre mentek munkanélküli alatt(mert veszélyeztetett terhes volt)és olyankor-ezt nem tudom, hogy működik-felfüggesztik a folyósítást(mármint az álláskeresési támogatásnak),akkor a szülés időpontjában még él a munkanélküli(gondolom én),mert 2 juttatás nem jár!Vagy rosszul értelmeztem?
2010. márc. 20. 20:05
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Utolsó vagyok. Azt sajnos nem tudom, hogy munkanélküli alatt hogyan működik a táppénz. Nálam úgy volt, hogy szeptemberben fogant a babám, 10 hetesen, novemberben kirúgtak, év végéig passzív táppénzen voltam (akkor még 45 nap volt), 2009 januártól mentem munkanélkülire, ami júliusig járt volna de én júniusban szültem, ekkor szüneteltettük a munkanélkülit, igényeltem tgyást, tgyás lejárt novemberben, visszamentem 1 hétre munkanélkülire és ezalatt az 1 hét alatt igényeltem gyedet, amit december óta kapok.


Viszont van olyan ismerősöm, akinek mikor lejárt a tgyása nem vette vissza a munkaügy, így nem tudott gyedet igényelni, hiszen nem volt mögötte biztosítás.

Olyat is ismerek aki a járadék (fél év) lejárta után szült és szintén nem kapott gyedet.


Mindenképpen érdeklődj már most a munkaügyön és akár az oepnél is!

2010. márc. 21. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi!Akkor én el vagyok tájolódva,azt hittem 9 hónapig jár a munkanélküli(régebben mintha így lett volna).Na,akkor bemegyek az OEP-hez.
2010. márc. 21. 13:17
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Megint én. Igen 9 hónap, DE az 6 hónap munkanélküli JÁRADÉK és 3 hónap munkanélküli SEGÉLYBŐL tevődik össze. Nekem anno azt mondták, hogy, ha segély alatt szülök, akkor az már nem biztosított háttér, így nem kaphatok gyedet.

(Viszont talán ezen az oldalon olvastam, hogy valaki segély alatt szült és kapott gyedet.) Szóval annyira eltérő lehet, inkább érdeklődj a helyi munkaügyön és oepnél, minthogy hülyeséget írjak.

Esély van a gyedre, ha megfelelsz a feltételeknek (ledolgozott napok száma) és biztosítás alatt szülsz. Érdeklődd meg, hogy a segély az-e.

Ha sikerül, nézz vissza légyszi, nehogy butaságot írjak másoknak is.


Sok sikert!

2010. márc. 21. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a segítőkészségedet!Sztem akkor megpróbálom kihúzni valahogy a melóhelyen,és ha sikerül teherbe esnem.elmegyek táppénzre(még mielőtt kitennének)Szép estét!
2010. márc. 21. 20:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!