Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Nagyon rosszul járnék anyagila...

Nagyon rosszul járnék anyagilag, ha a Gyed lejárta után szülnék?

Figyelt kérdés

Irtó fontos lenne a válasz, bár még van pár hónap dönteni. 2009. júniusában szültem, tehát 2011 júniusáig kapok gyedet. Anyagilag jó lenne gyed lejárta előtt szülni, de még nem érzem magam felkészültnek.

De akkor mennyi pénzt kapnék, ha pár hónappal gyed lejárta előtt esnék teherbe? (Nem pedig addig szülnék)?

Bocsi, remélem érthető voltam. Nem élünk valami fényesen, (lakáshitel, stb..)de mindenképpen szeretnénk kistestvért.

(Br. 130-at kaptam, most a max. gyedet kapom).

GYES-re nem tudnék menni, mert az nagyon kevés :(((


2010. márc. 17. 22:22
 1/7 anonim ***** válasza:
75%

Szia!

Ha gyed lejártakor már állapotos vagy, akkor választhatsz.


A verzió:

Visszaveteted magad, de a szabik kivétele után elmész táppénzre. Szabi alatt azt a fizetést fogod kapni, ami a szerződésedben szerepel, azzal az átlagos fizetésemeléssel, amit az elmúlt időszakban a cégnél volt.

A táppénzt viszont a mostani szerződésedből számolják, 60%.

Amikor visszamész, apa igényli a gyest, de ezt amikor megszületik a kicsi, vissza kell mondani.

Anyagilag ez a legjobb, kérdés az, hogy állapotosan vissza vesznek-e?


B verzió:

A gyed után elmész gyesre és amint lehet igényled a tgyást (szülés-28 nap). Anyagilag ez a legrosszabb.


C verzió:

Azt is lehet, hogy amint terhes leszel a másodikkal, elmész táppénzre. Ekkor a mostani gyed alapjául szolgáló jövedelmedből (br. 130, ha jól értettem) fogják számolni a táppénzt, ennek a 60%-a lesz. Anyagilag ez a köztes megoldás. Ebben az esetben is apa igényelheti a gyest.


Hogy hol, mit kell igényelni, az oep honlapján fent van:

[link]


Akármelyiket választod, ha a két gyerek között nem dolgozol 180 napot (munka+szabi), akkor a tgyásnak is lesz maximuma, ami megegyezik a gyed max-al (minimálbér *2*0,7, ez 2010-ben br. 102900 Ft).

2010. márc. 19. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod!!!!!

Arra gondoltam, hogy kiveszem a szabit, aztán egyből táppénzre megyek. Persze ezt nem közlöm velük.

/Így elvileg nem is bocsáthatnak el, mert elvileg addigra már kiskönyvem lesz/.

Akkor addig a (táppénz alatt) a férjem kaphat gyes-t?

És akkor a ezek szerint a gyed-ből számolják a táppénzt, ami már 60 %, ill. a gyás-nak maximuma lesz (ez megegyezne a max. gyeddel? És a gyedem is ugyanennyi maradna, vagy annak is csak a 70%?

Jaj, olyan értetlen vagyok, pedig jó lenne már, ha végre átlátnám, de most már közelebb jutottam :)

Ráadásul áprilistól változik a gyed kiszámolása?

2010. márc. 19. 13:32
 3/7 A kérdező kommentje:

Ja, és nem is tudnám bölcsibe adni a babámat, itt nincs rá lehetőség.

Tehát vagy korán jön a kistesó, vagy megszívom anyagilag?

ÁÁÁÁ, elég elkeserítő :(

2010. márc. 19. 13:34
 4/7 anonim ***** válasza:
A gyed ugyanannyi marad, mert annak a szerződés szerinti bér az alapja. Ahogy írta az első, a legjobb anyagilag, ha gyed után visszamégy, kiveszed a szabikat, aztán táppénz. AZ több, mint a gyes, plusz a párod mehet gyes-re. AZtán tgyás, és gyed (ezek nagyságrendileg nem nagyon fognak eltérni nálad, a különbség pár ezer lesz). Ha gyed vége után 4 héttel megszületik a tesó (vagy annyival később, mint a szabijaid, amiket kivehetsz, ha visszamégy), akkor nem lesz köztes minimális havi bevétel, mert a szabi alatt a béred kapod, a szülés előtti 4 hétre meg már kaphatod a tgyást, és végül újra jön a gyed. Már másképp számolják, igen, de csak annyiban, hogy 365 napot kell biztosításban tölteni a gyed és tgyűs igényléshez, illetve, hogy annyi időre jár a gyede, amennyi ideig megvan a biztosítási jogviszony. Téged csak az érint, hogy a tesóval csak max. két éves koráig maradhatsz otthon, mivel a jogviszonyod folyamatos, így minden jár, a maximális időre.
2010. márc. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ja, és a táppénznek nem a gyed az alapja, ellátás nem lehet alapja egy másik ellátásnak. A táppénznek is a nszerződés szerinti béred lesz az alapja:)

És a gyerek 3 éves koráig akkor sem küldhetnek el rendes felmondással, ha nem vagy terhes, illetve kiskönyv sem kell a védettséghez.

2010. márc. 19. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Pontosan úgy van ahogy előttem már leírták, én csak azzal egészíteném ki, hogy ha apuka veszi igénybe a gyes-t akkor csak ő marad otthon táppénzen a kicsivel, ha beteg lesz, az mindegy, hogy Te is otthon vagy éppen akkor táppénzen, vagy tgyáson.

Én amúgy ugyanebben a cipőben járok, a lányom most lesz két éves májusban és most tervezzük a kistesót, lehet már itt is van a pocakomban, én speciel nem tervezem bejelenti a munkahelyen hogy terhes vagyok-e vagy sem, úgyse látszik még akkor semmi, ráadásul március végén kell beadnom a papírokat, ahhoz, hogy vissza vegyenek, akkor meg még én sem fogom biztosan tudni, hogy lesz-e baba vagy nem. Szépen visszvesznek, kiveszem a szabikat és megyek táppénzre, én a 12. hét után ugysem dolgozhatok veszélyeztetett munkakör miatt. Aztán majd meglátjuk, hogy alakul. Ember tervez..... :))

2010. márc. 19. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Nagyon hálás vagyok a válaszokért, viszont még legalább 100 x el kell olvasnom, hogy felfogjam teljesen. Tkp az jött le első körben, hogy akkor mégsem olyan vészes, ha később jön a tesó :)))

Itt köszönöm meg annak, aki e-mail-t is írt, nagyon rendes / rendesek vagytok :)

Biztos lesz még kérdésem, akkor azt majd e-mail-en keresztül :))))

Szép estét Nektek ! :)

2010. márc. 19. 20:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!