Most őszintén! Gyerekülést lehet előre tenni az anyósülésre? Nem hordozót.18-36 kg-os gyerekülést.
Mindenki mást mond. Már magam sem tudom, hogyan szabályos. Hátul a középső öv csak két pontos, oda magasítóval esetleg be lehet kötni gyereket? 1, 5 és 8 évesek.
Köszönöm előre is a segítséget!!
URSULA
Ülhet előre a gyerek menetirány szerint is!
Nemlajos2014. May. 08.Hozzászólások (3)58
Nagy élharcosa vagyok ennek a csatának, ha beszélhetünk egyáltalán harcról, inkább állóháború.
Egyrészt falnak mászom a jogi csűrcsavartól, mikor – szerintem – totál mást jelent magyarul egy szöveg, mint amit a jogértelmezők kihoznak belőle, na ez a rendelet is ilyen.
Másrészt volt szerencsém már jó pár évvel ezelőtt olvasni a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól egy, a lentihez hasonló állásfoglalást.
Hát most a Totalcar is csatlakozott a seregünkhöz, és – ismerve őket – addig nem nyugszanak, míg végleges választ nem kapnak a rendőrségtől is erre a közlekedési helyzetre.
Mert értelmezhet az NKH akárhogyan, ha a rendőr a sarkon megbüntet, ha előre kötöd a gyerekülést, menetirány szerint…
autósülés1
Íme, az NKH állásfoglalása:
“A KRESZ (1/1975 KpM-BM rendelet) tartalmazza a biztonsági övre és a gyermekbiztonsági rendszerekre vonatkozó rendelkezéseket. A járművek esetében a jogszabály pontosan meghatározza, hogy milyen járműfajtán, mely ülések esetében kötelező, vagy sem a biztonsági övek, illetve a gyermekbiztonsági rendszerek alkalmazása. A kérdéses jogszabályi hely a 48. § (7) bekezdés, idézem: „A gépkocsiban vagy a mopedautóban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermek – a testsúlyához igazodó kialakítású – gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermekbiztonsági rendszert kialakításától függően a járműnek erre a célra gyárilag kialakított rögzítési pontjaihoz, vagy az üléshez tartozó biztonsági övhöz vagy ennek bekötési pontjaihoz kell csatlakoztatni. A gépkocsi és a mopedautó üléseihez – a vezető ülését kivéve – gyermekbiztonsági rendszer szerelhető be. Az első üléshez – a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban – a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be, ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerhez tartozó hevederekkel (pántokkal) is rögzíteni kell.”
Alaptétele a szövegnek, hogy gyermek CSAK gyermekbiztonsági rendszerben szállítható. A 3. mondat alapján kimondhatjuk, hogy a vezetőülést kivéve a gyermekülés minden további ülés esetén beszerelhető. A következő mondat arra hívja fel a figyelmet, hogy a jobb egyesbe csak akkor szereljünk be menetiránnyal ellentétesen ülést (jellemzően babahordozót), ha a légzsák kikapcsolható. Ennek oka az, hogy a légzsák működésbe lépése esetén nem megvédené, hanem sérülést okozna a babának. Menetirány szerinti beszerelés esetén a légzsák betölti védelmi funkcióját, de csak abban az esetben, ha a gyermekbiztonsági rendszer megfelelően rögzítve van.
Összefoglalva a jármű jobb első ülésén előre néző gyermekbiztonsági rendszer használható, illetve gyermek szállítása esetén annak használata kötelező. Amennyiben a légzsák kikapcsolható, úgy – ha a gyermekbiztonsági rendszer azt lehetővé teszi – a menetiránynak háttal is el lehet a gyermekülést helyezni.
A KRESZ soron következő módosítása a hivatkozott jogszabályhely szövegét a fentiekben kifejtett jogalkotói szándéknak megfelelő, egyértelmű megfogalmazás érdekében pontosíthatja.”
További részletek, és a rendőrség várható válasza a Totalcar oldalán, kép forrása itt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!