A várandósokat tényleg védi valamilyen törvény a munkahelyről való kirúgás ellen?
Nemrég ezt olvastam több helyen is, de nem tudom, igaz-e, vagy ha az volt valamikor, aktuális-e még.
Várandósságom elején járok, de nagyon kacsintgat a létszámleépítés a munkahelyemen (alkalmazotti, bejelentett munkaviszonyban dolgozom).
Nagyon feszült már, elmérgesedett a munkahelyemen a légkör, mivel sokat és kevés bérét kell dolgoznunk. Gondolkodtam persze a váltáson, folyamatosan keresem a lehetőségeket, de eddig nem sikerült másik állást találnom, a baba meg egyszercsak kopogtatott (az utóbbi egy-két hónapban ilyen rossz a munkahelyi légkör, előtte nem volt az, én azt is terveztem, hogy GYES, GYED után ide visszajövök dolgozni, már már nem szeretnék).
Tudtommal a bruttó bérből számolják a GYED-et, amiben persze szeretnék részesülni, így kitartok, amíg nem sikerül másik melót találnom (amire ugye egyre kevesebb az esély mostanában, hiszen pocakosan nem veszik fel az embert új munkahelyre, gondolom) vagy amíg ki nem ír az orvos. Hacsak addig ki nem rúgnak.
És itt jön képbe a kérdésem: ebben az esetben mikor kellene jeleznem a munkáltató felé, hogy várandós vagyok (első hónapban vagyok)? Mert mi van akkor, ha a várandósságom bejelentése előtt kirúgnak? Olyankor tudtommal nem véd semmilyen törvény, így megtehetik.
De ha bejelenteném, akkor elvileg nem rúghatnának ki. Vagy mégis?
A családomban többször előfordult veszélyeztetett terhesség, így még egy kérdésem lenne: veszélyeztetett terhesség esetén azonnal eltilt az orvos a munkától? (Úgy, hogy természetesen a munkaviszony továbbra is fennáll?)
Nem veszélyeztetett terhesség esetén kérhetem-e az orvost, hogy írjon ki a melóból? (félek a sok stressz miatti vetéléstől is), vagy ezt csak nagyon indokolt esetben tenné meg?
Aki terhes, annak nem lehet felmondani.
Ez akkortól kezdve van érvényben, hogy az orvos megállapította a terhességet, függetlenül attól, hogy a munkaadó tud-e erröl.
Védett vagy, nem rúghatnak ki. Tavaly május óta akkor sem rúghatnak ki, ha nem közölted a munkáltatóddal és ők felmondtak neked (és a felmondás pillanatában már terhes voltál).
Én pont így jártam, nem tudtam, hogy terhes vagyok és felmondtak nekem, de vissza kellett venniük, mert a felmondás pillanatában terhes voltam.
Ha terhes vagy, csak veszélyeztetett terhesként írhat ki az orvosod táppénzre, általában nem kell sokáig győzködni őket, én is itthon vagyok a munkahelyi légkör miatt szinte az elejétől fogva.
korábban a bejelentéshez kötötték, de rájöttek ez mégis valahol magánügy, ezért most már elég, ha van egy orvosi igazolás arra az esetre, ha inogna a pozíció. (vagyis ha még nem vagy 12 hetes, és nem szeretnéd bejelenteni, de közben jelzik, hogy felmondanak, akkor ha te megírod, megmondod, hogy várandós vagy, és be is tudod mutatni a nőgyógyásztól kapott papírkát, ami a vizsgálatkor készült, akkor bizony nem küldhetnek el sima felmondással)
HA GAZDASÁGI INDOKOLTSÁGÚ CSOPORTOS(!) LÉTSZÁMLEÉPÍTÉS VAN, AKKOR SAJNOS ELKÜLDHETNEK. (mtk-ét olvasd el ennek kapcsán, ha tudni akarod, mik a feltételei a csoportos leépítésnek)
a TGYÁS-t, GYED-et a munkabéredből számolják. én pl. nettó 110e körül kaptam 2013-ban, az évben szültem, az adókedvezménnyel megtoldott tgyásom is 110e volt kábé, a gyed-em meg 79-86 ezer - attól függően hány napos a hónap. + jön rá a családipótlék, az 12e-től indul.
egy szó, mint 100, ha nem csoportos létszámleépítés van, hanem csak mondjuk fel akarnak mondani, akkor jolly joker tény az, hogy várandós vagy.
nem vagy köteles bejelenteni, ez a te magánügyed.
ja, és ha nem tetszik nekik, hogy nem tudnak elküldeni, sokat nem tehetnek, még rendkívülivel se tudnak elküldeni (mert azt eleve nagyon indokolni kell, aztán meg a munkaügyi bíróságon esélytelenek bizonyítani az ellenkezőjét, ha te állítod, csakis azért vágtak ki, mert terhesen nem kellettél - szóval nem kockáztatnak, kirúgni így nem tudnak.. csak azzal a fránya csoportos leépítéssel)
nem nehéz "veszélyeztetett" státuszba kerülni. ha azt mondod az orvosodnak.. tegnap vérezgettem egy kicsit... már ki is ír táppénzre. ugyanis nem kockáztatnak.
ha úgy érzed, hogy nem akarsz stresszelni, akkor menj betegácsiba. lesz még dolgod bőven, lesz még feladat a gyerek 6 éves koráig, szóval most pihend ki magad. úgyse akarsz már visszamenni a régi melódba, sz@@rd le őket, ha úgy érzed, ez kell.
a szülés előtti táppénz nem befolyásolja, hogy mit fizetnek tgyásra, gyedre.
ne szülési szabira menj, mert az rövidíti a tgyást - vagyis beleszámít, a táppénz 60% szülésig, utána tgyás 70% 6 hónapig, utána meg gyed gyerek 2 éves koráig, aztán gyes, vagy újra meló (jó kevés a gyes, fix összeg, úgy kb.28eFt) de vállalhaszt munkát más munkahelyen úgy, hogy közben gyesen vagy, és a régi munkahelyeden állományban vagy.
sok lehetőség és sok védettség jár neked.
javaslom, mond meg a dokinak, hogy vegyen fel táppénzre, és élvezd az életet és a várandósságot, a legcsodásabb időszakot, ami egy nő életében létezhet :)
Még egy kérdésem lenne: GYED alatt akkor nem lehet munkát vállalni, ha jól értem, de GYES mellett már igen? Ja, és csak részmunkaidős vagy teljes munkaidős melót is lehet vállalni GYES mellett?
És ez hogy működik, hogy ha kapnék egy melót GYED után, akkor csak mondanom kell a leendő főnökömnek, hogy GYES alatt vagyok jelenleg, de szeretnék itt elkezdeni dolgozni?
1 éves kora után már dolgozhatsz GYED mellett is, ez lett a GYED extra.
Ha netán elmegy a baba, értelemszerűen leáll a táppénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!