Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » GYED-et, v. GYES-t fogok-e...

GYED-et, v. GYES-t fogok-e kapni és mennyit?

Figyelt kérdés

2008. novemberében született 1. gyermekem, akivel jelenleg GYED-en vagyok (a maximumot kapom). A 2. gyermekem kb. az 1. 2 éves korára születne meg. Ha a GYED lejárta után születne meg,de a kiírt időpont megengedi, h. a TGYÁS-t már igényeljem (a kiírt időpont előtt 28 nappal), akkor ennek és utána a GYED-nek az összege megegyezik azzal amit az első babánál kaptam, vagy nem? Illetve, ha nem tudom egyből igényelni a TGYÁSt és GYESre kell mennem, akkor a 2. babánál a TGYÁS és a GYED értéke hogy alakul, vagy esetleg nem is fog járni csak a GYES?

A válaszokat előre is köszönöm! K


2010. jan. 30. 22:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Ha változatlanul megvan a munkaviszonya, tehát biztosított lesz a szülés időpontjában, akkor – 0 bérezett nappal a két gyerkőc között - a tgyás/ gyed-számítás alapja az első gyermek születése előtti jövedelme lesz.

/ Ez úgy folytatódik, hogy: de maximum a minimálbér kétszerese”. Tehát azoknál, akiknél a minimálbér kétszerese a „plafon”, mert annál többet keresnek, valóban számít, hogy az idei vagy a jövő évi minimálbér az alap…/

2010. jan. 30. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Még annyit tennék hozzá, hogy teljesen mindegy, hogy Gyed vagy Gyes alatt szüli a 2. gyermeket, akkor is annyit fog kapni mint az elsővel. Ezeket a juttatásokat mindig bérezett napokból számolják, amibe beletartozik a fizetett szabadság is, kivéve a táppénz (azt sosem számítják bele).

A dolgok akkor bonyolódnának, ha visszamenne dolgozni, vagyis lemondana a jelenlegi fizetés nélküli szabadságról, mert akkor lenne bérezett napja. Ilyen esetben a tgyás és gyed számítás alapja: az emelt béres szabadságos napokból (amit azonnal ki kell adjanak) + ledolgozott napok (ha van ilyen) a 70%-os betegszabadságból (amennyiben igényelné) számított napi átlagkereset 70 %-a.

2010. jan. 30. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
De figyelj arra, hogy az átlagjövedelmed mennyi volt, ugyanis a Gyesnek ez az alapja, és néha a Tgyással jobban jár az ember.
2010. jan. 30. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat! De szeretnék még egyszer visszakérdezni, csak, h. jól értem e!

Tehát mivel munkahelyről mentem el szülni és a munkahelyem továbbra is megvan, így biztosított vagyok. Így mindegy hogy a 2. gyerek az 1. két éves kora előtt születik-e, vagy utána (de mindenképpen a 3 éves kora előtt), a 2. gyerek megszületésétől ugyanaz a TGYÁS és GYED jár nekem mint az elsővel. A különbség az, hogy vagy tudom folyamatosan a GYed után a TGYÁSt igényelni, vagy el kell menjek a GYED után még GYESre is, ez esetben a GYES ideje alatt kevesebbet kapok, de utána a TGYÁS és a GYED akkor is ugyan az marad, mint az 1. gyerek esetén. Jól értem ezt?

Azért vagyok bizonytalan, mert én úgy tudtam, h. valamiért fontos az, h. a 2. gyerek az 1. két éves kora előtt szülessen meg. A válaszokat előre is köszönöm!!

Czné K

2010. jan. 31. 08:26
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha a gyed-be, gyes-be születik a 2. babus – táppénz stb. igénybevétele nélkül, tehát 0 bérezett nappal, akkor az ellátások alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Amire te gondolsz, az azért lehet fontos, mert kevés a Gyes összege és a kismamák emellett elmennek fizetett szabira vagy táppénzre...ami kiegészítené a Gyes összegét, amíg meg nem születik a 2. baba. Ez a helyzet viszont kissé bonyolultabb, tehát ezért jobb, ha az első baba 2 éves korára születik a 2. baba...A juttatások összegét ez nem befolyásolja, csak akkor, ha visszamegy valamilyen formába (szabi, táppénz) dolgozni.

2010. febr. 1. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a pontosítást!!!

Most már értem, h. hogyan is van ...

Köszönettel K

2010. febr. 1. 18:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!