Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért nem lehet a mesékben...

Miért nem lehet a mesékben (tv, könyvek) az "AKAROM" szó helyett "SZERETNÉM" szót használni?

Figyelt kérdés

A nagyobbik lányomnak vannak kedvenc meséi, amit az M2-n szokott naponta nézni. Ez kb., ha összeteszem max. 1 óra, tehát nem a világ vége és egész nap tv előtt ülős.

Plusz ő már az aktív "olvass mesét" korban van, amikor hajlandó is ott ülni mellettem én érdekli is a mese legalább 5-10 percig, ha nem izgága (pl. esti mesénél).


A legtöbb könyvben és tv-s mesében mindig azt olvasom (nyilván itt szoktam javítani, ha már 100×-ra olvasok el egy mesét) és hallom, hogy:

"De én úgy AKAROM ..", "Én azt AKAROM .."


Miért nem lehet úgy fordítani a meséket, hogy az AKAROM helyett SZERETNÉM szavacskát írjanak bele?

Azért dühít, mert a legtöbb mese tényleg oktató és tanító jellegű, nem csak ilyen "puff neked, nézzed/olvasd" mesék.

Értem én, hogy a szülő dolga megnevelni a gyereket, de ilyen hibákra miért nem gondolnak?

Miért nem lehet teljes mértékben jóra tanítani a gyerekeket?

Főleg, amikor egy mesében játékosan adják elő az illemszabályokat, mindennapi teendőket/dolgokat.


2014. szept. 13. 10:22
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
48%
Igen, van különbség és igen, meg kell tanulniuk mindkét szót! De a mesékben akkor is az akaromot használják, amikor a szeretnék lenne a helyes. Így hogy tegyen különbséget egy pár éves gyerek? Foglalkozni is kell vele, ez így van. De ha mesét olvasunk, mindig korrigálni kell. Mivel különbség van a két szó között, egyszerűbb lett volna helyesen fordítani. Amúgy meg kíváncsi lennék arra a szövegkörnyezetre, amiben az akarom-ot használjuk, úgy, hogy egy 3-4 éves gyerekre vonatkozik.
2014. szept. 13. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
54%

Tessék par példa, utolso:

Azt akarom, higy fogadj szót!

Azt akarom, higy idegennel ne állj szóba!

Azt akarom, hogy fogd a kezem, amikor átmegyünk az uton!

Azt akarom, hogy ne massz fel az ablakba!

Es meg folytathatnám. Vagy szerinted ide illene a szeretnem?

2014. szept. 13. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
48%
Én teljesen megértem a problémádat Kérdező. Igen, van különbség az akarom és a szeretném között, de így hirtelen nem jut eszembe olyan szituáció, ahol egy 3-4 éves gyereknek a "szeretném" helytelen lenne. (Egyébként én a rendőrségen biztos vallomást szeretnék tenni.) És tapasztalatból mondom, hiába mondja el a szülő százszor helyesen, elég egyszer hallani a tévében máshogy. Például van egy dalocska, amit évek óta éneklek a gyerekeknek. A középső lányom most kezdte az ovit, két hete jár, ott máshogy éneklik, és Ő azt tanulta meg. Ez így van a tévés mesékkel is - abból sokkal gyorsabban tanulnak.
2014. szept. 13. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
56%
12-es! Ezeket mind lehet a szeretnémmel is használni, ugyanis a gyereked is azokat a szavakat fogja használni, amit tőled hall. A boltban is azt fogja mondani, hogy akarom és mindig mindenre használni fogja. Ennyi idősen még nehéz különbséget tenni. Ezek a tiltások a szeretnémmel is értelmesek.
2014. szept. 13. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
11%

Akarat: 1. Elhatározott döntés, törekvés, illetve ennek megnyilvánulása. Szabad elhatározásból származó igyekezet, szándék egy cél elérésére. Saját döntés az életről, amikor nem más mondja meg, hogy a személy mit tegyen. Az akarat más személyek vagy dolgok irányításával járó törekvés egy kívánt eredmény, változás elérésére, cselekedet megtételére, terv megvalósítására.


2. Céltudatos eltökéltség; elhatározás egy cél elérésére anélkül, hogy bármennyire is visszafognánk magunkat annak elérésétől; szándék.



3. Elérni kívánt eredmény; a szándék tárgya, célja, ami felé az megnyilvánul.



4. Lélektan, filozófia: Határozott lelki törekvés, amelyet szándékosság, céltudatosság és a választási lehetőségek közötti döntés képessége, illetve ténye jellemez.



Ezzel szemben a "szeretném" szónak nincs meghatározása. Többnyire akkor használja az ember, amikor valamire vágyik.

2014. szept. 13. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
81%

Igen!

Tanítsd már meg a szavak tanuló gyereknek hogy melyik szó mikor helyes biztos meg fogja tudni külömböztetni! Én pedig betelefonàltam múlt héten a tendőrségre és mondtam hogy szertenék bejelenteni egy eltünést és meg szeretném kértdezni,hogy utàna tudnak-e nézni.

2014. szept. 13. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
28%
Hat akkor te mondd azt a gyerekednek, hogy szeretnéd, hogy nem asszony az ablakba. Ha kiesik, kérdezd meg, higy miért csinálta, hiszen te kerted, hogy szeretnéd, hogy ne masszon fel. Majd mondja, higy o meg a csokit szerette volna, amit nem vettél meg neki mégse.
2014. szept. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
79%
Amúgy meg hasznosabb, ha elmagyarázod, hogy nem szabad felmászni az ablakra, MERT VESZÉLYES! Nem csak az az oka, mert és azt akarom. Hamarabb megérti.
2014. szept. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
20%
Akkor mindenki használja az akarom szót, ahogy a szüleitől tanulta!
2014. szept. 13. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
51%
Nos, en használom is. A szüleim voltak olyan ertelmes emberek, hogy megtanították, mi a kulonbseg a kettő kozott, mikor kell használni az egyiket es mikor a másikat.
2014. szept. 13. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!