Miért van az, hogy régen "könnyebben" vállaltak gyerekeket a párok?
A rendszerváltás előtt működésképtelen, de kiszámítható gazdasági környezet volt. No meg ott volt a Ratkó-korszak, amikor államilag ösztönözték a gyerekvállalást.
Egyúttal régen (pl 60-100 éve és korábban is) inkább mennyiségi, mint minőségi gyerekvállalás volt a "divat". Akkoriban az egészségügy fejletlensége miatt magasabb volt a csecsemőhalandóság (ha nem a szülésbe halt bele az anya és az újszülött), nem volt elterjedt a védekezés.
"Amit Isten adott, Isten elveszi" Szültek 10 gyereket, abból 6-8 megérte a felnőttkort. Ha nem akartak több gyereket, akkor nem éltek házaséletet.
Most már kevesebb gyereket vállalnak, de a szülők részéről már elvárás, hogy egészséges legyen, tudják taníttatni, jövőjével is tudjanak foglalkozni.
Igen,ezeket értem,amit 2-es,3-as írtok,és így van,de ennek se lesz jó vége,hogy ennyire nem mernek az emberek gyereket vállalni...vagy nem tudom,persze mindenki maga döntse el.
Szerintem valamilyen szinten az is benne van,hogy nagyon sok mindent tukmálnak az emberre,mindenről elhitetik,hogy fontos,nélkülözhetetlen,meg kell venned.
nekünk 2 gyerekünk van,férjem karrierje most alakul,albérletben lakunk,de nem bántam meg,hogy korán szültem,és még vállalnánk egyet,de úgy nem szeretem a rosszalló tekinteteket :( tudom,nem kell velük foglalkozni,de mi nem tudtuk volna megcsinálni,hogy várunk 30-35 éves korunkig a gyerekvállalással...
Kérdező az emberek abban az időbe semmire nem költhettek persze hogy volt lebontva több pénzük. Ma hol kell egy Trabant minőségű kocsira 15 évet várni,igényléstől számítva?
Határon nem léphettek túl, így utazni is max Balatonra mentek,nem volt internet, számítógép, telefon, tv. Még régebben meg nem volt fogamzásgátlás,így persze hogy több gyerek volt. Abortusz is tiltva volt. Pont ezért lesz pár év múlva még több nyugdíjas mert a Ratkó gyerekek most mennek nyugdíja. Ma sem sok egyke lenne ha nem lenne lehetőség védekezni vagy abortusz nem lenne.
"ráadásul anyámék hitelének a felét anno az állam el is engedte. Na, mi ez már? "
Szocpol most is van, ez is valami olyasmi lehetett.
Nem csak szocpolt volt, hanem tényleg volt hitel elengedés. Ez úgy szólt, ha a felvett hitel felét egy összegben vissza tudtad fizetni, a másik részét elengedték. Nekem apukámék mesélték, hogy akkor szaladtak ide-oda a rokonsághoz, mindenhonnan kaptak 20-50 ezer forintot kölcsönbe, összejött a kb. 300 000 Ft és a másik felét elengedte a bank.
Más volt az életpálya. Akkor a középosztály gyereke ment szakiskolába, tanult szakmát, nyáron mehettek a gyerekek dolgozni (kertészetbe, tsz-ekbe), a szakmai gyakorlatért járt fizetés. Volt munkahely, a fiatal biztos lehetett benne, hogy amint végez az iskolával, mehet dolgozni. Egyetemre, főiskolára csak a nagyon okos vagy "elit" gyerekek mentek.
Nem volt ennyire kitárulva a világ, szó sem volt olyanról, hogy egy lány "élje ki magát". Nem volt divat az egy éjszakás kaland. A férfiak nem "csajoztak", hanem udvarolni jártak.
Komolyabban vették a párkapcsolatot, az eljegyzés nem csak egy gyűrű volt, hanem komoly házasulandó szándék. A házasságkötés sem csak egy papírnak számított.
Valahogy az emberek is másként álltak a dolgokhoz, pl. egy ház építésénél általában a haveri kör húzta fel a házat, mert a sok szakmunkás között mindig akadt valaki, aki értett az adott dologhoz. Együtt húzták fel a házat. A családi segítség természetes volt, egy anyának nem kellett rettegnie, hogy kirúgják, mert szült. Nem kellett vért izzadni, hogy a gyermek bölcsibe, oviba bejusson.
Nem mondom, hogy akkor minden tökéletes volt, mert tudjuk hogy nem, de ahogy a szüleim mesélik, jobb volt.
második vagyok
Valóban más volt az értékrend régebben sokkal inkább családcentrikus volt.
A másik, ahogy elöttem írta valaki az iskola, valóban régebben szakmát tanultak, sokan mentek szakmunkásképzőbe, nem feltétlenül a diploma volt a cél. Persze tanulmányi szempotok is közrejátszottak ebben, de így lett egy szakmája amiben akár érvényesülni is tudott. Járt gyakorlatra ott kapott valami pénzt. Most meg minden diák rohan főiskolára, egyetemre és a sokadik marketingest, kommunikációst képzik, tök fölöslegesen. Így sok a munkanélküli is, mert bizonyos szakmák telítettek, nem kell annyi ember rá, így hiába a diplomájuk munkanélküliek. Ha ácsnak, autószerelőnek tanult volna akkor lehet most nem munkanélküli lenne, mert szükség van a két kezi munkásra is. Persze mindenki a gyerekét tanítattni akarja, de valahogy rá kéne ébredni, hogy fölösleges még egy munkanélküli diplomást kiképezni mikor tele vagyunk hiány szakmákkal. A másik hogy nagyra vannak a diplomával, így el sem vállal annál kevesebb munkás sok frissen végzett. Aztán meg rinyálnak.
Régebben sokkal több két kezi munkás volt, persze megvoltak a diplomások is. De annak a diplomának volt értéke, mára már inkább egy megszokott dolog, hogy még egy semmit mondó szakon végzett diák van..... aki munkanélküli, így persze a családalapítás is bőven várat magára. A másik, hogy rengetek szórakozási lehetőség van, ezeket sokan kipróbálják, aztán rendszeresítik, ezeket gyerekkel macerás lenne megoldani, így amíg a szórakozás a fontosabb nem fognak belevágni a gyerekgyártásba.
Sokkal szabadabb a mai társadalom, kinyíltak a lehetőségek, így mindenki elősször kiélvezi ezeket, aztán jöhet a kötöttség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!