Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A munkáltatónak ki kell...

A munkáltatónak ki kell fizetnie a bentmaradó szabikat?

Figyelt kérdés
14+3 hetes kismama vagyok, terveim szerint júniusig dolgozom, aztán elmegyek táppénzre, júliusban szülök. Még 2009-es szabijaim is vannak (kb. 10 nap).
2010. jan. 8. 07:38
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem, majd akkor fizeti ki ha letelik a gyes, és nem oda mész vissza dolgozni. Vagy pedig ha odamész vissza, akkor a bent maradó szabival kezdesz el dolgozni, tehát akkor vagy szabadságon a harmadik év után.(végül is akkor fizet mert a szabit töltöd, de otthon vagy)
2010. jan. 8. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A bentmaradt szabikat csak akkor fizetheti ki a munkáltató - akkor viszont kötelező - ha megszűnik a munkaviszony.

A 2009-es szabikra viszont kérdezz rá, a munka törvénykönyve csak indokolt esetben engedi a következő naptári évre az átvitelt.

2010. jan. 8. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2010. jan. 8. 08:04
 4/7 anonim ***** válasza:

A Mtk. szerint a 2009. évi szabadságokat már ki kellett volna venned, nem lehet őket átvinni 2010-re, legkésőbb úgy kellett volna kivenni, hogy 2009-ben elkezded és 2010-ben befejezed (folyamatos szabi az ünnepek alatt). Ha nem így tettetek, a munkáltatódat simán megbirságolhatják.

Az idei évi szabadságokat kiveheted (ha akarod), vagy majd akkor veszed ki, amikor elkezdesz újra dolgozni. Legkésőbb az újra munkába álláskor ki kell venned őket rögtön (idei évi+ gyed első évére amit kapsz). Csak utána kezdhetsz el ténylegesen dolgozni.

Ha netán nem ott fogsz dolgozni (ez csak úgy lehet, hogy közös megegyezéssel, vagy te felmondasz, ő nem rúghat ki) akkor fizetik csak ki, de azt is majd csak 2-3 év múlva.

2010. jan. 8. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Kedves Utolsó! Ez érdekes információ, amit írsz. Én el akartam menni szabadságra december utolsó 2 hetére, de nem engedtek, mert sokan elmentek és nem találtak helyettesítőt, így csak 2 napot tudtam kivenni.
2010. jan. 8. 08:32
 6/7 anonim ***** válasza:

Hát, a kényszer nagy úr a munkáltatódnál is, ha mindenki egyszerre akar elmenni, de neki folyamatos munka kell.

Én nagy cégnél dolgozom (3000 fő), itt mindenki elmegy év végén, csak akik a folyamatos üzemhez kellenek, azok dolgoznak, de ők amúgy is műszakban...

Két dolgot lehet tenni: előre megbeszélni, ki mehet szabira, ki nem, aki nem mehet év végén, az előbb kiveszi, vagy esetleg kis csalással év elején rögtön kiveszi a megmaradtakat. A másik, hogy bejelenteni a munakvédelmi felügyeletnél, kimennek és megbirságolják a céget...

Nálunk sok-sok éve mindenki "halmozta" a szabadságokat, volt, akinek 150 nap felgyülemlett szabadsága volt pl. Aztán a rendszerváltás után valamikor jött a munkavédelmi felügyelet, jól leb.szta a céget, azóta rend van, mindenkinek ki KELL vennie a szabadságot.

Ha netán főnök valaki és tényleg nem tud elmenni szabadságra, akkor kiíratják vele a szabadságot, mintha szabadságon lenne és közben azért lássa el a munkáját, tehát jöjjön be, elvárják (de ez a főnöki fizetésért cserébe rendben is van, ha már volt olyan hülye és év közben nem vette ki a szabadságait...)

Én megegyeztem a főnökkel, hogy gyes után nem veszem ki rögtön a felgyülemlett szabadságokat (ilyenkor összegyűlik ugye 2-3 hónapra való), hanem majd 1-2-3 hónap múlva, erre a munkaügy megtiltotta, mondván, hogy rögtön ki kell venni őket, egy napot se lehet addig dolgozni, mert a Mtk. így szól. Megnéztem és tényleg, akkor se lehet ettől eltérni, ha a főnök is és te is azt szeretnéd.

2010. jan. 8. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Itt mondjuk az volt a röhej, hogy november végén megbeszéltük, hogy akkor december utolsó 2 hetét kiveszem. Aztán december 18-án szólt 3 kollégám, hogy akkor ők 19-től szabin vannak, stb. Így én már nem mehettem el, hiába az előzetes megbeszélés. No mindegy, ma úgy is beszélnünk kell, tehát akkor kiderül, hogy mi lesz a tavalyi szabikkal. Köszönöm a válaszaidat, nagyon hasznosak voltak.
2010. jan. 8. 08:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!