A munkáltatónak ki kell fizetnie a bentmaradó szabikat?
A bentmaradt szabikat csak akkor fizetheti ki a munkáltató - akkor viszont kötelező - ha megszűnik a munkaviszony.
A 2009-es szabikra viszont kérdezz rá, a munka törvénykönyve csak indokolt esetben engedi a következő naptári évre az átvitelt.
A Mtk. szerint a 2009. évi szabadságokat már ki kellett volna venned, nem lehet őket átvinni 2010-re, legkésőbb úgy kellett volna kivenni, hogy 2009-ben elkezded és 2010-ben befejezed (folyamatos szabi az ünnepek alatt). Ha nem így tettetek, a munkáltatódat simán megbirságolhatják.
Az idei évi szabadságokat kiveheted (ha akarod), vagy majd akkor veszed ki, amikor elkezdesz újra dolgozni. Legkésőbb az újra munkába álláskor ki kell venned őket rögtön (idei évi+ gyed első évére amit kapsz). Csak utána kezdhetsz el ténylegesen dolgozni.
Ha netán nem ott fogsz dolgozni (ez csak úgy lehet, hogy közös megegyezéssel, vagy te felmondasz, ő nem rúghat ki) akkor fizetik csak ki, de azt is majd csak 2-3 év múlva.
Hát, a kényszer nagy úr a munkáltatódnál is, ha mindenki egyszerre akar elmenni, de neki folyamatos munka kell.
Én nagy cégnél dolgozom (3000 fő), itt mindenki elmegy év végén, csak akik a folyamatos üzemhez kellenek, azok dolgoznak, de ők amúgy is műszakban...
Két dolgot lehet tenni: előre megbeszélni, ki mehet szabira, ki nem, aki nem mehet év végén, az előbb kiveszi, vagy esetleg kis csalással év elején rögtön kiveszi a megmaradtakat. A másik, hogy bejelenteni a munakvédelmi felügyeletnél, kimennek és megbirságolják a céget...
Nálunk sok-sok éve mindenki "halmozta" a szabadságokat, volt, akinek 150 nap felgyülemlett szabadsága volt pl. Aztán a rendszerváltás után valamikor jött a munkavédelmi felügyelet, jól leb.szta a céget, azóta rend van, mindenkinek ki KELL vennie a szabadságot.
Ha netán főnök valaki és tényleg nem tud elmenni szabadságra, akkor kiíratják vele a szabadságot, mintha szabadságon lenne és közben azért lássa el a munkáját, tehát jöjjön be, elvárják (de ez a főnöki fizetésért cserébe rendben is van, ha már volt olyan hülye és év közben nem vette ki a szabadságait...)
Én megegyeztem a főnökkel, hogy gyes után nem veszem ki rögtön a felgyülemlett szabadságokat (ilyenkor összegyűlik ugye 2-3 hónapra való), hanem majd 1-2-3 hónap múlva, erre a munkaügy megtiltotta, mondván, hogy rögtön ki kell venni őket, egy napot se lehet addig dolgozni, mert a Mtk. így szól. Megnéztem és tényleg, akkor se lehet ettől eltérni, ha a főnök is és te is azt szeretnéd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!