Szoktatok azon gondolkodni, hogy hol a hatar?
Hol a hatar akozott, hogy tereljuk/neveljuk a gyerekeinket egy altalunk idealisnak gondolt magatartas es ertekrend fele, illetve, hogy tiszteletben tartjuk a sajat termeszetet es nem eroszakolunk ra szamara idegen mintakat? En ezen sokat tepelodom, pedig kicsik meg a gyerekeim. Mondok peldat, hogy erthetobb legyen:
Szamomra pozitiv tulajdonsag a nyitottsag, nyiltsag, mas fele kivancsi, erdeklodo es baratsagos jellemvonas. Azt gondolom nagyban megkonnyiti az eletet, ha jok a szocialis kepessegeink, konnyebben tudunk boldogulni es boldog eletet elni. En eleg baratkozos, konnyen mosolygo es odafigyelo ember vagyok, es bar sok hibam van, de ezeket a tulajdonsagaimat minden szempontbol jonak gondolom. A fiam ugyan meg csak 2,5 eves, tehat messze meg a szemelyiseg rogzulese, de pici kora ota mas jellemnek tunik. Nehezen oldodik, ha olyanja van, ra se nezhet mas, mert visit, azt se viseli el, ha massal en beszelek (tudom ezt sok gyerek nem szereti, ha nem ra figyelnek akar csak percekre).
Szoval nem igazan tudom mikor teszek jot? Ha probalom olyan helyzetekbe hozni, amivel arra terelem, hogy o is ugy viselkedjen, ahogy en kovetendonek gondolom, szoval minel tobb szocialis interakcioban legyen resze vagy fogadjam el, hogy ez neki nehez, kellemetlen es pont, hogy ne eroltessem, mert neki ez csak szorongast okoz?
Rengeteg ilyen van meg, de remelem ertitek mire gondolok.
Szoval ti gondolkodtok ilyenen, hogy hol a hatar a tisztelet es a neveles (jobb szo kene) kozt?
Szia!
Az én fiam vissza húzódó alap természete, ezért én, mindig kicsi kora óta olyan helyzetekbe hozom, hogy próbáljon meg nyitni a világ felé. Pl.: Egyedül játszik a homokozóban, és vannak rajta kívül még gyerekek, akkor mondom neki, hogy menjen oda nyugodtan, és játsszon velük. Vagy elmegyünk vásárolni akkor segít a vásárlásban és van amikor oda adom neki a pénzt és neki kell oda adnia a pénztárosnak, így muszáj neki beszélgetnie, és szépen belerázódott mindenbe. Megszokta, hogy beszélgetnie kell az emberekkel, és hogy az milyen jó.
Most 3 éves elmúlt, és nyitott boldog kiegyensúlyozott nagy fiú. De ha nem kezdtem volna el időbe ezt az egészet, olyan élete lett volna mint nekem annak idején, se barotok se semmi, mert nem tudtam barátkozni, és nyitni mások felé. Ma már van családom és barátaim is, de nagy utat tettem meg idáig, és nem akartam, hogy a fiam is így járjon.
2 gyermekes anyuka
Teremts olyan szituációkat ahol talalkozhat más emberekkel, idegenekkel. Erőltetni nem kell, hogy kommunikáljon mindenáron velük de segíteni lehet pl. ha te szóba állsz mas gyerekekkel játék közben és megpróbálod játékosan bevonni. Erőltetni semmit nem szabad, de elzárkózni se az ilyen szituktól.
Tesómék 3 éves lány szintúgy félénk, fél az idegenektől, nem hajlandó velük beszélgetni, kommunikálni, lefagy a gyerek szó szerint és fut anyához. Ők ebbe már 1,5 éve belenyugodtak és nem próbalnak rajta változtatni. A pici ősszel oviba megy, szerinted mennyire lesz neki nehéz az hogy bekerül tök idegenek közé és egyedül lesz? Nagyon. Most még azt hiszi szegény, hogy az anyja majd vele lesz az oviban is, de ha rádöbben hogy nem, akkor nagyon nehéz lesz feldolgoznia.
Koszi a valaszokat (a tanacsokat is, hasznosak), de most nem ez volt igazan a kerdesem lenyege, hanem hogy ti tepelodtok-e azon, hogy milyen melysegig kell beavatkozni egy gyerek szemelyisegenek alakulasaba?
Csak peldat irtam, de irhattam volna szamos masikat is!
(Amugy nalunk is o adja boltban a kartyat, a jatszoteren rengetegszr kerdezi, melyik gyerek mit csinal, miert csinalja, hogy hivjak - ilyenkor arra biztatom kerdezze meg toluk nyugodtan o maga, stb...) Felenknek nem mondanam, inkabb nagyon hatarozottan tudja o mit akar es mit nem ( csevereszni es idegenekkel baratkozni pl leginkabb nem :D )
Érdekes kérdés...alapvetően én úgy gondolom,hogy az alap normák megtanítása mindenképpen fontos!Tehát hiába heves természetű,én rászólok,hogy szépen kérje vissza a játékát mástól még akkor is,ha már 1-2x kérte és még nem kapta meg...Tehát a másikhoz való normális viszonyulást muszáj megtanulniuk a természetüktől függetlenül.
De hogy az előző példánál maradjak én nagyobbik fiam lassan 4 és bizony nem is egyszer megküzdök azzal,hogy ne legyen annyira heves.Konkrétan ma is volt egy ilyen példa,hogy valaki játszott a játékával,odament,hallottam elkéret 3x szépen,aztán lekezdte elvenni tőle,de normálisan,a másik nem adta(amúgy korabeli) és erre odacsapott egyet...na akkor már odamentem,rászóltam,hogy így nem viselkedhet,semmiképen sem ütheti meg a másikat.Viszont magamban azért úgy voltam vele,hogy bakker,én elvárom a gyerekemtől,hogy adja vissza egyből másnak a játékát,ha játszik vele,és e mellett elvárom tőle,hogy legyen abszolút nyugodt,ha neki nem adják vissza...ja és a másik,hogy azt sem akarom belenevelni,hogy nyámnyila legyen,ha már egyszer van akarata,az csak jó lesz később!
A te konkrét példádra meg annyit tudok írni,hogy én fiamnak is volt egy ilyen időszaka 2 évesen,nem akart bemenni a játszóra csak akkor,ha üres volt.Meg is mondta,hogy nem akarja,hogy gyerekek ott legyenek...ezt mára kinőtte,szerintem nálatok is változni fog a helyzet,azért még elég kicsi a fiad, majd 3 éves kora kürl kezdi el őt érdekelni a gyerektársaság akkor biztos változni fog valamennyit.Lehet akkor se lesz a "társaság közepe",de ez nem is baj :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!