Milyen arab származású csaladnevek léteznek, és mit lehet adni a gyermeknek magyarorszagon hivatalosan?
Ezek jelenleg anyakönyvezhető arab eredetű utónevek:
Abdullah, Aladdin, Ámer, Amin, Amir, Borbás, Burak, Habib, Háfiz, Hamza, Harun, Ibrahim, Juszuf, Karim, Mazen, Ramiz, Rasid, Szelim, Tarek, Ziad
Aisa, Aisah, Amira, Anitra, Eleonóra, Emíra, Heba, Jászira, Kenza, Leila, Mehdia, Seherezádé, Szébra, Szidalisz, Zejnep
Családnevet nem tudsz arab származásút adni, mert a névváltoztatáskor ha nem igazolod a kötődésedet (családi kapcsolat, felmenők stb.) az adott névhez, akkor nem változtatható külföldi hangzásúra, származásúra.
Nem értem egyébként a kérdést, mert:
1. ha egyedülálló vagy, akkor max a képzelt apa jöhet szóba az anyakönyvin- ott meg jó lenne minél általánosabb nevet tenni (pl, Tóth, Kovács)
2. ha van társad, aki a férjed is, akkor megint nincs vita. A férjed vezetéknevét kapja
3. ha élettársad van vagy barátod, aki apai elismerő nyilatkozatot tett, akkor megintcsak kaphatja akár az ő akár a te családnevedet
Egyébként jó, ha tudod, hogy a legtöbb arab "vezetéknév" nem olyan formában alakult ki, mint a magyarban, hanem inkább az apa vagy nagyapa vagy más felmenő keresztneve válik azzá (a klasszikus módon az "ibn"= fia jelzővel.
Pl. az apa neve mondjuk Hussein, a fia neve mondjuk Abdul
akkor Abdul ibn Hussein lesz vagy a szélesebb családnevét is még hozzáteszik- aztán ez rövidül a későbbiekben)
A magyar állampolgárként anyakönyvezhető arab KERESZTnevek listáját már az egyik előttem szóló szépen leírta. Ezzel kapcsolatban azért érdemes:
- legalább ismerni a név pontos jelentését, történetét (sok arab keresztnévnem van kötődése az iszlám valláshoz, természeti jelenségekhez- pl. a nálunk is használt Leila szó az arab éjszakából származik). Ebben a kultúrában megbecsült szokás próféták, vallási tanítók stb. neveit is adni- győződj meg arról, hogy az általad kiválasztott név ilyen-e és te ezt biztosan akarod-e (van-e egyáltalán kötődésed ehhez a kultúrához, valláshoz?). Sok egyébként az ószövetségi eredetű név is a vallási kapcsolódások miatt. Pl. Mózes a Musah stb.
- ha a gyermeked apja külföldi állampolgár, akkor bármilyen arab hangzású nevet adhatsz, ami az ő országában ismert és elfogadott. Olyat is, ami nincs a mi utónévkönyvünkben. Akkor is, ha a kicsi magyar állampolgár lesz. Az édesapa nemzetiségére tekintettel.
Ebben az esetben az édesapa országának hivatalos képviselete vagy legalább tiszteletbeli konzulja ad tanusítványt a névről és ezzel tudtok magyarországi anyakönyvezést indítani.
Szóval írd le pontosan az élethelyzetet, mert ez így egy kicsit kevés infó.
Szép napot: egy arab vezeték és keresztnevű kisfiú édesanyja :)
Az utolso valasszal teljesen egyetertek. Nekem ket arab vezetek es keresztnevu kisfiam van :)
Annyival egeszitenem ki, hogy mivel az apa neveben szerepelt a kicsi neve, igy nem kellett semilyen tanusitvanyt kerni sehonnan, szo nelkul anyakonyveztek az amugy magyar fulnek ismeretlen es szokatlan arab keresztnevet is. A masik fiunknak magyarorszagon is ismert arab neve van, ott szinten nem kellett tanusitvany.
1. Abd al Lah al Azim : pl ez is egy komplett nev. Isten 99 neve kozul az egyik.
2. Ahmad Abbas : Ez is egy fajta nev.
3. Ibrahim bin Ahmad bin Karim al Thani : Ez igy ez fajta nev.
Vagy pl:
Ahmad al Aziz Hadad..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!