Akiknek nagyobb gyerekeik vannak (sulisok, kamaszok), tényleg olyan költséges velük az élet?
Mostanában sok olyan kérdés volt,hogy vállaljunk e ennyi,annyi gyereket, x keresettel és a legtöbbször mindenki azt írja,hogy oké a babakor,na de mikor nagyobb lesz,akkor már nehéz finanszírozni.
De azt is nehéz megmondani mi lesz 10 év múlva...
Amikor kezdtétek,ti előre bekalkuláltátok az osztály kirándulásokat,különórákat,stb? Szóval volt ennyi plusz már az elején, vagy alakultak a dolgok idő közben és mindig megoldottátok valahogy az adott dolgokat,kiadásokat?
Természetesen nem arra gondoltam első,hogy egyáltalán nem veszi az ember számításba a gyerek jövőjét!
Csak ha valaki úgy áll,hogy éppen jól kijön mondjuk 2-3 gyerekkel,akkor azért ne vállaljon mégse annyit,mert mi lesz később??
Köszi 2.,azért megnyugtató amit írtál.Én is úgy gondolom,hogy az embernek észnél kell lenni,de tizenakárhány évre előre nem lehet tervezni...
A kisfiam ovis és már itt is vannak fix költségek.
Nálunk van itt is havi díj (magánovi), de ezt leszámítva az étkezés is mindenhol pénzbe kerül, az önkormányzatiba is.(kb. 500 Ft/nap ott is gondolom, így ez egy hónapban 10 eFt körül lehet, mi a benti étkezésre 18 eFt-ot fizetünk)
Általában van csoportpénz és/vagy tisztasági csomag, mennek színházba, foglalkozásra, legtöbb helyen vannak fizetős foglalkozások (kézműves vagy ovifoci, balett stb.) kb. 1000 Ft/alkalommal lehet számolni.
Ehhez jön még, hogy hihetetlenül gyorsan nő még ez a korosztály is, ezzel együtt a ruhák is sokkal inkább használódnak. Cipő is minden évszakban legalább 1 db kell és (különösen ha szupinált kell) nehéz megúszni 10 eFt alatt főleg télen.
Mindenkinek mások a lehetőségei és igényei, de pl. azzal is érdemes kalkulálni, hogy sok szabadidős és kultúrprogram, utazás a 3 év alattiaknak ingyenes, ez után max. 50%-os áron van. Állatkert, játszóházi belépő, bábszínház, korcsolyázás stb. is havi szinten már észrevehető összeg lehet.
Az ovival, iskolával alakulnak a barátságok is, születésnapi bulikra hívhatják egymást havi rendszerességgel, ahová illik vinni ajándékot, illeve esetleg iskolás korban már rendezni is egyet (még otthon megtartva is pénzbe kerül...). Amíg piciként találkoztunk a játszótéren vagy a kis barátok az anyukával eljöttek 1-1 órát játszani, megkínáltuk őket egy üdítővel és egy kis pufival- azért ez már egy kicsit nagyobb léptékű lesz/lehet és nem 1-1 főt látunk vendégül.
Szerintem az iskolás időszakkal tovább bővül a kiadás pl.: tanórán kívüli sport, nyelvtanulás, zeneiskola- az ezekhez szükséges sportfelszerelés, hangszer, nyelvkönyv stb. Jönnek az osztálykirándulások- illetve amire mi már most is előre takarékoskodunk az a nyári szünet.
Nálunk sajnos nem élnek a nagyszülők, a férjem külföldi, a terstévem is egy másik EU-s országban él, így nincs rokonság, ahol lehet "nyaralni", viszont 2-3 hónap szabadság sem megoldható és jó lenne a családnak valóabn együtt is pihenni, szórakozni.
A hetes nyári táborok többször tízezer forintok (bp-i árak) és egyre több a tanítás nélküli időszak az ovihoz képest (síszünet, őszi szünet, tavaszi szünet, érettségi szünet stb.)- ilyenkor is meg kell oldani a felügyeletet és ezzel együtt lehetőség szerint azt is, hogy ne csak nagyüzemi "gyerekmegőrzés" legyen, hanem értelmes időtöltés, sport vagy foglalkozás.
Ami még nálunk észrevehető nagyobb kiadás azok a könyvek, mesekönyvek, mindenféle értelmes, hasznos fejlesztő játékok (pl. Logico, Lük stb.)- később ehhez jöhet pl. az iskolásnak laptop, nyomtató esetleg fényképezőgép stb.
A közlekedés is új tétel lehet, egyszeri nagyobb kiadásnak bicikli vagy roller, rendszeresen bérlet pl.
Illetve majd iskolás kortól a zsebpénz is.
Mi már az iskolai időszakra teszünk félre, illetve van egy hosszabb távú megtakarítás is, ami nem ennyire célzott, hiszen még messze van a felsőoktatás, felnőttkor- de mi fontosnak érezzük, hogy fokozatosan fel tudjunk készülni arra, ha a kisfiunk tovább szeretne tanulni, külföldön szeretne esetleg egy félévet, évet elvégezni, anyanyelvi környezetben szeretne nyelvet tanulni (még cserediáknak menni sincs ingyen!) vagy valamilyen világméretű karitatív szervezetnél vállalna önkéntes munkát 1 évre a világ másik felén. Hogy ez a megtakarítás épp tandíjra, utazásra, lakhatásra, jogosítványra, OKJ képzésre vagy másra fordítódik-e, az most még nem lényeges.
Mi ezt az egészet úgy oldjuk meg a mindennapokban, hogy a gyermekvállalás előtt képeztünk tartalékot és azóta is előre gondolkodunk és mindig egy lépéssel előrébb járunk a takarékoskodásban, mint az adott életszakasz. Ezt kell fenntartani még vagy 2 évtizedig :)
Azt hiszem ez inkább szemlélet, hozzáállás kérdése, nem pedig anyagi helyzeté. Olyan sok jó példát is lehet olvasni, hogy valaki kisebb jövedelemből is tud félretenni, előre gondolkodni, mások nagyságrendekkel nagyobbakkal is csúnyán el vannak adósodva és hitelbe vásárolgatnak.
Nem csak a gyermekneveléssel, iskoláztatással gondolkodunk így, hanem pl. a nyugdíjjal, egészségmegőrzéssel, nyaralással, lakásfelújítással, autócserével, váratlan kiadásokkal kapcsolatban is szívesebben teszünk rendszeresen félre.
Kíváncsi vagyok én is a nagyobb gyermeket nevelők válaszára, de remélem, ez is hasznos volt.
Szép napot.
Köszi,nagyon hasznos volt a válaszod:)
Igen,ezekkel a dolgokkal nagyjából tisztában vagyok,csak annyira nehéz előre kalkulálni,hiszen mire sulisok lesznek nálunk,addigra már én is jócskán dolgozni fogok,szóval azért az plusz bevételként fog jelentkezni.
De azért le a kalappal,hogy milyen megfontoltan éltek,komolyan:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!