Milyen szabályok vonatkoznak a gyermekek névadására? Ebben az esetben van vmilyen szabály?
Senki nem szabhatja meg, hogy melyiken szólítod. Pont azért van lehetőség két nevet adni, hogy mindkettőt lehessen használni. De szólíthatod Tündérilonának, az sem zavar senkit.
Annyi, hogy az emberek általában azt gondolják, hogy az első keresztnevét használja mindenki, de a fiamat pl. a másodikon szólítjuk, csak ha pl. orvoshoz viszem, és ott látják a két nevet, akkor az orvos először az elsőn szólítja, amíg meg nem mondom, hogy a másodikra hallgat. Meg nekem is két keresztnevem van, amelyiket nem használom (a másodikat) azt nem hivatalos helyen sokszor le is hagyom, így a fiamnál is csináltak olyat patikában, hogy a gyógyszerre csak az eslő keresztnevét írták. Ezért praktikusabb azt adni elsőnek, amin szólítani akarod, de igazából teljesen mindegy.
Kimondottan a névadásra vannak szabályok. De ezek inkább jó tanácsok, nekünk még 5. osztályban mesélt róluk a magyar nyelv- és irodalom tanárnőm.
- ha a vezetéknév mássalhangzóra végződik (pl.: KisS), akkor a keresztnévnek magánhangzóval célszerű kezdődni (pl.: Anna); illetve fordítva. (ha mgh-ra végződik [Miseta], akkor msh-val "kell" kezdődni [Barnabás])
- ha a vezetéknév magánhangzói magasok (e-é; i-í; ü-ű; ö-ő), akkor a keresztnév "legyen" méy hangrendű (a-á; u-ú; o-ó), illetve itt is fordíva is igaz.
ha a magánhangzók vegyesek (tehát mély- és magas is fellelhető a vezetéknévben), akkor a keresztnév is legyen vegyes hangrendű.
én ennyit tudok a "Névadás szabályairól".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!