Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogyan emelkedsz felül,...

Hogyan emelkedsz felül, amikor mindenből eleged van, frusztrált vagy egy kétéves mellett?

Figyelt kérdés
Elegem van már mindenből...hogy egész nap pakolok. azért, hogy megpucoljam az ablakot szétszed a lányom 5 másik dolgot, amit utána szintén elpakolok, amíg valami mást szétszed...és ez a mókuskerék meg egész nap..Amíg alszik folyik a tűzoltás ismét: vasalás, konyha elpakolása stb. eddig megfőztem mellette de most már mindent kiburít, leönt, ledob, mindenhova felmászik stb. Hogyan lehet ezeken felülemelkedni, hogy ne őrjítsen meg, hanem próbáljunk jókedvűen élni:) ?
2013. jún. 10. 12:45
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

A 2.-hoz csak annyit fűznék hozzá, hogy ha én nem szeretem a babfőzeléket, attól nem fogok rákapni, mert Afrikában éhen halnak.

2 évesen már szerintem épp itt az ideje (ha eddig nem is érezted úgy), hogy legyen egy kis "házirend". Első lépésben, gyere, segítek elpakolni, amit szétdobáltál. Aztán egész egyszerűen vannak dolgok, amikhez NEM nyúlunk hozzá, nem hajigáljuk el, stb.

Attól még nem lesz frusztrált egy gyerek, hogy vannak határok kijelölve, sőőőt én inkább azt az elméletet preferálom, hogy nagyobb biztonságban érzik magukat, ha igenis tudják a játékszabályokat. Szekrényre mászol? Akkor 2 perc pihi, közben elmagyarázni, hogy miért is olyan veszélyes.

Ezek is idegtépő körök tudnak lenni, de hidd el nagyon gyümölcsöző befektetés, főleg, ha több gyereked van. Nálam épp egy 2,5 és egy 1 éves bontja a házat és az idegeimet úgy, hogy nemsokára érkezik a kistestvérük, és segítségem pont annyi lesz, mint eddig, azaz semmi (leszámítva az apjukat)... Kicsit neked is át kell gondolni, tényleg akkora tragédia-e, hogy szét vannak a játékok pl, vagy ami tényleg nem neki való, azt bizony nem elérhető helyre tenni. Nálam már a konyha és az előszoba el van zárva előlük. Van egy nappali meg a gyerekszoba, ahol majdnem teljesen szabad a garázdaság. Amíg egyedül volt a lányom, kiengedtem a konyhába, előtérbe, kettővel már ezt nem merem, mert tényleg életveszély. (Konyhában gázpalack a tűzhelynél, ki tudják nyitni a hűtőt, a mosógépet, sütőt, stb... a kisfiam meg pont ezekre pályázik általában). Amíg csak edényeket meg cipőket pakolt a lány ki-be, még nem borultam ki. De amikor mindezek mellé a konyha fel van sózva és tejben áztatva, és a mosógépet tekergetik, akkor szereltettem fel a babazáras kaput a nappalira. Hogy legalább nyugodtan el tudjak menni wc-re :).

2013. jún. 10. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
És még annyi, hogy tényleg nagy felüdülés elszabadulni egy kicsit. Én már attól boldog szoktam lenni, ha csak az egyiket elég magammal vinni vhová. Vagy elmehetek egyedül megvenni pl a vacsorához valókat. Sokszor az is segít, hogy ha nagyon meg vannak vadulva, keresünk vkit, akivel jóban vagyunk és épp ráér aztán elmegyünk közösen vmerre.
2013. jún. 10. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

11-es válaszoló nem értetted meg amit írtam.

Valószínűleg hasonlóan azokhoz akik lepontoztak.

Nem baj, talán kicsit máshogy látom a világot, de egyre biztosabb vagyok abban, hogy ez a helyes út.


A kérdező hasznosnak találta, ez volt a célom. Más mindenki azt kezd vele amit akar.


2-es voltam.

2013. jún. 10. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
53%
Dehogynem értem, csak nem bírom ezt a demagóg stílust, ennyi :). Ha neked ez az utad, hát ahhoz semmi közöm. De a hülye példáknál maradva én inkább nem engedem konnektorba nyúlkálni a gyerekem, és nem érzékenyülök el, mikor megcsinálja, hogy legalább van kis keze, amivel tud nyúlkálni.
2013. jún. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat MINDENKINEK:)))
2013. jún. 10. 19:04
 16/17 anonim ***** válasza:

A gyerekekkel való jó időtöltést nem kell napokhoz kötni – fejti ki véleményét Vekerdy Tamás pszichológus, akit a gyermek–szülő kapcsolat különféle stratégiáiról kérdeztünk.


– Milyen a boldog gyermek?


– A boldog szót nem szeretem, inkább a derűs, jókedvű kifejezéseket használnám. Az a gyerek érzi jól magát a bőrében, akit elfogadnak olyannak, amilyen ő valójában. A nevelésnek két nagy lehetősége van: legyél, aki vagy, és én ebben támogatni foglak; vagy legyél, akivé én akarlak tenni. Kérdezhetnénk, hogy de hát a gyerek valamilyen? Igen. Nem véletlen, hogy az ujjlenyomatunk is különböző, a DNS-ünkről nem is beszélve. Az a valami is különbözik, ami ezt megszabja: a hívő szerint a halhatatlan lelkünk, a nem hívő szerint az a kód, amit a természettől kapunk. A gyerek életkoronként is változik. A kisgyereknek a legfontosabb tevékenység a szabad és nem a fejlesztő játék. Mindennap kellene mesélni neki, hogy ne a tévéből tanulja a beszédet. Emellett napi négy-öt óra futkározásra, üvöltözésre lenne szüksége még akkor is, amikor iskolába kerül. Egy göttingeni felmérés szerint a gyerekeink katasztrofálisan keveset mozognak, nem másznak fára, nem billegnek pallón, nem ugrálnak patak felett, ezért bizonyos agyi pályák sorvadtan alakulnak ki. Rengeteg a beszédhibás, mert a beszéd is a mozgásból fejlődik. Azt a kérdést kell feltenni, hogy vajon a gyermekeink olyan körülmények között él­­nek-e, ami az életkorukhoz szabott. Vajon hagyjuk-e kamasz gyermekeinket ábrándozni, merengeni, heverészni. Mert a kamasz fiziológiás lustaságban szenved. Ezt régen ösztönösen tudták, ma már tudományosan is bebizonyították, mégis olyan az iskolarendszer, ami azt mondja: hozd a maximumot, ezen múlik a továbbtanulásod.


– Megismerhetik a szülők a gyermekeiket teljes mértékben?


– Igen, ha megengedik maguknak. De sokan nem teszik, mert létezik egy korlátolt elképzelésük arról, hogy milyen legyen a gyerekük. Van a világban egy megállíthatatlan trend, a topmenedzserképzést már az óvodában elkezdik. A zöld óvodában van angoloktatás, a pirosban német, a zöldben jövőre japán is indul. Lényeges kérdés, hogy van-e számítógépes szoba, járnak-e be edzők, hogy kikapkodják a délelőtti szabad játékból a gyereket, és lovaglásra, úszásra, karatéra vigyék, azaz neurotizálják. A szorongó szülők azt gondolják, hogy a legjobbat akarják a gyereknek, holott régóta tudjuk, a zseniális topmenedzser nem abból lesz, aki már az óvodában is ezt tanulta, hanem abból, aki teljes értékű óvodás lehetett, teljes érzelmi biztonsággal, aztán lehetett teljes értékű kamasz, akit szabadon engedtek végre. Először ölelték testi-lelki értelemben, aztán végre tudták hajtani a második mozdulatot, az elengedést. Ezt is elfelejtettük, egy kutatás szerint a kamaszkor nem konfliktusos kor, ha a gyereket szabadon engedjük. „Kisfiam, amíg az én kenyeremet eszed, itthon vagy fél 9-re!” Miért lenne otthon? Pontosan tudjuk, hogy az időérzék megváltozik kamaszkorban és kezd eltolódni. Egyre később tud a gyerek elaludni, nem azért, mert rossz. Mikor ez kiderült, egyes amerikai államokban úgy döntöttek, hogy a kamaszoknak fél 10-kor fog kezdődni az iskola. Nálunk azt sem tudják az illetékesek, hogy ez történik a kamasszal. Nulladik óra van, mert nem fér be az órarendbe a sok baromság, amit a fejükre akarnak zúdítani.


– Sok szülő megijed attól, hogy a gyermeke megváltozik kamaszkorban, úgy érzi, nem is ismeri már igazán. Ezért elkezdi mindentől félteni, például a drogtól.


– A kamaszkor a második születés kora. Az aranyos, kedves szőke kislányom, aki a háromnapos erdei iskolában mindent felírt, hogy elmesélje nekem, most nem mond el semmit, a haja barna lesz, bezárkózik. Szinte úgy érzem, hogy utál engem. Német Waldorf-tanárok erre azt mondták, hogy a kamaszra ki kéne írni: „átépítés miatt átmenetileg zárva”. A faggatott kamasz hazudik, ez a leválás része. Az tud jól leválni, akinek megadták az érzelmi biztonságot. A szülőnek pedig ki kell bírni, az egész nem tart soká. 3–8 év, aztán a gyerek visszatér hozzánk, és újra kedves lesz. Amit tehetünk a kamaszért, hogy elviseljük a jelenlétét. Aki pedig jól ült a családja által nyújtott érzelmi biztonságban, az nem lesz függő. Az lesz függő, aki óriási érzelmi nélkülözéssel érkezik a kamaszkorba, és ezt próbálja pótolni. Magyarországon őrült hisztéria van a drog körül, amit a politikai pártok még tovább szítanak, miközben itthon az alkohol a legveszélyesebb drog. A kamaszkor a végletességek kora, és amíg a gyerek váltogat a végletek között, nincs baj. Az a normális kamaszkor, amikor úgy tűnik, mintha nem lenne normális. A baj akkor van, ha megmerevedik az egyik végletben.


– Akkor a biztonságot nyújtó jelenléten kívül nem is lehet mást csinálni?


– Mint a jó tréner, aki elkapja a tornászt, amikor zuhan. De nem fogja végig a nyújtón. A kamaszt csak kamaszkora előtt lehet „nevelni”, de akkor is inkább az őszinte együttélés a fontos.


– Most egy olyan generáció neveli a gyermekeit, amelyik még sokkal inkább szabadon volt eresztve. Ők voltak a „kulcsos gyerekek”. Mégis egyre több olyan szülő van, aki a gyermeke minden percét betáblázza, hozza-viszi az iskolából, különórákra járatja. Az USA-ban ezeket a szülőket „helikopterszülőknek” nevezik. Mi­­lye­nek lesznek ezek a túlféltett gyerekek felnőttkorukban?


– Nem kell négy különóra! Az idegen nyelv fontos, a mozgás már kicsit más kérdés. Nincs ma Magyarországon játékos, szórakoztató sport, az egyesületek pedig eredményre mennek, ez a gyerek számára nagyon rossz. Kamaszkorig ilyenben nem szabadna részt venni. Nagyon sok olyan gyereket kezelünk, aki 11-12 éves korára pszichológushoz kerül, mert ő csak második vagy harmadik, pedig ugyanannyit edz, mint az első. Ezt nehéz kibírni, a versenysport pokol. A zeneoktatás sem szabad, kötelező hozzá a szolfézs, amit a gyerekek utálnak. Azt kell átlátni a szülőnek, hogy mi az az egy-két különóra, ami megéri. Közben az egész életet kicsit le kéne lassítani, mert ez a gyerekek számára életmentő lenne. Az is katasztrófa, hogy egy 12 éves gyerek még nem tud egyedül közlekedni, harmadikos koruktól már nyugodtan járhatnak egyedül iskolába.


– Létezik olyan, hogy jó szülői stratégia?


– Próbáld élvezni a gyerekedet, ez a legfontosabb. A gyerek iszonyatosan fárasztó, kiszívja a vérünket, lerágja a húsunkat, ezért meg kell tőle szabadulni néha. Régen ez nem volt probléma, óriási családok éltek együtt, és mindig volt kire bízni a gyereket. Manapság egy izolált anya próbál két-három gyereket nevelni, ami pokoli fárasztó. Élni kell néha, hogy utána egy jól szívható-rágható anyát kapjanak vissza. Nem számít, hogy mindig rend legyen, jól álljon a függöny, és minden ki legyen vasalva. Nem kell vasalni, hordjanak a férfiak olyan inget, ami nem gyűrődik. Ha mindennek próbálunk megfelelni, abba beledöglünk, és a gyerekeinkkel is ingerültek leszünk. Próbáljunk felelőtlen szülők lenni, akik élvezik az életet és a gyerekkel való marháskodást, és akkor jó lesz mindenkinek.

2013. jún. 11. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Tetszik....
2013. jún. 13. 20:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!