Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 2. baba vállalásakor ha az...

2. baba vállalásakor ha az irányadó időszakban van több mint 180 nap méltányolható nap (tgyás, táppénz, gyed) és emellett van több mint 180 nap NEM méltányolható nap IS (GYES) akkor melyiket veszik figyelembe?

Figyelt kérdés

Tehát a szerződés szerinti bér lesz az új GYED alapja vagy pedig csak a minimálbér?


Második gyermeket szeretnénk, hamarosan lejár az első babával a Gyed-em (ápr). Sok helyen utánanéztem, de ellentmondásos információkat találtam. Valószínűleg nekünk a baba a Gyes után pár hónappal születik meg és nem mennék vissza arra a rövid időre a munkahelyemre.


A törvény alapján így magyarázták egy szakértői oldalon, de az előző kérdésemre ez sem ad választ:


Ha a szülőnek azért nem volt az a gyermekgondozási díj igénylésének napjától az azt megelőző év január 1-ig terjedő időtartam alatt (irányadó időszak) figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a GYED naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével állapítják meg, ha az a minimálbérnél, vagy a tényleges, illetőleg szerződés szerinti keresetnél kedvezőbb


Ha azonban a szülőnek azért nem volt az a gyermekgondozási díj igénylésének napjától az azt megelőző év január 1-ig terjedő időtartam alatt (irányadó időszak) figyelembe vehető jövedelme, mert pl. gyermekgondozási segélyben (GYES) részesült, a GYED alapját a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével állapítják meg, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el.


Ha van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata vagy OEP állásfoglalása?


2013. márc. 25. 09:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha több mint 180 napot leszel gyesen, vagyis több mint fél évet, akkor a minimálbér lesz a gyeded alapja.

Én inkább azt tanácsolom neked, miután lejárt a gyeded, hogy vedd ki a felhalmozott szabikat, majd menj táppénzre a szülésig, vagy a tgyás kezdetéig. Így a szerződés szerinti béred lesz a tgyás alapja, a gyed alapja pedig ugyanaz lesz, mint a tgyás alapja (vagyis itt is a szerződé szerinti béred). Anyagilag is jobban jársz, hiszen, ha szabadságon leszel, illetve táppénzen, az több pénz, mint a gyes.

2013. márc. 25. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! Még nincs úton sajnos a baba, úgyhogy mindenképp lesz több hónap GYes.

Azt is tanácsolták, hogy a 2. baba Tgyás előtt legyen legalább 12 nap táppénz vagy szabi és akkor a 168 nap tgyás+ 12 nap táppénz együtt megvan a 180 nap méltányolható nap és akkor a szerződés szerinti bér a gyed alapja.

Nem tudom ez megoldás-e, mivel ettől függetlenül előtte sajnos ott lesz a több mint 180 nap Gyes nap. Sajnos a törvény nem elég részletes és mindenki másképp értelmezi.

2013. márc. 25. 12:12
 3/4 anonim ***** válasza:

" a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 napi

jövedelme

Ha a gyed-re jogosult szülőnek a gyed jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző évben nem volt

180 naptári napi jövedelme, akkor a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző naptól visszafelé –

maximum a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év első napjáig – számított 180 naptári napi

jövedelemből kell a gyed összegét kiszámítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha a biztosítás

megszakadt, a megszakítást megelőző jövedelmet nem veszik figyelembe a számításnál.

 a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme

Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően

sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed

alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges

jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni,

szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).

E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.

 a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően

táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült,

és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.

Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt

közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességigyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított

ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint

a minimálbér. "

Így van, ahogy mondták. Azért tanácsoltam én is, hogy inkább a gyed alatt felhalmozott szabikat vedd ki, majd menj táppénzre. Bár ha még nincs útban a baba, akkor nehéz bármit is mondani:)

Vagy egy másik megoldás, ha megoldható, hogy a gyed lejárta után visszamész dolgozni, legalább 180 napot dolgozol, vagy ameddig terhes nem leszel, majd elmész táppénzre. Több variáció is van, lényeg, hogy gyed igénylés előtt meglegyen a 180 bérezett nap. Amit tanácsoltak, az is jó.

2013. márc. 25. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ezek szerint vagy 180 bérezett nap vagy a GYEd előtt legyen 180 méltányolható nap tgyásból és táppénzből (vagy szabiból) és akkor nem számít hogy előtte mennyi GYES volt!

Nagyon szépen köszönöm :)

2013. márc. 25. 14:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!