Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Egyedülálló anyaként milyen...

Egyedülálló anyaként milyen segélyt igényelhetek?

Figyelt kérdés
A fizetés mennyire teszi függővé, hogy kapok e vagy sem?
2009. szept. 15. 14:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mekkora a gyereked? GYES-en, GYED-en vagy még?

Amúgy egyszer, kb másfél évvel ezelőtt én is feltettem ugyan ezt a kérdést. Hát sajnos nem könnyítik meg az életünket...

1. Emelt családi (13.700) - ezt gondolom tudod

2. Rendszeres gyermekvédelmi támogatás - azaz bölcsiben, oviban, suliban ingyenes étkezés, ingyen tankönyv

3. Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás - a legtöbb városban ezt évente kétszer lehet igénybe venni, kb 5000 forint

4. Lakásfenntartási támogatás - városfüggő, hogy mennyit adnak, illetve sok minden mástól is. Én havi 4000-et kapok.


Az elsőt leszámítva, mindenhol számít, hogy mennyi az egy főre eső jövedelem (ebbe a gyerektartás is beszámít, ha kapsz, ha nem kapsz akkor pedig az igénylőlapra mindig írd rá, hogy nem kapsz). A lakásfenntartási támogatásnál az is számít, hogy hány négyzetméter jut egy főre, mert ha "indokolatlanul" túl nagy lakásban laktok, akkor nem jár. Ha albérletben laktok, akkor be kell, hogy jelentve legyetek legalább ideiglenesre.

A rendszeres gyermekvédelmi támogatás pedig ugye gyes, gyed alatt nem jár, mivel nincs intézményben a gyerek.

Nekem most ezek jutottak eszembe, én ezeket igényeltem.

2009. szept. 15. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Igen, én is úgy tudom, ahogy az első hozzászóló, a fizetés teszi függővé a segélyeket.

A pontos jövedelemhatárokról, és egyáltalán a lehetőségekről az önkormányzat szociális osztályán érdeklődhetsz.

Kérj mindent, amit csak lehet!

2009. szept. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Első vagyok, utánanéztem. A rendszeres gyermekvédelmi támogatásról ezt találtam:

"A kedvezményekre való jogosultságot a települési önkormányzat jegyzője egy évre állapítja meg ha - fő szabályként - az egy főre jutó jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 125%-át, vagyis ebben az évben a 35. 625 Ft-ot. Egyéb esetben - egyedülálló, beteg fogyatékos gyermek esetében - az öregségi nyugdíjminimum 135%-ot, vagyis 38.450 Ft-ot. Ez a mérték 2009. szeptember 1-jével 5%-kal emelkedni fog a Gyermekvédelmi törvény módosulása kapcsán."

bővebben: [link]


Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás [link]


A lakásfenntartási támogatásnál létezik normatív és helyi változat is. Normatív: A normatív támogatásra való jogosultság feltételei


A normatív lakásfenntartási támogatásra a meghatározott jövedelemszint alatt élő családok nem a tényleges lakásfenntartási kiadásaik alapján jogosultak, hanem a szociális törvényben megállapított, elismert költség figyelembevételével. Ennek megfelelően azok is kaphatnak támogatást, akik nem tudnak megfelelő lakásfenntartási költséget igazolni (a lakás komfortfokozata miatt kisebb a rezsi összege, mert például nincs fűtés vagy villany).


Az jogosult normatív lakásfenntartási támogatásra, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át ( 2009-ben 42.750 forintot) , feltéve, hogy a lakásfenntartás elismert havi költsége a háztartás havi összjövedelmének 20 százalékát meghaladja .


Helyi:

A helyi lakásfenntartási támogatás megállapításának feltételei


A települési önkormányzat rendeletében határozza meg a helyi lakásfenntartási támogatás jogosultsági feltételeit, eljárási szabályait és összegét. A szociális törvény az önálló ellátásként nyújtott támogatások megállapítására kereteket állapít meg, ezektől az előírásoktól az önkormányzati rendeletek nem térhetnek el:


a lakásfenntartási támogatásra való jogosultságnak a háztartásban az egy főre számított havi jövedelmi határát úgy kell szabályozni, hogy az önkormányzat rendelete az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-ánál alacsonyabb jövedelmet jogosultsági feltételként nem írhat elő (2009-ben 57.000 forint) ,

a lakásfenntartás havi költségének a háztartás havi összjövedelméhez viszonyított arányát úgy kell szabályozni, hogy az önkormányzat rendelete a jövedelem 30 %-át meghaladó költséghányadot jogosultsági feltételként nem írhat elő,

a támogatás összegét úgy kell szabályozni, hogy annak az egy hónapra jutó összege nem lehet kevesebb 2500 forintnál,

az igénylés menetét úgy kell szabályozni, hogy a kérelem évente legalább két alkalommal benyújtható legyen,

a lakásfenntartási támogatás megállapításánál figyelembe vett költséget úgy kell szabályozni, hogy az önkormányzat

az egy négyzetméterre jutó helyben elismert havi költség összegét határozza meg - a településen jellemző - költségek figyelembevételével, vagy

tételesen határozza meg a költség típusait, melynek során legalább a szociális törvényben felsorolt költségeket figyelembe kell venni .

A szociális törvényben felsorolt költségek:


lakbér vagy albérleti díj,

a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztő részlete,

a távhő-szolgáltatás díja,

a közös költség,

a csatornahasználati díj,

a szemétszállítás költsége,

a villanyáram, a víz- és gázfogyasztás, valamint a tüzelőanyag költségei .

Részletesen itt: [link]

2009. szept. 15. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ez igen!Nagyon köszönöm a gyors, és segítőkész válaszokat.Így könnyebb nekiindulni.Még egyszer köszi.
2009. szept. 16. 08:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!