Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » A 2012. 07. 01-től életbe...

A 2012. 07. 01-től életbe lépő munka törvénykönvye hogyan érinti a jelenleg még védett (3 évesnél fiatalabb gyerek) de már dolgozó anyukákat?

Figyelt kérdés
Nagoyn félek, hoyg ki fognak tenni, szerintem ezzel sokan vannak így, most 1,5 éves a kisfiam.... :(
2012. ápr. 19. 16:06
 1/4 anonim ***** válasza:
Elméletileg (persze valószínű hatályba fog lépni, de addig még van egy kis idő)a változás lényege, hogy eddig a gyermek 3 éves koráig a munkaviszony semmilyen körülmények között nem volt megszüntethető a munkáltató által közölt rendes felmondással, míg a jövőben a felmondási tilalom csak akkor alkalmazandó, ha a munkavállaló a gyermek gondozása céljából igénybevett fizetés nélküli szabadságot ténylegesen igénybe veszi. Amennyiben a munkavállaló visszamegy dolgozni, úgy a felmondási tilalom megszűnik, a munkáltató a határozatlan időre szóló munkaviszonyt azonban felmondással csak korlátozások betartása mellett mondhatja fel a gyermek három éves kora előtt.
2012. ápr. 19. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

011. december 13-án elfogadta az Országgyűlés az új Munka Törvénykönyvét, mely 2012. július 1. napjával lép majd életbe.

Sok minden változik, ami azonban jelen cikk szempontjából a legfontosabb, hogy a kismamák, gyermekes családok és szülés előtt állók mire számíthatnak a jövőben.


I. Felmondási védelem szabályainak változásai


* Az új MT 66.§ (3) bek rögzíti a felmondási védelem eseteit és taxatíve felsorolja, hogy mely esetekben nem történhet felmondás. Ezen esetek:

o Várandósság

o Szülési szabadság

o Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság

o A nő jogszabály szerinti, emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének időtartama, de maximum a megkezdéstől számított 6 hónap


Ezen új szabály megszünteti például a gyermek ápolási táppénz igénybe vétele alatti felmondási védelmet, továbbá az ezt követő szakaszok rögzítik, hogy a védelem (68.§ (1)-(3) bek) csak és kizárólag a megnevezett jogcímek időtartamára vonatkozik, amint az megszűnik a védelem is megszűnik.

Ez azt jelenti, hogy a visszatérő kismama a gyermek 3 éves kora után korlátozás (védelmi idő) nélkül bocsájtható el!


FONTOS és ÚJ szabály, hogy az eddigiektől eltérően a védelem fennállásának feltétele az is, hogy a Munkavállaló a felmondási tilalomra csak akkor hivatkozhat, ha az ezt okozó tényekről (várandósság és fizetés nélküli szabadság igénybe vétele) a Munkáltatót előzetesen tájékoztatta.


Ez a rendelkezés az eddigi bírói gyakorlattal szemben azt rögzíti, hogy ha a kismama nem akarja közölni ideje korán a terhesség tényét vagy nem is tud még esetleg róla nem hivatkozhat később ezen okra.

II) Munkaidő beosztás és szabadság


* Várandósság megállapításától a gyermek 3 éves koráig/ Gyermekét egyedül nevelő munkavállaló a gyermeke 3 éves koráig

o Egyenlőtlen munkaidő-beosztásban csak hozzájárulással foglalkoztatható

o Heti pihenőnapjai egyenlőtlenül nem oszthatóak be

o Rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el

o Éjszakai munka nem rendelhető el

* A gyermekek utáni pótszabadság rendszere változatlan marad azaz 1 gyermekre 2, 2 gyermekre 4, kettőnél több gyermek után összesen 7 nap pótszabadság jár.

* Bővül a gyermek születés esetén édesapának járó pótszabadság mértéke, ugyanis az eddigiektől eltérően ikergyermekek születése esetén 7 nap pótszabadság jár majd édesapának. Egy gyermek esetén az 5 nap pótszabadság marad és a két hónapos kivételi időkorlát sem változik majd.

* A szülési szabadság 24 hét marad és a kiadási rendje sem változik, azaz lehetőleg 4 héttel a szülés várható napja előtt kell megkezdeni.

* A gyermek 3 éves koráig jár továbbra is a fizetés nélküli szabadság és továbbiként megmarad az, hogy fizetés nélküli szabadság jár a gyermek 10 éves koráig gyes folyósítás mellett, illetve 12 éves koráig a gyermek betegsége esetén.


III) Visszatérés a munkába és munkaszerződés módosítás


* Az új Törvény 61.§ (3) bek rögzíti, hogy a Munkáltató a Munkavállaló ajánlatára a gyermek 3 éves koráig (fizetés nélküli szabadság megszűnését követően) KÖTELES a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani a munkaszerződést.


Ezen új rendelkezés megszünteti az eddigi megengedő rendszert, melyben a Munkáltató megfelelő érvekkel visszautasíthatta a részmunkaidős foglalkoztatását a kismamának.

Ami viszont új, hogy csak a 4 órás foglalkoztatás válik kötelezővé, nem az egyéb jogszabályban rendezett maximum heti 30 órás időtartam, mely egyben jelentheti, hogy a kismama az „extra” 2 óráért további harcot folytathat.


* Szintén változnak a felmondás szabályai, melyek új elemként a 77.§ (5) bek rögzítik, hogy nem jár végkielégítés a munkavállalónak (rendes) felmondás esetén, ha

o Nyugdíjasnak minősül a felmondás pillanatában

o Továbbá, ha a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége

2012. ápr. 19. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
Nekem azt mondták a munkahelyemen, ha visszamennék dolgozni, és teljes munkaidőben (tehát nem igénylem meg a gyest), mert ők csak így vennének vissza, akkor is védelem alatt állok, mert a gyermek 3 éves koráig mindenképpen védve vagyok törvény szerint. Egyébként engem is ez a veszély fenyeget, hogy elküldenének a gyermekem 3 éves kora után.
2012. ápr. 19. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Akkor aki már dolgozik és a baba bölcsis, arra is ugyanúgy vonatkozik, mint aki csak nyáron megy vissza? Lehet, hogy bemegy 07.02-án és azt mondják, hogy ki vagy rúgva?
2012. máj. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!