Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ez megoldható lenne? Vagy mit...

Ez megoldható lenne? Vagy mit kellene tennem?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Álláskeresési segéllyel kapcsolatban kérnék segítséget.

34 hetes kismama vagyok, és nem vagyok jogosult se TGYÁS-ra, se GYED-re, mivel az elmúlt évben csak 278 biztosított napom volt.

Viszont ma hazajött anyósom, és mondta, hogy az egyik munkatársának a férje szintén nem volt jogosult a járadékra, ellenben az álláskeresési segélyre igen.

Utánanéztem, és ezt találtam róla:


"Az álláskeresési segély a nyugdíj előtti munkanélküli segély, illetve 1998. előtt létezett előnyugdíj jogintézménye helyére került 2005. november 1-jétől.

Ki jogosult az álláskeresési segélyre?


Az álláskeresési segélynek három speciális típusa van.


Az álláskeresési segély első típusa annak az álláskeresőnek jár, aki legalább 180 napig álláskeresési járadékra volt jogosult, de a járadék folyósítási idejét kimerítette. Ebben az esetben az álláskeresési segély folyósítása iránti kérelmét az álláskeresési járadék megszüntetésétől számított 30 napon belül kell benyújtania.


Az álláskeresési segély második típusa azon álláskereső részére állapítható meg, aki álláskeresési járadékra nem jogosult, de az álláskeresővé válását megelőző négy évben legalább 200 nap jogosultsági idővel rendelkezik.


Az álláskeresési segély harmadik típusára jogosult az az álláskereső, akinek maximum 5 éve hiányzik a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez a segély iránti kérelem benyújtásának időpontjában. További feltételei, hogy az álláskeresési járadékban legalább 140 napig részesüljön, és a járadék folyósítási idejének kimerítését követő három éven belül betölti a rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt, továbbá rendelkezzen az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel §.


Az álláskeresési segély megállapításának előfeltétele, hogy az álláskereső


1. rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra nem jogosult, táppénzben nem részesül,

2. munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az illetékes munkaügyi központ sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani §.


Milyen időtartamra állapítható meg az álláskeresési segély?


Az első és második típusú álláskeresési segély folyósítási időtartama 90 nap. Amennyiben az álláskereső a kérelem benyújtásának időpontjában az 50. életévét betöltötte, az álláskeresési segély első típusának folyósítása 90 nappal meghosszabbodik, így 180 napra válik jogosulttá. Az álláskeresési segély harmadik típusa az öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj jogosultságának megszerzéséig folyósítható.


Ha az álláskeresési segély folyósítása a következő okok miatt a folyósítási idő kimerítését megelőzően megszüntetésre kerül,


1. az álláskereső a megszüntetést kéri

2. törlik a nyilvántartásból

3. olyan képzési lehetőséget fogad el, amelynek során a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét elérő rendszeres támogatásban részesül,

4. oktatási intézmény nappali tagozatán folytat tanulmányokat"


Valamint, még ezt:


"Milyen esetben szüneteltethetik a segély folyósítását?


Ha az álláskereső:


1. a terhességi gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra, illetőleg gyermekgondozási segélyre való jogosultságának megállapítását jelenti be,

2. előzetes letartóztatásban van, szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti, kivéve, ha a szabadságvesztés-büntetést pénzbüntetés átváltoztatása miatt állapították meg,

3. közhasznú munkavégzése alatt,

4. rövid időtartamú, legfeljebb 90 napig tartó kereső tevékenységet folytat, feltéve, hogy ezt bejelentette a munkaügyi központnak,

5. keresetpótló juttatásban részesül.

6. A 3. típus esetén az alábbi esetekben is:

7. kereső tevékenység idejére, függetlenül annak időtartamára - csak a 3. típus esetén,

8. az álláskeresési segély folyósításának szüneteltetése alatt kereső tevékenységet folytatott, és ennek eredményeként álláskeresési járadékra szerzett jogosultságot,

9. 90 napra, ha az álláskereső az általa folytatott kereső tevékenységhez kapcsolódó bejelentési kötelezettségét elmulasztja §.


Mikor szüntetik meg az álláskeresési segélyt?


Meg kell szüntetni az álláskeresési segély folyósítását,


1. ha az álláskereső kéri,

2. az álláskeresési megállapodásban foglaltakat neki felróható okból nem teljesíti,

3. olyan képzési lehetőséget fogad el, amelynek során a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét elérő rendszeres támogatásban részesül,

4. oktatási intézmény nappali tagozatán folytat tanulmányokat,

5. meghalt,

6. az álláskeresési segély folyósítási idejét kimerítette,

7. kereső tevékenységet folytat, kivéve az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyt - csak az első két típus esetében §."


Na most, az volna a kérdésem, hogy ha én holnap bemegyek a munkaügyi hivatalba, és megigényelhetem még ezt a segélyt? (Mint írtam, 34 hetes terhes vagyok, tehát ha ez a része nem okoz fennakadást, akkor egy hónapig még kaphatnám)

A másik kérdésem, hogy ha valóban jogosult vagyok erre a segélyre, akkor megtehetem azt, hogy csak a 180 (6 hónap) folyósítási idő lejárjon, és csak utána igénylem meg a GYES-t? Tehát ezt a segélyt kapnám a családi pótlékkal együtt (magasabb az összege, mint a GYES-nek, ezért kérdezem).

Ez kivitelezhető így? Mit gondoltok? Van valakinek tapasztalata esetleg?


2011. szept. 21. 19:42
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Sajnos tévedsz, mert ha tgyást nem kapsz, akkor gyedet sem fogsz.

Ugyanis a gyed feltétele, hogy SZÜLÉSIG meglegyen a 365 biztosításban töltött nap.

2011. szept. 22. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Utolsónak:


Igen, ezt én is így gondoltam, de az oep honlapján ezt találtam és teljesen elbizonytalanodtam:


"a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,"


A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az előtte lévő pedig így néz ki:

"a biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,"


Azt gondolom, hogy ezt kétféleképpen lehet értelmezni:

1. az anyára a szülést megelőzően vonatkozik, az apára pedig az igénylést megelőzően.

2. az anyának vagy a szülést megelőzően vagy az igénylést megelőzően kell meglennie a napoknak, az apának az igénylést megelőzően.

2011. szept. 23. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Rákérdeztem a munkaügynél, ott azt mondták, hogy míg a TGYÁS-hoz a szülésig meg kell lennie a 365 napnak, addig a GYED-hez az igénylést megelőzően kell meglennie ugyanennyinek.

Mindegy, sajnos az elmúlt 5 évben sincs meg a 365 nap. Pontosabban megvan (bőven), de nem voltam bejelentve.

2011. szept. 23. 09:20
 14/16 anonim ***** válasza:

Rosszul mondták.

Az igénylést megelőzően akkor lehet 265 nap, ha apa igényli, értelemszerűen, hiszen ő tgyásra nem mehet, illetve az örökbefogadó szülő is így mehet gyedre.


A törvény teljesen egyértelműen írja:

"a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,".


Vagyis ha az igénylő szüli a gyereket, KIZÁRÓLAG akkor jogosult gyedre, ha a SZÜLÉSKOR megvolt a 365 nap. A törvény teljesen egyértelmű, csak egyféleképpen lehet értelmezni.

2011. szept. 23. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
365, nem 265. Bocs.
2011. szept. 23. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Így már oké. Igen, a törvény egyértelmű, azért is írtam, hogy az oep honlapjáról szedtem az idézett mondatot, nem a törvényből másoltam ki.
2011. szept. 23. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!