Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » 30 hetes kismama vagyok,...

30 hetes kismama vagyok, jelenleg táppénzen. A szülés várható időpontja előtt 2-3 héttel szeretném a TGYÁS-t igényelni. Június 13-ra vagyok kiírva. Vajon felesleges a szülés előtt TGYÁS-ra elmenni?

Figyelt kérdés

Azért szeretnék még a szülés előtt TGYÁS-ra elmenni (mondjuk június 1-től), mert aggaszt a jelenlegi politikai helyzet és attól félek, hogy ha csak a szülés után igénylem, akkor lehet hogy rám már az esetleges új jogszabályok lesznek érvényesek.

Ezalatt a GYED 2 évről 1 évre való csökkentését értem.


2009. ápr. 2. 10:24
 1/5 anonim ***** válasza:
Szerintem tutira jól gondolod!Én is elmennék a helyedben tgyás-ra -28 naptól!
2009. ápr. 2. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Szerintem nem tehetik meg, hogy egyik pillanatról a másikra elvegyék. Minden ilyen intézkedést előre be kell jelenteni és ha ezt megteszik, akkor még kell lenni időnek, hogy átálljon a rendszer. Így én azt gondolom, hogy ha ilyet kitalálnak, hogy pl. 1 hónap múlva ezt bevezetik (de ezt nagyon korainak találnám), akkor te még mindig elkezdheted intézni a TGYÁS-t. Abból indulok ki, hogy a változtatásokat 2010-től tudják bevezetni, tehát a GYED-et sem csökkenthetik egyik napról (hónapról) a másikra. Vagy csak én vagyok ilyen naiv?
2009. ápr. 2. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Anyagilag - ha több a tgyásod, mint a gyed-ed - akkor jobban jársz, ha a szülés napjától igényled a tgyást.


A változásokkal kapcsolatban:

Egyrészről ezek még mindig csak tervek. Senki nincs az országban, aki tudja, hogy ezekből pontosan mi fog megvalósulni. Ha már megvannak a kész elképzelések, mire azt keresztülverik mindenen lesz vagy 2010 vagy nagyon-nagyon jó esetben ez év második fele.

Másrészről az ilyen jellegű változásokat úgy kell bevezetni, hogy nem csak azokra nem vonatkozik, akik már ellátást kapnak, hanem azokra sem, akik közel állnak hozzá pl. tgyásban részesülnek. Az odáig oké, hogy ez utóbbi nincs konkrétan leírva sehol, de ha végiggondolod, semennyivel nem vagy védettebb ha tgyás kapsz, mintha a szülés előtt állnál x. héttel és táppénzt kapsz. Egyébként én úgy tudom, hogy a terv az, hogy sem a mostani gyed-esekre, sem a tgyás-t kapó anyukákra, sem a már állapotosokra nem fog vonatkozni.


Én veszélyeztetett terhesként voltam itthon a 8. héttől, én pl. nem igényelhettem előre a tgyást. Nem tudom, hogy ez most hogyan van. Én biztos, hogy nem venném előbb igénybe.

2009. ápr. 2. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szerintem ha június 13-ra vagy kiírva és elmész június 1-től tgyásra az nem olyan sok nap. Persze aztán ha később érkezik a pici akkor több nap lesz, akár egy héttel is, mert az még belefér, de igazából az a két-három hét nem olyan sok. Én úgy vettem ki!

De csak a tervezett intézkedések miatt viszont nem kell! Igazából én is úgy gondolom hogy aki már benne van ebbe a folyamatba azt nem fogja érinteni. Ha meg igen, akkor a jelenleg gyeden lévőket is ugyanúgy megszívatják ha akarják. De kihangsúlyozom, nem hiszem. Ez sok idő! A másik hogy nem szokták a már benne lévőket zargatni. Hanem aki tervezi az már fogja tudni mire számítson!

Ha több lesz a tgyásod mint a táppénzed volt akkor érdemes elmenned hamarabb, viszont annyival kevesebb ideig jár a végén. Én azért igényeltem előbb mert nálam ez fenn állt. Mire szültem már minden ok volt és nem szüléskor kellett vele szórakozni. Amire meg a gyed lesz addigra meg már 5 hónapos lesz a pici. Akkor meg könnyebb. Bár nekem még szülés előtt, mivel hamarabb mentem tgyásra, kiküldött a cég minden papírt kitöltöttem, tgyás, gyed, családi pótlék igénylő lapokat. A tgyás ugye már elindult, a gyed indulását ki tudták számolni a tgyás lejártából, a családi pótlékot is ki tudták tölteni és mikor megszültem betelefonáltam, mondták küldjem el a szükséges iratokat ha kész lesz a picinek is és már utalták is rá egy két hétre. Ja és még az egyszeri anyaságihoz is a papírt kiküldték nekem. Volt időm így mindenre, igazolást is tudtam kérni az orvostól, védőnőtől hogy négyszer megjelentem. Könnyebb volt nekem így, mint hogy szülés után mikor ezer dolog van és idegesíg akkor foglalatoskodja ilyesmivel. Úgyhogy nincs vesztenivalód ha előbb kéred. Sokan azért mondják hogy ők csak szüléstől kérik mert ugye amivel hamarabb kiveszed annyival kevesebb lesz a végén, a gyed meg általában kevesebb a tgyásnál. De én mint írtam feljebb jobban jártam így sok szempontból. Összegben is meg ügyintézésben is.

2009. ápr. 2. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszokat! Sokat segítettetek!!

2009. ápr. 2. 16:31

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!