Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ismeretlen apa esetén kitalált...

Ismeretlen apa esetén kitalált név a születési anyakönyvi kivonoatba?

Figyelt kérdés
Előre leszögezem, kérdésem teljes mértékben elméleti, nem vagyok ilyen élethelyzetben. Csak elgondolkodtam azon, hogy ha egy várandós nőt elhagy a párja, és nem voltak házasok, és nem írtak alá apasági nyilatkozatot sem, akkor ugye a gyermek születésétől számítva néhány hónap után egy fiktív név kerül az anyakönyvi kivonatba (megdöbbentő, de igaz). Ezt a fiktív nevet az anyuka találja ki? Mert ha igen, akkor simán lehetséges, hogy a gyermeket szóban el nem ismerő, igazi apuka nevét mondja be e kitalált névként? Ha mondjuk tegyük fel, hogy nem vitték bíróságra az ügyet. De ezesetben utána megtámadhatja ezt a férfi, hogy a nevét csak úgy bemondásra odaírják egy gyermek anyakönyvi kivonatába? Azt is beírhatnám ilyen alapon, hogy mondjuk Orbán Viktornak hívják a gyermek apját. Nem abszurd ez a fiktív név gyakorlat? Vagy másképp működik? Nem az anya, hanem a hatóság talál ki valami nevet? Akkor viszont tök idegesítő, hogy nincs beleszólásunk. Esetleg van valakinek tapasztalata erről?
2011. ápr. 5. 08:32
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az RTL házon kivül foglalkozott ezzel Boros Krisztina bemondó fiának ügye folytán.


egy kitalált - összerakott nevet kap a baba mint apa neve-

aztán ha véletlenül van ilyen nevü egyén ... hát akkor van egy fia/lánya akiről nem tud.


Nézz utánna az archivumban.

2011. ápr. 5. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Képzelt apa megállapításának ténye nem ilyen egyszerű.

1. a gyerek 3 éves koráig kell rendezni a jogállását, addig semmi nem kerül be neki

2. ha apuka nem írja alá, de az anya megnevezi, akkor apasági per indul ellene

3. ha anya nem nevezi meg, akkor is gyámügyi per indul, képzelt apa megállapítására. Ez általában valamelyik felmenője az anyának.


[link]

[link]

2011. ápr. 5. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy munkatárnőm véletlenül esett teherbe, egy olyan férfitól, akivel csak "egészségügyi kapcsolatot" bonyolítottak. A pasi, amikor megtudta, hogy gyereke lesz, közölte, hogy ő nem kíváncsi a babára. A munkatársnőm viszont megtartotta a babát és fel is nevelte. (Ennek már vagy harminc éve.)


A munkatársnőmnek nagyon tetszett az egyik dédnagymamája vezetékneve, ezért az lett a "képzelt apa" első neve. Keresztnévnek meg választott egy olyat, ami hasonlított az apa igazi nevéhez. Szóval ő így "járt el".

2011. ápr. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem lehet olyan személy nevét bemondani, aki létező személy. Nálunk szóba került ez a lehetőség, mert nem volt apai elismerő nyilatkozat kitöltve a szüléskor, csak később lett.

Azt mondta az ügyintéző, hogy ilyenkor általában az anya anyai nagyapjának vezetéknevéből, és egy tetszőleges keresztnévből képzik az apa nevét, de persze lehet más is. Pl. ha az én nagyapám neve mondjuk Kapahegyi, akkor a fiktív apa lehetett volna Kapahegyi Adorján, valószínűleg nincs ilyen nevű személy, mármint aki korban is stimmel.

Persze ha az anya nem talál ki semmilyen nevet, akkor a gyámügyön kitalálnak valamit és beírják.


Most lehet, hogy a Házon kívül riport kapcsán nagyon negatívan lett beállítva ez a dolog, de önmagában én ezt nem tartom annyira felháborítónak. Az egésznek pusztán annyi a célja, hogy ne lehessen hátrányosan megkülönböztetni azt, akinek "nincs" apja. Tehát ezt ne lehessen tudni az adott személyről azonnal. Az már az ő magánügye, hogy elmondja-e valakinek vagy sem. Hiszen ha valakinek csak anyja van, és nem lenne fiktív apa, akkor az illető csak az anya vezetéknevét viselné (ez mondjuk engem cseppet sem zavarna) és van, aki ezt szégyellné, hogy pl. a gyerekének ugyan az a vezetékneve, mint neki. Így viszont van egy "apa" is, akinek a vezetéknevét viselheti a gyerek, így nem lehet kapásból megmondani, hogy az illetőnek valójában nincs apja. De hát persze nem kötelező így használni, maradhat ugyan úgy az anya nevén is a gyerek, akkor az egész fiktív apa csak egy név az anyakönyvi kivonatban és kész. De van, akinek ez fontos.

Mégegyszer mondom, én nem ragaszkodnék ehhez a kitalált névhez, de ettől még nem is érzem úgy, hogy ennek a szabálynak nincs létjogosultsága.

Az meg külön nem tetszett, hogy az említett riportban, amikor a két riporter hölgy kérdezgette a szakembert, akkor az egészből az jött le, hogy nekik megvan a véleményük a dologról, és marhára nem kíváncsiak a válaszra, helyette csak vihorásztak. Így tényleg fölösleges riportot készíteni. Pedig amúgy szeretem a Házon kívült, jó műsor, érdekes témákkal foglalkoznak, de itt nagyon látszott, hogy személyes érintettség van a dologban, amiről az illetőnek van egy adott elképzelése (amihez persze minden joga megvan) és csak ennek akartak hangot adni a riportban.

2011. ápr. 5. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Igen beírhatod.

Egyébként szerinted hány Orbán Viktor él Magyarországon, szerte a világban? Ez csak egy név, nem konkrét személy.

Egyébként a szomszéd csaj terhes lett és az apa nevét kapta a gyerek (apasági nélkül)és aztán lett a második gyerek, hasonlóan komoly kapcsolatból és őt az első apa nevére anyakönyvezték, hogy ugyanaz legyen a két gyerek vezetékneve.

2011. ápr. 5. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

hát én érintett vagyok!

Szülés után 1 hónappal a gyámügy berendelt,mert ismeretlen családi jogállású gyerekem született.

Ott elmondtam,hogy nem kívánom megnevezni a gyerekem "apját".Ezzel egyidőben viszont közöltem,hogy képzelt apát szeretnék megnevezni.

A képzelt apa nálam,apukám édesanyjának lánykori neve+a keresztnevének férfi változata.

Így hivatalos anyakönyvi kivonatunk van.

Amúgy nyilatkoznod kell,hogy a név,szül idő,amit az apának adsz az mind kitalált és nem létező.

egyébként adhatod a gyereknek a kitalált vezetéknevet is.

Az én gyerekem az én vezetéknevemen maradt,én így is akartam és születéskor így is anyakönyvezik.

még annyit,hogy jobb a képzelt személy megnevezése,ha te semmit nem akarsz a valódi apától,illetve őt sem érdeklitek,mert így nem kell könyörögni,ha útlevelet akarsz a gyereknek,netán kiutaznál valahova,iskolaválasztásnál stb.

Viszont így a gyámhatóság nem indít ellene pert(hacsak nem kis,vagy fiatalkorú az illető,mert ott más szabályok vannak).

Véleményem:

a 2 éves lányomat háromszor látta az apja.Soha semmit nem vett a gyereknek,nem ölelte meg.A legutolsó,hogy megmutattam 1 éve volt.Ő nem apa,ne kelljen a gyerekemnek miatta szégyenkeznie.(hosszú kapcsolatból született).

2011. ápr. 5. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Misilény válasza:
Kissé off. De mi történik talált csecsemő nevével és anyja nevével? Elképzelhetőnek tartjátok, hogy a hatóság engedélyez "ISMERETLEN" család nevet bejegyezni (akár anyja nevének)? én nem hiszem viszont állítólag valaki már látott olyan személyit amiben anyja neve "ISMERETLEN".
2013. ápr. 4. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Békéscsabán működik egy inkubátor, ahova lehet tenni újszülöttet, őt úgy tudom, az ottani dolgozók nevezik el az alapján, amilyen névnap volt a megtalálásakor,a vezetéknevet pedig kitalálják. A szülők nevével nem tudom, mi a helyzet.
2015. nov. 17. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!