Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Melyik éri meg jobban? (TGYÁS...

Melyik éri meg jobban? (TGYÁS vagy táppénz)

Figyelt kérdés
Ha a szülés előtt 1 hónappal táppénzre megyek és csak a szüléstől igényelem a tgyást (így tovább kapok magasabb összeget) vagy inkább a szülés előtt 28 nappal egyből a tgyást igényeljem? Ez a mostani táppénzmizéria teljesen összezavar!
2011. márc. 19. 15:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ha igényled hamarabb a tgyást, előbb kapsz több pénzt, viszont előbb is jár le.Utána ugye jön a gyed.Én most már gyedet kapok, ami nálam pont akkora összeg, mint a táppénzem volt.(+ ugye a családi).

Én szülés után kérném csak, hogy tovább tartson, mert szülés után kapod az anyaságit, ami elég nagy segítség(65 000).

De időben intézd a papírjaidat, mert az enyémen sokáig ültek, és nehéz volt egy keresetből megélni...........

2011. márc. 19. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Attól függ, melyikkel jársz jobban, hogy mennyi volt a bruttód. Ha leírod, kiszámolom, kb. melyik mennyi lesz, ez alapján már tudsz dönteni.
2011. márc. 19. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Első vagyok

Egyértelmű, hogy a tgyás a több!Nekem 20 000 ft-tal volt több a tgyásom mint a táppénzem!

Az a kérdés, hogy igényelje-e meg szülés előtt 28 nappal.

De mint írtam akkor 1 hónappal kevesebbet leszel táppénzen, és onnantól számolják a 168 napot.Tehát előbb kapsz több pénzt, hamarabb jár le, mintha szüléstől számolnák, és ezáltal hamarabb leszel gyeden.

A véleményem az első válaszomban van.

2011. márc. 19. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Igen, a tgyás több, mint a táppénz, de egyáltalán nem biztos, hogy a gyednél is több, így az, hogy megéri-e hamarabb kezdeni a tgyást, az attól függ, hogy mennyi volt a bruttója a kérdezőnek.

Csak egy példa: a táppénzem nettóban 135 ezer volt, a tgyásom 155 ezer, a gyedem meg 86 ezer. Értelemszerűen jobban jártam azzal, hogy 28 nappal tovább kaptam a tgyást, hiszen ha szülés előtt megkezdem, akkor az összbevételem 70 ezer forinttal lett volna kevesebb.


Igy gondolom te is belátod, hogy a jövedelem függvényében derül ki, melyikkel jár jobban, nem?

Csak az alapján lehet megmondani, hogy érdemes-e hamarabb megkezdeni, vagy inkább táppénzen érdemes a szülésig maradni.

2011. márc. 19. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Akkor én ezt már végképp nem értem.Én úgy tudom hogy mindig az előző ledolgozott évet nézik .Én 2010 ápr-ában mentem táppénzre 5 hós terhesen, és nekem a 2009-es évet nézték mindhárom esetben,és mint írtam a gyedem most ugyanannyi, mint a táppénzem volt, a tgyásom pedig 20-al több volt.

Akkor te hogy kaphatsz ennyivel kevesebb gyedet, mint táppénzt kaptál?

2011. márc. 19. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Azért mert a gyed maximálva van (a táppénz is, de akkor még magas volt a napi összeg).

Mivel a gyed a mindenkori minimálbér kétszeresénél nem lehet több, bármennyi volt is a fizetésed, így pl. 300 ezres bruttónál igen komoly különbségek mehetnek táppénz és gyed között.


Úgy számold, hogy ha volt pl. 3 millió bruttó éves jövedelmed, amiből mindhárom ellátást számolják, akkor a tgyás és a gyed 70%, mindkettő napi bruttó összege 5700Ft körüli.

Viszont a gyed maximális összege naponta 3640Ft bruttó, vagyis a kettő között már bruttóban is napi szinten több mint 2000ft a különbség.


A táppénz csak 60%, de ha a jövedelmet nézed, akkor a táppénz bruttó napi összege 4900Ft körüli, vagyis 1300Ft-al magasabb a napi táppénz, mint a gyed.

2011. márc. 19. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ismét első vagyok.

Köszönöm a választ így már mindent értek, de a könyvelő ezt miért nem tudta nekem ilyen értelmesen elmagyarázni, nem tudom.Egyszer kellett csak elolvasnom.........

De hiába értem, az én pénzem akkor sem lesz több :((

2011. márc. 19. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Szia, sajnálom, hogy a könyvelőd nem tudta elmagyarázni, de igazából meglepve nem vagyok:(

A gáz, hogy így se úgy se lesz több a pénz:(


De legalább már tudod, hogyan számolnak:)


Szép estét neked!

2011. márc. 19. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Sziasztok! Én is hasonlókon agyalok, de már forr a fejem, úgyhogy ha bruttó 160e Ft-ra tudsz nekem tgyást/táppénzt számolni, akkor azt megköszönöm!
2011. márc. 20. 15:26
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha semmi más jövedelmed nem volt az igénylés előtti évben, akkor így számolhatsz:

éves jövedelem: 1.920.000

Ennek 60%-a a táppénz, ami egy napra bruttó 3156Ft-ot jelent.

30 napos hónapban ez 94680, mínusz szja: vagyis nettó: 75440Ft. Tudsz kérni adójóváírást, így kb. nettó 87.500 a táppénzed.


Tgyás: SZintén 1.920.000 az alapja, és 70% a tgyás: naponta bruttó 3682.

30 napos hónapban 110.465. Mínusz szja: 88018 a nettó. Itt is igényelhetsz adójóváírást, 12100Ft, vagyis a nettó tgyás kb. 100.000Ft.


Gyed: alapja ugyanaz, mint a tgyásnak, mértéke is annyi, de maximált, vagyis 30 napos hónapban 110465 lenne, de a maximuma 109200, ennyit kell alapul venni.

Ebből levonás szja, és 10% nyugdíj, vagyis nettó: 76090. Szintén igényelhető az adójóváírás, vagyis kapsz: 88.190Ft-t.


Igy majdnem teljesen mindegy, hogy szüléstől, vagy szülés előtt 28 nappal igényled a tgyást, mert a táppénzed és a gyeded között lesz 700 forint különbség:)

2011. márc. 20. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!