Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mennyi lenne a GYED vagy a...

Mennyi lenne a GYED vagy a TGYÁS, ha a 2. baba, a kislányom 2,5 éves kora körül születne meg?

Figyelt kérdés
72000,- a nettó fizetésem, a GYED pedig 60000,-. Köszönöm előre is!
2011. jan. 23. 20:47
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Vagy ugyanannyi, mint az első babával, vagy kevesebb.


Úgy számolj, hogy mindig az igénylés előtti évet nézik. Ha ebben az évben nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan) gyeden voltál, akkor újra a szerződéses béred lesz az alap, ha meg nagyobbrészt gyesen voltál, akkor a minimálbér.


Pl: 2012 májusban tölti a kislányod a kettőt, és a kistesó decemberben születik. Ekkor a tgyás alapja a 2011-es év, amikor egész évben gyeden voltál, viszont a gyed alapja 2012 lesz, amikor 7 hónapot gyesen töltöttél, így annak az alapja a minimálbér lesz.


Vagy ha szeptemberben tölti a kettőt, és 2012 márciusban születik, akkor mind a tgyás mind a gyed alapja 2011 lesz, amikor majd 9 hónapot gyeden voltál. Így a szerződés szerinti béred az alap.


Ha visszamégy dolgozni akár egy napra is, vagy csak a szabikat kiveszed, akkor az arra kapott fizetésed lesz az alap. Ha táppénzre mégy, akkor meg a 70%-os betegszabi jövedelem lesz az alapja.

2011. jan. 23. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Horváth Adrienn válasza:

Szia! Azóta sok minden változott és ma pl. elég zagyvaságokat mondtak az OEP-ben erről, DE:

én 2008-ban és 2010-ben szültem, bár nem volt 2,5 év, csak 25 hónap a kettő között, de nekem a 2. gyermeknél, mivel nem volt meg a kellő mennyiségű bizt. időm, ezért a minimálbér 2x-ét vették, és abból számoltak: vették a 70%-át, és tgyás-nál vontak szja-t (most jelenleg 16%), majd gyed-ből vonták a nyugdíjjárulékot is. Akkor kb. 100 a bruttód...tgyásra kapsz annyit, mint most gyed-re és gyed-re még 6-7 ezerrel kevesebbet, SZERINTEM! Remélem, tudtam segíteni.

2012. jan. 31. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Horváth Adrienn válasza:

[link]


Mivel a GYED és a TGYÁS számításánál az előző teljes naptári év jövedelme adja az alapot, ezért jobban jársz, ha még az előző GYED időtartama alatt megszületik a második baba, hiszen így magasabb lesz az alap, amiből számolnak. Ha már belecsúszol a GYES-be, akkor alacsonyabb lesz a jövedelmed. Általánosságban igaz, hogy a 2. gyerek után számolt TGYÁS kb. ugyanannyi, mint az első gyerek utáni GYED volt – amennyiben az az előző gyerkőc 2 éves kora előtt született.

2012. jan. 31. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Utolsó válasz nem igaz.

"Mivel a GYED és a TGYÁS számításánál az előző teljes naptári év jövedelme adja az alapot, ezért jobban jársz, ha még az előző GYED időtartama alatt megszületik a második baba, hiszen így magasabb lesz az alap, amiből számolnak. Ha már belecsúszol a GYES-be, akkor alacsonyabb lesz a jövedelmed." Mint írtam, minden attól függ, hogy az igénylést megelőző évben melyik ellátást kaptad hosszabb ideig.

Csak egy példa: 2012. szeptemberig vagy gyeden, utána 2013 júniusig gyesen (vagyis 8 hónapot) és megszületik a 2. gyerek. Ekkor az igénylést megelőző év 2012, amikor 9 hónapot gyeden voltál, így az ellátások alapja ugyanaz a jövedelem lesz, mint amiből az utoljára kapott ellátást számolták)


"Általánosságban igaz, hogy a 2. gyerek után számolt TGYÁS kb. ugyanannyi, mint az első gyerek utáni GYED volt – amennyiben az az előző gyerkőc 2 éves kora előtt született." Nem, még általánosságban sem igaz ez - ugyanis ez sem tartható összefüggés, vannak helyzetek, amikor ez bejön, az esetek nagy részében azonban a számításhoz ennek semmi köze - így az összegszerűséghez sem.

2012. jan. 31. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
És még egy megjegyzés: a belinkelt oldalon annyi baromságot írnak össze, hogy az valami fergeteges. Nem mellesleg majd 2 évvel még a jogszabályi változásokkal is el van maradva, így ha már linkelni akarsz kedves hozzászóló, próbálj valami információértékű linket keresni, elég sok van. Ez egy kalap sz@r. Bocsánat.
2012. jan. 31. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, főleg neked kedves első. Februártól gyesen leszek, remélhetőleg a kis tesó úton van már, és kb. október elején születik meg. Tehát tavaly végig gyed-en voltam.
2012. febr. 1. 07:01
 7/7 Horváth Adrienn válasza:
Szia! Sok sikett a babákhoz. Remélem, hamar zöldágra vergődsz a papírok és bérek sűrűjében; nem egyszerű és ha az ember kicsit nem figyel, már le is húzzák. És köszönöm a kedves hozzászólást, aki szarnak minősíti más ember segítségét: az igaz, hogy régi linket küldtem, de az, ahogy én kaptam a pénzt azt én tudom, nem Te! Ha rendesen elolvastad volna, akkor úgy kezdtem, hogy 2008-ban és 2010-ben hogy volt... Ilyen okoskodó emberek mindig voltak, vannak és lesznek is, csak ne kezdjetek velük! Jó babázást!
2012. febr. 1. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!