Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Csak a maximum GYED-re vonatko...

Csak a maximum GYED-re vonatkozik a családi adókedvezmény? Vagy csak nekik éri meg igényelni?

Figyelt kérdés

2 gyerek van, a férjem minimálbéren, szóval csak én tudnám igényelni. De bérpapírhoz már egy ideje nem jutottam hozzá, szóval fogalmam sincs mennyi adót vonnak. 74000-et kapok kézhez.

Ha nem igénylem meg és mégis járna, akkor adóbevalláskor megkapom egy összegben?


2011. jan. 17. 16:04
 1/10 anonim ***** válasza:

Ha egy összegben akarod, akkor is igényelni kell majd.

Nem a gyed összegéhez kötődik, hanem az adóalapjához. A max gyedre minden kedvezményt teljesen kihasználva nem kell adót fizetned. Vagyis 109200 - 13800 körüli nyugdíjjárulék (10%).

2011. jan. 17. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Szia!


A max gyedesek idén 109200 Ft-ot kapnak. Ekkora összegnél csak egy gyerek után járó adókedvezményt lehet kihasználni ha mellette meg akarod tartani az adójóváírást. Az első válaszoló valamit elszámolt, ekkora bruttónál a 10% nyugdíjjárulék 10920 Ft (csak az szja-nál kell szuperbruttósítani, a nyugdíjjárulékot a rendes bruttóból kell számolni).

Az, hogy a férjed minbéres (hacsak nem 6 órás minimálbéres) nem baj, attól még fizet szja-t. Egészen pontosan a 78eFt-os minimálbér után adójóváírást figyelembe véve marad még 3750 Ft, amit családi adókedvezményként tudtok igényelni.


Gyors számolás szerint neked a gyed alapod kb. 85eFt lehet. Ez alapján te csak 5172 Ft körül tudsz családi kedvezményt érvényesíteni. Ha nem találkoztál bérpapírral, akkor hívd fel a munkáltatódat (ha nem kifizetőhely, oepet) és kérdezd meg, hogy mennyi a br. gyed-ed.


Egyébként ha nem töltesz ki semmilyen papírt, de járna (kb. br. 60eFt az a minimális jövedelem, ahol az adójóváírás majdnem teljesen fedi az szja-t, szóval biztos, hogy nektek jár), akkor adóév végén, azaz jövő tavasszal lehet az adóbevallásban kérni. Hacsak év közben nem nyilatkozol, hogy mégis kéred, de akkor csak attól a hónaptól jár, ami járt volna korábban, azt szintén csak adóbevalláskor kaphatod vissza.

2011. jan. 17. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszi. Pont ez a bajom, hogy nem tudom mennyi az adóalapom. Be kéne menni a munkahelyre megérdeklődni. Addig úgysem leszek okosabb.
2011. jan. 17. 16:21
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszi a másodiknak is. Akkor ha csak kb 5000 lenne a kedvezmény, akkor ráér nekem egy öszegben is. Havonta úgyse sokat jelent.

A férjemmel meg az a baj, hogy neki a munkáltató "lenyelné" a kedvezményt. Pont most magyarázta el, hogy ígyis, úgyis ugyanannyit kapna. Szóval nála is úgy érné meg hogy majd adóbevalláskor igényelné.

És akkor is lehet majd nyilatkozni, hogy megosztva kérjük?

(olyan jó, hogy ilyen "okos" emberkék is vannak ezen az oldalon! én ezekhez annyira nem értek!)

2011. jan. 17. 16:27
 5/10 anonim ***** válasza:

Szerintem nem tudja lenyelni a kedvezményt, mert ha összegszerűen írjátok, akkor az összegszerűen kell számfejteni, fizetni.

De igazad van, ha nem (annyira) számít havonta 8eFt körüli összeg, hanem inkább adóév végén, akkor úgy igényeljétek. Biztos az adóbevallásban is kitérnek majd a megosztásra, egyelőre én még nem láttam.

2011. jan. 17. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Köszönöm a másodiknak, valóban gyorsan a szuperbruttóból számítottam a járulékot, nem gondolkodtam. Bocsánat!
2011. jan. 17. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ha igy gondoljátok, akkor természetesen kérhetitek mindketten csak az év végén, adóbevalláskor. Amit addig befizettetek adót, azt visszakapjátok mindketten, egy összegben, senki nem tud lenyelni semmit. Az év végi bevalláskor is megosztozhattok a kedvezményen.
2011. jan. 17. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Megnyugtatlak az én férjem munkaadója is be szokta nyelni az adójóváírást. Nem tudom hogy ez a családi adókedvezményhez most mennyi köze van hogy bérszámfejtik. De az tuti hogy én fogom az összest igénybe venni inkább. Én is gyeden vagyok, aztán majd lesz valami...
2011. jan. 18. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Mint irtuk, egyszerű: a párotok az év végén saját maga adja be az adóbevallását, ebben kéri a maradék adókedvezményt, ami utánatok maradt és a lakcimére kéri postázni a befizetett adó többletet.
2011. jan. 18. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ez tényleg nagyon jó ötlet.Mi is így vagyunk,a férjem minimálbéres papíron,de mindig kézbe annyit kap,hogy 100ra kerekítik.Ha most kéri a kedvezményt akkor annyival kevesebbet tesznek hozzá neki zsebből,de ha nem kéri a kedvezményt,akkor is 100at kap,azt meg adó év végén vissza igényeljük.Hogy ti milyen ászok vagytok,ez nagyon jó köszönöm szépen!!!!!!!
2011. jan. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!