Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Van valamilyen gyakorlat,...

Van valamilyen gyakorlat, amit egy kisgyerekkel otthon a pöszeség javítására tudunk gyakorolni anélkül, hogy rontanánk a helyzeten?

Figyelt kérdés
4 éves unokám kicsit pösze (a "sz" hangot úgy mondja, kb. mint az angolok a th-t, a nyelvét a fogához nyomja). Természetesen tervezik logopédushoz vinni a szülők később, de érdekelne, addig is lehet-e valamit tenni, hogy szépen ejtse a "sz" hangot? (Más hangot szépen kiejt, nincs gond, de az egyik nagymama is így ejti a "sz"-t és gyanús, hogy onnan "örökölte"...)

okt. 13. 19:41
 1/9 babyboom567 ***** válasza:
50%
Sehogy.Majd a logopédus gyakorol vele ,felméri,és ad otthonra is feladatot.Életkori hangzóhiba is lehet,akár nagycsoportra el is múlhat.És különben nem tudom mire gondolsz a th-val, az angolok azt "dhö" nek ejtik, ezt hogy lehet az sz hanggal keverni?
okt. 13. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%
Nem hinném, hogy logopédust kéne játszani képzettség nélkül. Minden árt, amivel javítgatod a beszédét. Nem "örökölte", minden 2. óvodás pösze.
okt. 13. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
72%
Ahhoz képest, hogy angol beceneved van, nemigen tudsz angolul, 1-es! A three-t te úgy ejted, hogy "dhörí" a thank you-t meg úgy, hogy "dhöenk jú"?
okt. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
87%

Vannak olyan száj-játékok, ami fejlesztő ebből a szempontból, de biztos nem árt mert normál beszédű gyerekekkel is játsszák "csak úgy". Ezektől nem fog megjavulni, de segíthet, ha már tudja őket mikor szakemberhez fordultok. Fújjatok el gyertyát, papírforgót stb. Játsszatok lovacskásat, csettintgetve. Játsszatok gombócosat (nyelvvel kinyomod az arcod, hol az egyik, hol a másik oldalon). Tudja a nyelvét kívánság szerint lentre, fentre tenni a szájában, körbenyalni az ajkát (mesével: Nyelv Anyó seper a padláson, pincében, kerítés előtt, kinéz jobbra, balra stb.)


De amúgy spontán is javulhat, ezért nem javasolt az idő előtti fejlesztés.

okt. 13. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
65%
Nem kell semmit csinálni vele, 4 éves, a logopédus sem javítja a kiejtést, csak majd 5 éves kortól.
okt. 13. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
27%

Szerintem meg jó ötlet.

Az a baj, hogy sok felnőtt pöszén beszél a gyerekhez, aztán meg csodálkozik mikor a gyerek is az lesz.

Gyakorolj vele nyugodtan, ártani nem fog.

okt. 14. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Én a körmösnél hallottam 5 éve egy logopédus észosztását, hogy a szülők sem tudnak rendesen beszélni, azért nem tud a gyerekük sem.. Nagyon bántó volt, mivel az enyém vagy 12 hangot rosszul ejtett és kb érthetetlen volt a beszéde 3,5 évesen.


Mindenféle nyelv és ajakjáték van, meg "gyakorlatok a pöszeség javítására" könyv montágh imrétől, de szerintem egy évet még ráértek vele. Most lett négy, vagy majdnem öt éves? Ha csak ennyi hibája van, 5 éves kortól pillanatok alatt helyrehozza a logopédus(pont azt csinálják, ami a könyvben van), én nem gyakoroltatnám otthon kifejezetten. Ennél sokkal súlyosabb problémákkal kellene csak otthon gyakorolni. 1 hang téves ejtése belefér, nyaljon sok nutellát a szája körülről, pörgesse sokat a nyelvét, fújjon gyertyát, tartson/forgasson a nyelvével ropit, nézze, ahogy kicsi-nagy lyukat formáz a szájával, mindegyiken fújjon levegőt, sokat játsszatok kígyósat, vedd fel és hagyd, hogy meghallgassa, hogyan ejti, illetve rágózzon sokat(ne nyelve le). Lapítsa a rágót, tapassza a fogaihoz, szájpadlásra rakni.. Mindenféle, ami eszedbejut neked is, mehet. Mozogjon minden a szájában/szája körül minél többféleképpen.

okt. 14. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

7

Én megértem, hogy rosszul esett amit mondott. Azt is elhiszem, hogy nálatok nem így beszéltetek, nem tőletek tanulta.

De nagyon sok helyen “divat” pöszén beszélni a gyerekkel. Főleg idősebbeket hallok, meg olyat is hallok gyakran, hogy a gyerek valamit totál másképp hív, vagy mivel pici csak annyit mond a kutyára ku. És a szülő nem azt mondja, hogy igen kutya, hanem ő is úgy hívja mint a gyerek. Tehát nem tanítja inkább visszafogja.

Szóval az esetek felében biztos hogy sok szülő vagy inkább családtag rosszul mondja . Főleg egy anyósnak szólni beszéljen rendesen, esélytelen.

Szóval ne vedd magadra.

okt. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
De amúgy tök jókat írtál.
okt. 14. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!