Amikor több család nyaral együtt, hogyan kezelitek az eltérő nevelési elveket?
Most jöttünk haza a nővéremmel közös nyaralásból, és nem sikerült túl jól. Egykorúak a gyerekeink (11 és 12 éves lányok), és ő sokkal szigorúbb szülő mint én, ami miatt rendszeres volt a súrlódás, meg a kellemetlen szituk.
Csak néhány példa: a lányok nem fáztak, én simán elfogadtam, ő pedig hangos veszekedést rendezett, amiért a gyereke nem vett fel pulcsit. A gyerek azzal vágott vissza, hogy dehát az unokatesóján sincs. Vagy a lányomnak simán megengedtem, hogy x időpontban fagyit egyen, meg is vette, erre a nővérem gyereke is kért, az anyja szerint viszont túl közeli időpontban volt a vacsora, és nem engedte neki. Iszonyú kínos volt az egész.
Minden évben együtt nyaralunk, de eddig még nem jött ki ez a probléma ennyire látványosan, gondolom, azért, mert kisebbek voltak.
Mivel a lányok imádják egymást, nem szeretném a közös nyaralást örökre elvetni, de jobb lenne, ha jövőre jobban sikerülne. Akik ezt jól meg szokták oldani, tudtok tapasztalatot írni? Mi az, amiben előre meg szoktatok egyezni, miben lehet kompromisszumot kötni, mit érdemes elengedni, hasonlók.
A félreértések elkerülése érdekében: nem a nővérem szidása a cél, és nem azt kérdezem, melyikünknek van igaza. Olyanok tapasztalatai érdekelnek, akik hasonló helyzeteket már ügyesen megoldottak korábban.
Elsőként ezt írnám le:
Pont az ilyenek miatt sosem nyaraltunk másokkal együtt.
Meg amiatt sem, hogy az eltérő igények, habitus stb. miatt is lehet összeveszés a családok között.
Egynapos kiránduláson pl. nemrég voltunk tesómékkal, ott nem volt súrlódás.
A konkrét kérdések persze akár egy együtt töltött délután során is felvetődhetnek, így tudok rájuk válaszolni.
Pulóver és fagyi: már a 6 éves kislányom is megérti, hogy neki mi dirigálunk, a másik gyereknek meg az ő szülei. Tehát nálunk ilyen csak két gyerekünk között fordulhatna elő, de értelemszerűen akkor vagy mindegyik ehet fagyit vagy egyik sem.
Még egy gondolat. Kérted, ne szidjuk a nővéredet. Nos, amelyik szülő a 11-12 éves gyerekével hangos veszekedést rendez egy pulóver felvétele miatt, az mindenképpen rosszul neveli a gyerekét. Én a 9 éves fiamtól is csak megkérdezem, nem akar-e pulóvert fölvenni. Nonszensz, hogy egy ennyi idős gyerek nem döntheti el még azt sem, hogy fázik-e vagy sem.
Mi pl. pont a nassolásoknál, képernyőidőnél úgy oldottuk meg a helyzetet, hogy először a szülők egyeztettek.
Ha pedig valamit nem lehet egyeztetni, akkor én simán mondtam a gyerekemnek, hogy "igen, Pistikének szabad, mert az ő anyukája/apukája úgy döntött".
Szerintem is érdemes egyeztetni a fagyizásokat. Az nem szigorúság kérdése, hogy vacsi előtt ne egyenek jégkrémet, illetve hogy ne csak úgy kapjanak, mert kitaláltak éppen.
A pulcsi eléggé butaság.
De az ilyesmivel meg ne foglalkozz, játssza le vele a saját anyja, nem kell kommentálni. Nem kell minden embernek ugyanúgy működnie.
Mi mondjuk nem rokonokkal, hanem baráti családokkal szoktunk nyaralni, de szerintem is az a legegyszerűbb, hogy ha a gyerekek felfogják, hogy attól, mert együtt nyaraltok, még nem vonatkozik mindenkire ugyanaz a szabály. 12 éves gyerek már képes erre.
A mi esetünkben 4 család szokott együtt menni, de nem tapadunk egymásra 24 órában. Mindenki szól, hogy mikor tervez valami programot, és akinek van kedve, csatlakozik. A nyaralás meg nálunk a lazulásról szól, nem arról, hogy az órát lessük, hogy mikor lehet fagyit enni. Miért kell egyáltalán így befeszülni? Abban a pár napban nem szórakozni kell és élvezni, hogy nyaral az ember?
Beszéljétek meg legközelebb előre, hogy mik a szabályok, és a szigorúbb család értesse meg a saját gyerekeivel, hogy attól még a többiek fognak fagyizni, hogy nekik nem szabad.
Az eltérő étkezési szokásokban nagy rutinunk van, mert nálunk ezt én veszem szigorúan. Én simán annyit mondok a fiaimnak, hogy náluk másképp van, de ránk a mi családunk szabályai érvényesek. Úgy is jártunk, hogy cukorbeteg gyerekkel utaztunk együtt, hát az is teljesen másképp zajlott, de simán értették.
Szóval általánosságban én letudom annyival, hogy nálunk ez a szabàly, és kész. Ha ezen felül jó a viszony, a többivel nem foglalkoznék annyira.
Sose lesz olyan, hogy valakivel teljesen egyezik minden nézőpontotok, maximum nem ütközik ki az eltérés egyből.
4. Mert van az a gyerek, aki szétcsúszik az étkezéssel, ha rendszertelenül eszik. Kihagyja a vacsit ha befagyizott, aztán alvásidőben kaját akar stb.
Lehet súlyproblèmás is.
Ha a nővére írta volna ki is ugyanilyen válaszok születnek?
Kétlem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!