Szülőként,hogy lehet elkerülni,hogy a kicsit ne érdekelje a telefon?
Pl nem kellene a gyerek előtt állandóan a telefont nyomkodni.
Mennyi ilyen ismerek... séta, játék, altatás, etetés, de szerintem még pelenkázás közben is csak a telefont nyomkodják. Jó hogy érdekli a gyereket. (Itt kell megjegyeznem, hogy mindezek ellenére a tévétől azért tiltják a gyereket, mert az károk 😅)
Példamutatással.
Ha azt látja a gyerek, hogy bele vannak buzulva a telefonba a szülők, nekik is kelleni fog.
Meg fogja nézni a nagyszülőnél, de szerintem a szülői példamutatás a legfontosabb.
Nálunk mondjuk mindketten eléggé hozzá vagyunk nőve a telefonunkhoz, de megmutatjuk a gyereknek, hogy számára totál érdektelen dolgokat nézünk (pl facebook posztok, google chat meg ilyenek, se színes-villogós képek, se hang, se semmi), és idővel rájött, hogy ez neki nem valami izgalmas. Most már nagyon cuki, meglátja a telefont, felveszi és hozza nekünk, de ő nem akar vele játszani, 2 éves. Azért ilyen kicsiknél még nagyon könnyű szabályozni az érdeklődési körét, ha valamit nem adsz neki, az nem fogja érdekelni, nem fogja hiányolni. Jó, én nem vagyok mintaanya egyáltalán, néha néz mesét a tévében, ezt gyakran kéri is, de simán könnyű elterelni a figyelmét közös játékkal, játszótérre menéssel vagy valami érdekesebb mesekönyvvel. Az ennyire picik még sokkal többre értékelik azt az időt, amit velük töltesz aktívan, közösen, mint a villogó képeket a kijelzőn. Ha tudsz határt szabni és egy arany középutat tartani, akkor nem lesz az a helyzet, amit leírsz, hogy kb semmi más sem érdekli a gyereket.
Ezt egyetlen módon tudod elérni, ha te és a párod nem telefonoztok, legalábbis az ő jelenlétében nem. Sehogy máshogy. Én egyetlen olyan családot ismerek, ahol ez működik, egy alsós és egy ovis kislányuk van, otthon soha nem telefonoznak, csak néha a nagyszülőknél. Nem azért, mert a szülőknek ez a mániájuk, hanem mert ők sem szoktak. Nem ilyenek.
Minden más esetben elkerülhetetlen, mert a gyerek téged másol. Ha tőled azt látja, hogy folyton a telefonodat bújod, ő is ezt akarja majd csinálni.
Szerintem az a titka, hogy ne nyomogasd céltalanul a telefont előtte, ne azt lássa, hogy ez a szórakozás netovábbja.
Alapvetően telefonálásra, üzenetváltásra használom a gyerek előtt, alvasidoben szoktam videót nézni, csevegni. Tehát nem teszem direktben vonzóva a telefont. Ha kell, természetesen megnézek előtte mondjuk egy főzős videot, ha éppen kell a recept pont.
Nálunk sem nyomkodja. 3,5 éves. Szerintem egyébként nem ördögtől való dolog, főleg nem idősebb korában, hiszen a mai világban, már mindent ezen intézünk és bizony hátránya származhat belőle, ha a szülő szigorúan tiltja a gyerektől a szám.tech dolgokat, de ilyen kicsi korban még felesleges.
Mi alapjáraton ritkán nézünk tévét is, akkor is max filmeket, de azt meg fektetés után, így a gyerek se igényli, hogy bekapcsoljuk. Töltöttünk le neki is mesét, van hogy megnéz 1-1 rövid rajzfilmet, de az kb 20 perc, annyitól még nem fog megbolondulni. A telefont sem nyomkodjuk a gyerek előtt, egyszerűen nincs rá időnk. Ha a férjem ír, a lányom kíváncsi, megnézni, de mivel számára nem érdekes, így nem foglalkozik a mobillal,vagy ha Skype-on hívjuk a nagyszülőket, akkor nyilván nézheti a telefont, de pl. az egyik ismerősöm 3 éves gyereke simán pörgeti a tik-tokot, jobban tudja kezelni, mint mi felnőttek.
Nálunk nem telefonozhat a gyerek, nem nyúlhat hozzá, tilos neki. Ez van, megtanulta már, soha eszembe nem jutott megmutatni, hogy tud játszani vagy videót nézni rajta.
Megjegyzem, én is igyekszem visszafogni magam és nem telefonozni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!