Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kétnyelvu nevelés - hogyan...

Kétnyelvu nevelés - hogyan csináljam jól?

Figyelt kérdés

Sziasztok, olyan hozzászólók válaszát várom, akinek saját tapasztalata van a kétnyelvu neveléssel kapcsolatban, és a lentebb emlitett módszert használta.


En magyar vagyok, de mindig is Szlovákiában éltem, a férjem szlovák, ő nem tud magyarul, szlovák nyelvteruleten élünk, ahol azért magyarok is elofordulnak, vannak magyar iskolák, ovik a városban. Természetesen szeretném, ha a gyerekünk beszélne magyarul, pl mert az unokatestvérei nem beszélnek szlovákul. Első babákat várjuk, és annyira szeretném jól csinálni.


Viszont nem tetszik az a módszer, hogy csakis kizárólag magyarul beszéljek a gyerekkel, a férjem jelenlétében is, elvégre ez azt jelentené, hogy mindent magyarázzak el 2 nyelven, ha már nagyobb a gyerkőc s pl az élményeimrol beszélek mindkettőjüknek egy kozos vacsi alkalmával, vagy pl tudom milyen az mikor elcsattan egy vicc, mindenki röhög, a nyelvet nem értőnek meg utána gyorsan el kell magyarázni a viccet, de már nem tud együtt nevetni a társasággal... Ezért sokkal szimpatikusabbnak tunik az a módszer, hogy ha kettesben vagyok a babával, magyarul beszélek hozzá, ha már ott a férjem is, akkor szlovákul tarsalgunk hármasban. Van aki igy csinálta? Mik a tapasztalataitok? Nem keveri a gyermek a nyelvet? Nem érzi úgy, hogy "büntetésből" beszéltek vele magyarul, mikor kettesben vagytok? (hiszen tudja, hogy a másik nyelven is értesz és beszélsz) - valahol hallottam ilyesmiről.

Csinálnátok most a kezdetektől valamit másképp? Vannak olyan szituációk, amikben elbizonytalanodtatok, melyik nyelvet használjátok? Milyen nehézségekbe utkoztetek?


Köszönöm, ha találtok időt a kérdéseim megvalaszolására és minden jóakaratú tanácsot örömmel fogadok.


2022. márc. 11. 09:58
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a te anyanyelved magyar így egyértelműen arra tutod a legjobbam megtanîtani, te úgy beszélsz hozzà.


A gyerek apja szlovák, egyértelműen úgy beszél.


Együtt vagytok szlovákul beszéltek.


Neki ez lesz a normális,semmiféle bünti vagy ilyesmi..



A sulit/ ovit meg eldöntitek akkor, ha aktuális.


Többi kiforrja magát.

2022. márc. 11. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Ketnyelvu a gyerekem, irok privatban.
2022. márc. 11. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
3 gyermekem van. Olaszországban élek, a férjem nem beszél magyarul. Én pont úgy csinálom, ahogy leírtad.Amikor Apa nincs itthon magyarul beszélünk, amúgy olaszul. Az elején keverték csak a két nyelvet. Nem csinálnám másképp, nem voltak nehézségeink, sőt tök jó, hogy van egy közös nyelvünk amit senki nem ért. Ne haragudj, de a "büntetéssel" kapcsolatos problémát nem is értem. Miért kéne büntetésként értelmeznie, hogy én az anyanyelvemen beszélek hozzá?Az egyetlen negatívum, ha lehet ezt mondani, hogy azért nem beszélnek olyan jól magyarul, mint olaszul.
2022. márc. 11. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
70%
Mi külföldön élünk. Itt valahogy kevesebben paráznak erre rá. A többi család példájából nálunk ez lesz. A családi nyelv a magyar lesz. Ezt fogjuk itthon egymás között beszélni. A közösség nyelve német és svájcinémet. Ott értelemszerűen én is ezt a két nyelvet fogom beszélni. Ez ragadni fog rá idővel amúgy. A bébiszitter franciául fog hozzá beszélni. Nagyon sok olasz is van itt, szóval lehet abból is tanul majd valamennyit. Ha pedig nem, akkor nem. Ezen nem aggódom. Itt nagyon sok olyan gyereket ismerek, aki 4-5 nyelven beszél. Nem stresszel senki azon, hogy mennyire helyesen. 4-6 éves korukra mindenki szépen beszélt màr. Ismerősömék német - orosz család. Ott csak az anyjukkal beszélnek oroszul. Amúgy ha apuka is otthon van, akkor csak németül és svájcinémetül.
2022. márc. 11. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Nekem a férjem angol, itt élünk. Én is olvastam ezt a szigorúan magyarul beszéljek a gyerekhez elvet, de ez a mindennapokban kivitelezhetetlen 100%-ban.

Amikor ketten vagyunk akkor csak magyarul beszélek hozzá, ha 3-asban, akkor sokszor magyarul, de inkább angolul. Pl. Ha 3-an vacsorázunk akkor nem zárom ki a férjemet a társalgásból :)

Még csak 2 éves, szóval ez később fog kiderülni hogy tényleg működik-e 🤷🏻‍♀️

2022. márc. 11. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

A fèrjem a sajàt nyelvèn beszèl a gyerekhez, èn magyarul. Egymàs közt angolul, vagy a fèrjem nyelvèn. 1,5 èves koràig a fèrjem orszàgaban èltünk, utàna Magyarorszàgon. Engem is hall 3. Nyelven beszèlni, ha a környezet megkìvànja.

2,5 èves lesz ès 2 nyelven folyèkonyan beszèl ès vàlt a nyelvek közt attòl függően kihez beszèl. Nem kel tùlaggòdni :)

2022. márc. 11. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
19%
Szerintem sok függ a gyerektől is, hogy mennyire akarja. Nálunk ugyanez van, de a fiam kényelmes és nem erőlteti meg magát. Ezért neki az az első nyelv, ahol élünk és amit mindenkitől hall. Magyarul ért, de nem akar beszélni, csak ha muszáj. Ennek megfelelően nem is tud jól. Én nem tudtam mit tenni ezzel.
2022. márc. 11. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
3 nyelvű gyerekem van. Addig könnyű a dolog, míg kicsi a gyerek, és a legtöbb időt a családdal tölti. Az én lányom már kamasz, egész nap iskola, edzés, barátok, házi, tanulás, tehát az ideje 90%-át a környezet nyelvén tölti. Ő úgy nőtt fel, hogy velem kizárólag magyarul beszél, pedig beszélem a másik két nyelvet is. Az apja (már külön élünk) viszont sokszor enged, és angolul is beszél vele, ezért az ő nyelve sokkal gyorsabban kopik. Ha a te gyereked szlovák oviba, iskolába fog járni, és a családi nyelv is szlovák lesz, akkor egy idő után nem fog veled magyarul beszélni, mert tudja, hogy beszélhet szlovákul is, és az sokkal egyszerűbb lesz neki. Sokan aztán itt feladják, és elveszik a nyelv. Én ebben nagyon következetes vagyok, még az angol szavak becsempészését is kerüljük, pedig néha nekem is egyszerűbb lenne, hiszen én is többet használom az angolt.
2022. márc. 11. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

8-as ugyanigy csinalom, eddig mukodik. Nem beszelhet velem a gyerek mas nyelven, kizarolag magyarul. Ezt borzaszto fontosnak tartom, hogy ne kopjon ki a nyelv. Jol megy, megszokta, eszebe sem jutna mashogy beszelni velem.

Kizarolag rajtad mulik kerdezo, ne rontsd el!

2022. márc. 11. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
71%

7-es tudtal volna, ha nem hagyod ra.

Sajnos legtobben itt elcsusznak, mert rahagyjak. Ra lehet arra a gyerekre szolni eroteljsebben par hetig, utana az lesz a termeszetes.

2022. márc. 11. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!