A 3-4-5 éves korban elkezdett sportolás káros vagy hasznos a gyereknek?
Így elméletileg nagyobb esélye van nekik a versenyekben való eredményességben. Viszont a legtöbb esetben a versenysport csak a szülők álma, és nem a gyereké.
Ennyi idősen sok esetben a sportág kiválasztásában a szülőnek van döntő szerepe. Boldog-e egyáltalán a kiemelkedő fiatal sportoló, ha csak ráerőltették az egészet?
Ha már kisgyerekként versenysportra nevelik őket, akkor nem csak a megfelelési kényszer miatti stressz fog bennük megjelenni?
Szerintetek többet árt, mint használ? Vagy fordítva?
Miert kellene egy sportnal leragadni es kvazi egy eletre valasztani mar 4 evesen? Miert kellene versenyezni feltetlenul?
Miert kellene hajtani a gyereket, mint a lovat?
Ha tetszik neki es akarja, csinalja, a sport nagyon jo, sok dologra megtanit es a gyerek el is tudja donteni egy ido utan, akar-e versenyezni, akarja-e komolyabban csinalni.
12 evig tancoltam, 5 evesen kezdtem, komolyan versenyeztem is, de en akartam, elveztem minden pillanatat es szerencsere a szuleim is tamogattak ebben, de amint azt mondtam, hogy eleg volt, azt is elfogadtak.
Lehet ezt okosan is csinalni szerintem anelkul, hogy a gyerek kenyszernek elne meg.
Nem a versenysporttal van a baj, hanem néhány edzővel. Ne vidd olyanhoz, aki 4 éves gyerekeket durván hajt, erőszakkal nyújt, vagy sírva jönnek ki onnan.
A versenysport rengeteget tanít és hasznos, ha nem hajtják addig a 30 kisgyereket, amíg egyből olimpiai bajnok nem lesz csakazértis. A versenysport lehet csak országos szintű is, ami sokszor inkább hobbi. Ilyen kiskorban pedig rengeteg sportot még el sem lehet kezdeni. Pl a labdás csapatsportokat gyakran nem kezdik 8-10 éves kor előtt azok sem, akik profi sportolók lesznek. Szerintem vidd sportolni nyugodtan, de max heti 2-3 alkalommal.
Nekem pl azt adta a versenysport, hogy felnőttként is fontos az edzés és szakítok rá időt. Akkor is, ha fáradt vagyok, ha esik az eső és a barati találkozókat is úgy szervezem, hogy jusson időm edzeni. Ezzel szemben sokan, akik ebben nem voltak benne gyerekként nem tudnak fegyelmezetten járni, ami növeli a sérülésveszélyt és egészségmegőrzés szempontjából sem olyan hatékony.
Természetesen nem muszáj verdenyeznie mindenkinek aki sportolni kezd. Viszont ennyi idősen sokszor csak azért kezdik el őket valamilyen sportra járatni, hogy sikeres lehessen benne, mert később szerintük már hátrányban lenne azokkal szemben, akik már hamarabb elkezdték. Még ha ezt nem is kifejezetten a versenyzés miatt teszik, azzal nem a gyerekben lévő versengés utáni vágyat erősítik, ha ő látja, hogy mennyivel jobb a később kezdő kortársainál? Továbbá, szerintetek az edzői nem fogják erőltetni azt, hogy a gyerek versenyezzen, ha már évek óta csinálja és ez miatt jobbnak számít a kezdőknél?
Még ha azt is mondja valaki, hogy ő választása volt ennyi idős korában a sportág, akkor ez tényleg ez van? Vagy csak megvolt neki a választás lehetőségének illúziója? Hiszen például ha a gyereknek a szülei a születésétől kezdve állandóan a fociról beszélnek, meccset néznek, tanítgatják rá, akkor ő majd azt fogja "magától" választani. Azonban ebben az esetben csak a szülők befolyásolták a döntésében, tehát igazából burkoltan ráerőltették az egészet.
A focis példánál maradva, ha a gyerek látja, hogy a szülei mennyire szeretik a sportágat és a csapatával jó eredményeket is ér el, akkor úgy fogja érezni, hogy muszáj neki folytatnia. Így nagy valószínűséggel nem fogja kijelenteni, hogy ő inkább táncolni szeretne. Ha meg elmondja, akkor a szülők tovább erőltetik, mondván, hogy "később meg fogja bánni."
Persze nem minden esetben a fent leírt folyamat történik, de sajnos sokszor fordul elő ez, vagy valami ehez hasonló dolog.
Az tény, hogy ilyen kis korban rengeteg sportágat nem lehet elkezdeni alátámasztja, hogy ennyi idősen még nem ezzel kéne foglalkozni. Azonban vannak olyanok is, amiket igen. Ezek esetében akkor tesznek jót a gyereknek, ha elkezdik rá járatni akkor is, ha csak minimális szinten tetszik nekik? Vagy akkor, ha várnak vele éveket, hogy később elkezdhetje amikor ő kéri, kockáztatva azt, hogy minden erőfeszítése ellenére sosem lehessen a legjobbak között belőle?
Az edzéseken az edző valamilyen szinten már a kicsiket is hajtja, emellett ők is látják már azt, ha valaki ügyesebb náluk. Ha felnéznek az edzőre, vagy csak jobbak akarnak lenni egy másik gyereknél, akkor egyre jobban bizonyítani akarják a tehetségüket. A versenyszellem egy pozitív dolog, de nem vagyok benne biztos, hogy ilyen kisgyereknek is szükségük van már rá.
Aki sportol, az általában sokkal fegyelmezettebb és kiegyensúlyozottabb. Ha valaki csak ez a hatása miatt akarja sportolni küldeni a gyerekét, az jól teszi? Tényleg csak ez által érheti el a "kívánt tulajdonságokat"?
Az a legjobb, ha a szülő vagy a gyerek által választott sport az utóbbit boldoggá teszi. Azobnban honnan lehet azt tudni, hogy hosszútávon nem lenne-e boldogabb, ha mást választott volna vagy egyáltalán el se kezd sportolni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!