Ha Gyes alatt születik a második gyermekem, kaphatok ismét Gyedet? (ha megmarad a munkaviszonyom)
A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadság idejére járó, keresetpótló egészségbiztosítási pénzbeli ellátás, amely a szülési szabadság időtartamára jár. A Munka törvénykönyve (Mt.) határozza meg, hogy a terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét (168 naptári nap) szülési szabadság illeti meg, melyet a szülés várható idejét megelőző naptól legfeljebb 4 hét (28 naptári nap) időtartamra vehet igénybe. A 4 hetet nem kötelező a szülést megelőzően kivenni, a szülés napjától is igénybe vehető. Amennyiben a kismamát az orvos terhes állományba veszi, a szülési szabadság kezdő napja a terhes állományba vétel napja. Ha a nő a kifizetőhelyen nem nyújt be terhes állományba vételi orvosi igazolást, terhességi-gyermekágyi segély a szülés napjától, illetve nyilatkozata alapján a szülés várható idejét megelőző 28. naptól állapítható meg.
Tgyás jogosultsági feltételei
2010. április 30-át követő szülések esetén a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultság első feltétele az, hogy a szülő nőnek a szülést közvetlenül megelőző két éven belül legalább 365 napi előzetes biztosítási idővel kell rendelkeznie. A jogosultság eldöntéséhez a második feltétel a szülés bekövetkezésének időpontja. Ennek megfelelően a terhességi-gyermekágyi segély akkor jár, ha: a szülés a biztosítás tartama alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül, illetve biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl, táppénz, baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül következik be. A táppénzszabályoktól eltérően itt a biztosítási idők folyamatosságát nem kell vizsgálni, mert a jogosultsági feltétel a két éven belüli előzetes biztosítási idő.
Ha a szülő nő a szülési szabadság megkezdésekor nem rendelkezik 180 nap biztosítási idővel, de azt legkésőbb a szülés napjáig megszerzi, a terhességi-gyermekágyi segélyre a szülési szabadság kezdetétől visszamenőleg is jogosulttá válik. Abban az esetben, ha a biztosított várhatóan megszerzi a szülés napjáig a 180 nap előzetes biztosítási időt, a szülés dátumának ismerete nélkül az ellátás nem bírálható el. Amennyiben a szülés korábban következik be, mint a várható időpont lett volna, illetve koraszülés történt, és a biztosított nem rendelkezik 365 nap előzetes biztosítási idővel, a terhességi-gyermekágyi segély megállapítása nem lehetséges. Az előzetes biztosítási időket a szülés napjához igazodóan kell vizsgálni.
A jogosultsághoz szükséges 365 naptári napi biztosítási idő megállapításánál figyelembe kell venni: a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az időtartamát, a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 naptári napot, rehabilitációs járadék folyósításának idejét.
A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a táppénz szabályok szerint kell megállapítani.
Aki a munkanélküli-ellátás folyósítása alatt vagy annak megszűnését követő 42. napon belül szül, és a szülést megelőző 2 éven belül 365 napi biztosítási idővel rendelkezik, jogosult terhességi-gyermekágyi segélyre. Így például a biztosított anya álláskeresési járadékban részesült 2009. 09. 30-ig. Szült 2009. 10. 05-én. Mivel a biztosítás (álláskeresési járadék) megszűnését követő 42 napon belül szült, ezért jogosult terhességi-gyermekágyi segélyre. (Gyermekgondozási díjra passzív jogon nem lesz jogosult).
Amennyiben a szülő nő gyedet kap, és az ellátás folyósításának tartama alatt újból szül, vizsgálni kell, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultság feltételei fennállnak-e. Amennyiben a biztosított jogosult az ellátásra, az igénylő döntése, hogy a szülés napjától, vagy legkorábban a szülés várható időpontját megelőző 28. naptól kéri-e az ellátás megállapítását. A terhességi-gyermekágyi segélyt akkor lehet megállapítani, ha az igénylő a gyermekgondozási segély folyósítása megszüntetését kéri, miután a két ellátás egyidejűleg nem jár.
A gyed új szabályai
2010. április 30-át követő szülések esetén a gyermekgondozási díjra jogosultság feltétele a következőképpen alakul. Gyermekgondozási díjra jogosult a biztosítási jogviszonyban álló szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését – anya esetében a szülést – megelőző két éven belül legalább 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket a saját háztartásában neveli.
Ha az anya terhességi-gyermekágyi segélyben részesült, és ennek időtartama alatt a biztosítási jogviszonya megszűnt, jogosult gyermekgondozási díjra, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt. Fontos kiemelni, hogy az élettárs nem jogosult gyermekgondozási díjra, kivétel, ha ő maga a gyermek vér szerinti szülője.
Ha a terhességi-gyermekágyi segély, illetve gyermekgondozási díj folyósítása a biztosítás fennállása alatt megkezdődött, és az ellátások folyósításának időtartama alatt a biztosítás megszűnik, a terhességi-gyermekágyi segélyt, illetve gyermekgondozási díjat tovább kell folyósítania a kifizetőhelynek.
A gyed egyik feltétele, hogy az igénylőnek két éven belül 365 naptári napi biztosítási idővel kell rendelkeznie. Az anya esetében a szülés napjához igazodóan, egyéb igénylő (például az apa) esetében pedig az igénybejelentés napjához igazodóan kell vizsgálni a biztosítási idő meglétét. A 365 napi biztosítási idő megállapításánál figyelembe kell venni: a biztosítási jogviszony időtartamát, biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély idejét, 2010. április 30-át követő szülések esetén a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 naptári napot, a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.
2010. április 30-át követő szülések esetén a gyed díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, más igénylő (apa, gyám stb.) esetében a jogosultságot megelőző két éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek második életévének betöltéséig jár.
Például, ha az igénylő két éven belül 350 nap biztosítási idővel rendelkezik, tehát gyermekgondozási díjra nem lesz jogosult, a gyermek kétéves koráig gyermekgondozási segélyt vehet igénybe. Amennyiben 365 nap biztosítási idővel rendelkezik, jogosult lesz – a szülési szabadság lejártát követően – 365 napig gyermekgondozási díjra. Amennyiben az igénylő két éven belül 600 nap biztosítási idővel rendelkezik, jogosult lesz – a szülési szabadság lejártát követően – a gyermek két éves koráig (és nem 600 napig) gyermekgondozási díjra.
Abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjra ismételten jogosult személy a jogosultság megszerzésekor vagy az azt megelőző két éven belül jogosult volt gyermekgondozási díjra, a következő gyermek után járó gyermekgondozási díj időtartama nem lehet rövidebb a korábbi gyermekgondozási díj időtartamánál. Az újabb gyermek után járó gyermekgondozási díj időtartama nem hosszabbodik meg a korábbi terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély folyósításának idejével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!