Mi a baj Bartos Erika könyveivel?
Bocs ha lejárt lemez, de mi most kezdtük a 14 hónapos gyerekemnél a Bogyó és Babócát meg egy APG könyvet, nem túl strukturáltan nyilván, de nagyon tetszik neki, sőt, nekünk is, a BB-t néha magamnak is betolom a youtube-on, de a párom is dünnyögi néha, hogy "Döme, a krumplibogár" stb.
Elég egyszerűek, főleg az APG, de végül is pici gyerekeknek készültek, akiknek még pont az ilyen mindennapi események az izgik.
Szerintetek? Mért szidják a könyveket sokan? A Ti gyereketek is szerette, szereti?
Amit én olvasok a gyereknek:
Grimm, Andersen, Kis herceg, trixi könyvek.
Nem gondolom, hogy azért mert gyerek, gagyi ügyülü bügyülü mesékre lenne szüksége
Bevallom az Anna, Peti, Gergőt nem tudtam megszeretni, persze olvastam a gyereknek, mert neki tetszett. Nekem túl idillikus volt az egész. Persze, egy gyerekkönyv milyen legyen, de akkor is túl sok volt nekem. Az anyuka mindent megcsinál, mindent kézben tart, varrja az összes jelmezt, minden problémára van egy tökéletes megoldása. Volt az a könyv, ami azért jelent meg, hogy megmutassa, hogy ott is vannak azért problémák, de nekem az is túlzás volt. A történetek olyan egyszerűen, mint a faék, a rajzok is, a nyelvezet is, valahogy nem találtam benne semmi pluszt, amiért megszerethettem volna.
A Bogyó és Babócából van már olyan ami tetszett. Voltak aranyos történetek, a rajzok is aranyosabbak (bár nyilván nagyon hasonlóak). De ott úgy éreztem, hogy sok kötet csak azért jelent meg, hogy legyen mit kiadni, jöjjön a pénz, de a történet meg olyan semmilyen, sokszor erőltetett.
A verses könyvei viszont tetszettek. Nagyon jó kis versek, ritmusosak, dallamosak, ovisoknak való témával, azokat szívesen olvastam.
Több könyvet nem olvastam.
"Grimm, Andersen, Kis herceg, trixi könyvek."
A trixi könyvek hogyan emlegethető egy lapon a másik hárommal?
Amúgy sem a Kis herceg, sem pedig a Grimm mesék nem kisgyereknek valók. De Andersenből is nehezen tudnék olyat választani, ami egy 1-6 éves gyerek világába beleillik.
Nagyon szép mesék, de nem nekik valók (mondom úgy, hogy 5 évesen durellt olvastam fel neki, illetve ekkor ismerkedett Narniával, Mary Poppinssal, II Hablaty Harákoló Haralddal, stb).
Amúgy persze, vannak BE-n kívüli alternatívák, amik sokak által elfogadhatóbbak, pl Findusz és Pettson, Tesz-vesz város (ahh, ott is megreformálták a nagy emancipáció keretében a könyveket, ábrákat), Franklin a teknősbéka, Zokni a kis holló, Vackor, Öreg néne őzikéje, Labdarózsa, Pom-pom, Vizipók... lehetne a végtelenségig sorolni, de azt gondolom, hogy Bartos Erikát nem ezek HELYETT választja a szülő, hanem ezek MELLETT.
23
Nyilván ne. Egy színvonal, de sztem attól még olvashatok neki ezt is azt is. Szereti a komolyabb meséket is. Van kedvenc Grimm meséje is.
A kis herceggel az a baj, hogy még a kiskamasz korosztálynak sem való, mert nem értik, és félre is oktatják, pl az a vonulat, hogy vki bennragad egy bántalmazó kapcsolatban, egyáltalán nem derül ki, pedig Magyarországon ennek lenne relevanciája.
Az Andersen mesék elviselhetetlenül szörnyűk. Az, hogy mi való egy gyereknek, pszichológiailag meghatározott. Pl óvodás kortól ideálisak a fantázia-mesék, addig a mindennapi valóságról szóló történetek jók.
Értem, hogy sziruposnak tartjátok APG-t, biztos én is unni fogom ezredjére, ettől függetlenül szerintem vannak benne a gyerek szintjén lévő problémák (nem lehet hazavinni a hóembert, nem akarja, hogy levágják a körmét -kétévesen ezek a gondok).
Jelmezt én is varrtam, én se ordibálok, pedig nem vagyok egy "csak a gyerek az életem" anya. Ezen a vonalon továbbra is a szülői frusztráció kivetítését érzem.
Te téged miért frusztrál, ha mást "frusztrál" (nem) az, hogy egy olyan világot ábrázol, amivel 1) nem akarom, hogy azonosuljon a gyerek (anya gép, rabszolga), 2) nem is tudna? :)
Ezek a kötetek arra szolgálnának, hogy a gyerek beleélje magát, a saját környezetét, saját problémáit lássa benne és arra (a szülő értékrendjével egyező) megoldást találjon rá. Na erre nem jók. Nekünk.
De ez nekem nem probléma, mert bár szeretik ezt hangoztatni azok, akik imádják, Bartos Erika nem alkotott egyedülállót. Szerencsére. Sokan írtak már hasonlót (=egyszerű, hétköznapi történeteket), így van miből válogatni. ;)
Hála az égnek, nem kötelező irodalom és semmit nem veszít a gyerek, ha nem ismeri meg.
Azzal se értek egyet, hogy a gyerek ízlésének megfelelőt kell olvasni. Az ízlését TE alakítod, formálod a legelső időszakban (később megy majd a maga feje után - helyesen). És nem igaz az sem, hogy ezredjére minden fárasztó. Vannak olyan gyerekeknek szóló könyvek, amik felnőtt fejjel is szórakoztató sokadjára is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!