Ti gondolkodtatok már azon, hogy Magyarországon miért változik ilyen gyorsan a "névtrend"?
Külföldi oldalakon néztem a top 100 neveket és ott kb. még mindig azokat adják, amit a magyar anyukák már öregesnek, ódivatúnak tartanak.
Anglia, Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Finnország, Törökország stb. szinte ugyanazok a nevek vannak az 1950-es és a mai toplistán is, max. a sorrend változik.
Valoszinu Magyarorszag ebbol a szempontbol sokszinubb. Szerintem nem baj hogy valtozik mert ugye van sok gyakori csaladnev ( Kovacs, Szabo, stb) es igy nem 50 Szabo Juliska lesz hanem csak 10-20-30
Legalabbis en igy latom de lehet hogy nem igy van
Minden országnak megvan a maga gyakori vezetékneve (Smith, Rossi....)
Nézegetem a neveket és kb. generációnként változik. Már szinte, ha láttam egy viszonylag ismert, gyakori nevet, akkor be tudtam lőni melyik generáció kapta. Miközben a külföldi neveknél ilyen nagy eltérés nincs.
Azt hittem ez külföldön is hasonló, azért is döbbentett meg. De lehet, hogy csak nekem furcsa. Eddig ennyire nem foglalkoztatott a névadás téma. :)
Éltem Skóciában, és nem, nem ugyanazok a nevek vannak ma divatban, mint 50 éve. Kb mint nálunk, mutatóba volt még néhány John vagy Steve, de egyetlen Lizzyvel, Maryvel, Suzyval stb sem találkoztam, pedig oviban dolgoztam, és a gyerekeim is suliba jártak. Billie volt pár, de mind lány volt...
Máshol is változik a névdivat, nem csak nálunk.
Úgy gondolom, nagyban befolyásol a megszólítási mód.
Vegyünk egy példát: két főszereplőnk John Smith és Kovács József. Mindketten egy kisvárosban laknak, mindenki ismeri őket, kedves öregemberek. De ha az emberek összefutnak velük, már kicsit más a helyzet. Nálunk ráköszönnek az öregre: "Csókolom, Józsi bácsi!" - míg az angolban így üdvözlik: "Szép napot, Mr. Smith!".
És szerintem ez az, ami sokat számít. A mi tudatunkban a József név összekapcsolódik az ismert öregemberrel, míg az angoloknál mellékes, hogy a keresztneve John. A vezetékneve számít, de ahogy itt is, úgy ott is vannak emberünkek gyerekei, akik ezt a vezetéknevet viselik. Tehát kötik a Smith nevet az épp menő keresztnevekhez is. Mi sem gondoljuk, hogy a Kovács vezetéknév öreges.
A másik: sok név van, ami egyszerűen jobban hangzik azon a nyelven. Ilyen az Elizabeth - Erzsébet páros. Az l lágy benne, ahogyan a th végződés is kissé légiessé teszi. Ezzel szemben a magyarban nagyon kemény hangzású együtt a rzs, plusz kemény a végén a t.
(De ennek igaz az ellentéte is, szerintem a Johanna szebb magyarul, mint dzs-vel.)
Még egy:
A britekre nagy hatással van a királyi család, ahol szokás hagyományos neveket adni (Charles, William, stb)- akár olyan szinten, hogy az első gyermek harmadik neve lehet a harmadik gyerek első neve. Ott kettőt is elneveznek Louisnak, itt szinte elképzelhetetlen, hogy bárki is Lajosnak hívja a gyerekét (szintén nem túl szép magyarul).
És az is hozzá jön, hogy sokkal nagyobb a válsztási lehetőség. Vannak helyek, ahol szinte bárhogy elnevezheted a gyereked. De a szokásosabb nevek közt is nagyobb választék. Na most ritkább, hogy a sokezerből felkapjanak olyan szinten egyet, hogy az előre törjön. Jön néhány új, de ennyi. Arányaiba véve kevés az Ava, még ha népszerű is. Nagy területen szétszórva élnek Avák, és mások meg valami nagyon ritka nevet adnak a gyereküknek, igy a tucat név sem annyira tucat, mint nálunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!