Elég érett a bölcsihez, ovihoz?
Nagyon sok olyan kérdést tesznek fel a szülők, h a gyerek elég érett-e az iskolához? hány évesen menjen?6 évesen vagy 7évesen?és még sorolhatnám!
Ezzel kapcsoltban merült fel bennem a kérdés, h az miért nem érdekel senkit, h a bölcsihez, ovihoz érett-e a gyerek? mert a gyed/gyes lejárta után vissza kell menni anyukának dolgozni? így fel sem merül ezeken a filozofálás, holott szerintem sokkal nagyobb törést eredményez egy "még bölcsöde éretlen" kicsit betenni a többiek közé, vagy mondhatnánk akár ovist is, mert nem minden gyerek "érett" 3 évesen sem, h elszakadjon anyától! (nálunk vannak akik 4 évesen kezdték a ovit)
Mi erről a véleményetek?
Pontosítok: a szülők általában azon szoktak agyalni, h a gyerek iskolaérett-e! A bölcsödeérett, ovodaérett kifejezéseket ritkábban hallani!
De tudod a mondást, akinek nem inge....
Mint írták, érdekel, ide is rengeteg kérdést írnak ki ezzel kapcsolatban. Ha csak a kifejezést hiányolod, annak meg az az oka, hogy az iskolaérettség törvényben is szabályzott fogalom, míg az előbbiek nem.
Egyébként nekünk is nagy dilemmát okozott. Az eredeti terv az volt, hogy 2 évesen megy, mint a környezetünkben most szinte mindenki, de aztán a pici egyéni fejlődési ütemét látva (megkésett mozgás- és beszédfejlődés) úgy határoztunk maradok, kibekkeljük anyagilag.
Az ovi már húzósabb lesz, reméljük egyéni fejlesztés mellett addigra érett lesz rá. Necces egyébként főleg szobatisztaság terén, mivel augusztus végi és szeptembertől óvodaköteles.
Aki ismer engem tudja, hogy eléggé liberálisan nevelem a gyerekemet, ami rá nem veszélyes azt lényegében nem tiltom, próbálok neki mindent elmagyarázni, nem kiabálok, rá nem ütök, MINDENBEN figyelem azt, hogy mi az, amit ő szeretne! 2 éves koráig gyakorlatilag el sem tudtam mellőle lépni, mert sírt utánam, állandóan a derekamon volt. Ennek ellenére könyörtelenül bölcsődébe adtam 2 évesen.
Hogy miért? Azért mert
1. akkor kaptam lehetőséget egy pozícióra, amire ahogy látom nem sok esélyem lett volna máskor az életben
2. ő 5 évesen sem lett volna "érett", annyira anyás
3. neki is szüksége a szocializálódásra NÉLKÜLEM is, ugyanis amikor vele voltam képtelen volt barátkozni, ismerkedni idegenekkel, ismerősökkel
Nem bántam meg. Ma sem szeret menni bölcsibe, de sajnos így tudjuk megoldani. Arra figyeltem, hogy először ott voltam vele (nagyon sokáig így járt), aztán órákra mentem el, végül már ott is maradt ebédre, majd ebéd után. Fokozatosan történt, bár így sem élvezte a dolgot. Rengeteget tanul ott, és látom rajta azt, hogy máshogyan viszonyul az emberekhez, nyitottabb lett, én előtte vihettem közösségbe akármennyit képtelen volt erre, közvetlenné vált!
Egyébként szerintem az én lányom a NEM hagyományos értelemben vett érettséget tekintve, ő érett volt. A most használt "érett" értelemben, viszont nem! Te kérdező mit értesz érettség alatt?
A lányom 2,5 éves
Én ezt a kérdést a védönövel vitattam meg.
Szerintem bölcsis/ovis korban még annyira különböznek a gyerekek hogy látatlanban senki nem tud mit mondani,felesleges erröl kérdést feltenni.
6-7 éves korban viszont a gyerekek 90%-a egy szinten van,igy már könnyebb mihez viszonyitani.
Nagyon egyszerű a kérdésre a válasz:
Az iskolaérettséget számos teszttel lehet mérni,mert akkor már elég nagy a gyermek a kommunikációra. A kisebb gyermekeknél pedig a szülő felelőssége eldönteni,hogy mik orr és hol kezdi el a gyermeket intézményekben elhelyezni.
Óvodapedagógusként
a következő a meglátásom:
Ténylegesen nem létezik bölcsődeérettség. A négy év alatti gyermekek legalább 80%-ának nem való semmilyen nevelési intézmény, életkori sajátosságok okán.
Az iménti válaszom egyúttal tartalmazza ellenvetésemet a 3 éves kori óvodába járási kötelezettségről is (a törvényhozók sokszor nem vonatkozó szakemberek).
(A fentiekből következik, hogy a kisgyermekek KISEBB HÁNYADA -alkati, veleszületett pszichés okokból- viszont kifejezetten élvezi akár két évesen is már a többi kisgyermek társaságát, akár órákra, egy huzamban.)
"Nevelési intézménybe járás" kérdéssel ezért tehát alapvetően és többségében csak 4 éves kortól javaslom gondolkodni, az alatt -attól fiatalabb gyermek esetén- csak a kényszer -pl munkába járása a szülőnek- lehet oka bölcsibe / oviba adni gyermeket.
Az alábbi, kb 5x50 perces videót dr Vekerdy Tamástól melegen ajánlom a kedves szülők figyelmébe.
Több évtizedes nevelői és pszichológiai tapasztalata aranyat ér, letisztult, gyermekközpontú, NEM liberális, hanem józan meglátásait fejti ki általában is, a kedves kérdező kérdéséről ráadásul közvetlenül, az alábbi videójában:
5/1 Óvodaérettségtől az iskolaérettségig - Vekerdy Tamás előadása:
https://www.youtube.com/watch?v=NiMO7n1kKRk
A többi részletét eme előadásnak is meglelitek a youtube-on (5/2, 5/3 ...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!