Mennyi esély van nem körzetes bölcsibe bekerülni?
Elköltöztünk Budapestről egy közeli városba, ahol sajnos egy bölcsőde van. A helyiek szerint pokoli nehéz bekerülni, így a védőnőnk is ajánlotta, hogy adjuk be több helyre a jelentkezést (környékbeli városok).
Magánbölcsit nem tudunk fizetni.
Nekünk a legkényelmesebb az lenne, ha a munkahelyemtől 10 percre lévő bölcsibe járna a gyerekem.
Viszont minden bölcsőde csak helyi lakosok gyermekeit veszi fel, máshonnan érkezőket szinte kizárt.
Mi ilyenkor a teendő? Attól félek, hogy hiába adom be több helyre a felvételi lapot, mindenhonnan el fognak utasítani, hiszen a helyieket egy részét is elutasítják.
Köszönöm a válaszokat és a levelet is.
Én nem merek belemenni ilyen átjelentkezős, új lakcímkártyás hazudozós játékba, féltem az állásomat is, bár tudom, hogy sokan csinálják. Képtelen vagyok hazudni, ekkora szívességet kérni meg pláne.
El vagyok keseredve, mert aláírtam a munkahelyemen, hogy 2 évig leszek itthon, számítanak rám és nem engedhetem meg magunknak, hogy itthon maradjak még egy évet, hiszen a GYES nagyon kevés. Viszont a magánbölcsik 70-80 ezres havidíja megint csak túl sok.
Nem értem, hogy hozhatják ilyen helyzetbe a szülőket az önkormányzatok, hogy nincs elég férőhely. Miért nincs lehetőség arra, hogy a munkahely szomszédságában legyen a gyerek, hiszen az mindenkinek jobb lenne. Egyrészt napi másfél órával többet tudok a gyerekkel tölteni az utazás alatt, később adom be és hamarabb megyek érte, ha bármi baj van, 10 perc alatt ott vagyok és nem egy óra múlva.
Ha megkérdezi a munkáltatóm, hogy veszem ki a szabadságomat és mikor állok újra munkába, nem mondhatom, hogy fogalmam sincs.
Sajnos nincs segítségünk, tehát egy lehetőségünk van: valamelyik állami bölcsibe bekerülni. Így megmaradna a jól fizető állásom is és a családunkat sem sodorná ez a helyzet a csőd szélére.
A munkahelyhez közeli bölcsi/ovi, pont annyira illetékes, mint a lakhely szerinti.
Szóval nyugodtan add be a munkahelyhez közelibe, és mondd meg, hogy aszerint ők az illetékes bölcsi.
Igen, (én írtam privátot), a munkahely szerint illetékes bölcsőde is köteles fogadni, ha van hely.
A munkáltató igazolással tudod igazolni, hogy az adott kerületben van a munkahelyed.
Magánbölcsibe járt a gyerekem, de volt mindig B terv is.
Az, hogy alavetően felveszik-e a gyerekedet az adott bölcsibe attól függ, hogy a bölcsit üzemeltető önkormányzat szociális tárgyú rendeletében mit ír (van olyan ÖK Budapesten, ahol a kerületi állandó lakcím a feltétel, más kerületben pl. elegendő ez VAGY a szülő munkáltatójának székhelye/telephelye/munkavégzés helye a körzetben van.
Első körben a netről szedd le a rendeletet, mert ha ez utóbbi (vagy nem zárja ki direkt az ott dolgozók gyermekeit), akkor jogilag legalább esélyed van, az első esetben meg egyáltalán nincs.
Szóval a "minden bölcsőde csak helyi lakosok gyerekit veszi fel" kijelentésed egyébként nem állja meg a helyét, csak ha ezt a helyi rendeletre alapozva írod.
A bölcsi vezetőjénél (vagy ha egyesített intézmények, akkor ne a tagintézményi, hanem a teljes egyesített intézmények vezetőjénél) kérj időpontot, hivatkozz a helyi rendeletre (normálisan persze, nem asztalverősen :) és vigyél munkáltatói igazolást is, amin szerepel a munkavégzésed helye, amiből megállapítható, hogy a munkahelyed szerint az adott bölcsőde körzetébe tartozol.
Ha ennek a feltételnek megfelelsz és a bölcsőde nem zárja ki a dolgozók gyermekeit, akkor kérj SORSZÁMOT (várólistára kerülést- amelyen sajnos "természetesen" a sürgősségi jelzővel ellátott szociálisan hátrányos réteg gyermekei előre kerülnek, viszont a kerületi normál gyerekek nem kerülhetnek). Ez a hivatalos várólistára kerülés/jelentkezés módja- és a sorszámból kb. tudják is majd, hogy mikor van esély bekerülni.
Az sem lenne esetleg időleges megoldás, hogy ilyen várólistás/sorszámos módon a választott bölcsibe kéred a felvételt és várhjató átmeneti időre (általában azért nem évesek a várólisták!) pedig alapítványi vagy magán intézmény. Igen, tudom, írtad, hogy nincs rá pénzetek (gondolom 2 évig nincs)- de esetleg pár hónapra sincs?
A védőnőtől is lehet kérni ún. ajánlást, ami nem kötelező érvényű, de sok intézményben pozitívum (másutt meg gyarkolatilag érdektelen)- de ha a gyermeked közösségbe kerülését a szakember még ajánlja is (és nem csak a munkába való visszaállásod okán, hanem pl. beszéd- vagy mozgásfejlődésére gyakorolt pozitív hatása miatt), akkor egy próbát ez is megér.
Illetve én megkeresném személyesen a választott bölcsi intézményi gyermekorvosát és intézményi védőnőjét (neten kint van, hogy kik azok!) és esetleg tőlük kérnék segítséget.
Még egy érdekesség: ha olyan települési bölcsibe vinnéd a gyermekedet, ahol van az étkezés mellett az ún. személyi térítési/gondozási díj (ismételten a helyi rendelet tanulmányozását ajánlom!)- akkor esetleg tudod azt vállalni, hogy a legmagasabb térítési kategóriát fizeted, ha a gyermeked felvételre kerül (általában - Budapesti értékeket ismerek több kerületből- a családban egy főre jutó 150 et/fő nettó felett nagyjából havi 20-30 eFt-os tételt jelent- 40 eFt/fő alatt nem kell fizetni, de ha dolgoztok akkor ez tk. ki is esett, az átlag bérezésű családban egy gyerek után a kaján felül ezekben a kerületekben nagyjából havi 10-15 eFt-ot kell ilyen címen még fizetni). Vagyis nagyjából havi +10-20 eFt vállalásával esetleg bekerülhetsz. Ha pedig már bent vagy, akkor a következő nevelési évtől szépen viszed a keresetkimutatást és a rád irányadó sáv szerint fizetsz- így sem dől gondolom romba a családi kassza (illetve ha racionálisan gondolkodsz, a hely közelsége miatt lehet, hogy időben/benzinben stb. meg is spórolod ezt a havi 10-15 eFt-ot, ha nem a város másik felébe kell járni stb.)
Anyagi részéhez egy kis segítség/gondold végig: ha visszamész dolgozni, akkor kapod a munkabéredet, plusz a gyerekre az eddigi ellátást is (gondolom nincs 2 éves). Akkor az így keletkező plusz jövedelem (a - volt- GYED összege, ami azért legalább 50 eFt-os tétel/hó nem lenne elegendő, hogy legalább időlegesen a magánszektorban biztosítsd a gyerek ellátását, ha várhatóan a választott helyre rövidesen bekerül? A család nem dőlne nyomorba miatta, ugyanis a munkabéred MELLETT jár ez az ellátás.
Csak megfontolásra ajánlom.
Mennyire vagy képben a magánbölcsik árait illetően?
Ismerek Budapesten olyan egyházi/alapítványi/céges bölcsődét, ahol a havi ellátás (étkezéssel, programokkal stb.) már havi 45 eFt-tól elérhető (ne legyenek illúzióid, az állami bölcsi sem ingyenes, a kaja nagyjából 500 Ft/nap, kell gyümölcshétre vinni, kuncsorognak a tisztasági cuccokért- csoportpénzért- azért ezekre is legalább 2-3-5 eFt/hót még lehet számolni).
Ha nem budai, idegennyelvű felügyeletet is adó bölcsit választasz, akkor a reális felső ár pedig a teljesen magán (tehát egyház vagy valami cég által nem támogatott) szektorban valahool 80-90 eFt körül van.
A barátnőmék egy olyan cég bölcsijébe vitték a kislányukat, ahol ők maguk nem voltak munáltatók, de volt szabad hely. (Nyilván a cégnél dolgozók általában csak a kaját meg valami jelképes összeget vagy kafeteria keretet fizettek, a külsősök- mint a barátnőmék is- meg havi 35-40 eFt-ot mindennel együtt. Aért ez már az az összeg, ami megfontolandó az állami mellett nem sokkal több és a gyermekszám, tárgyi feltételek stb. mérhetően jobbak voltak.
Érdemes szétnézned ezügyben is, mert sok az ilyen ellátóhely a fővárosban.
Minden jót.
Kedves Válaszoló, igazán köszönöm, hogy rám szántad az időd és ilyen részletes tájékoztatót írtál.
A rendeletnek mindenképp utána fogok nézni, nagyon jó ötlet. A sorszám kérése is nagyon jó, magamtól eszembe nem jutott volna.
Néhány hónapra esetleg meg tudnám oldani a magánbölcsit, viszont a kicsimet nem tenném ki annak, hogy pár hét alatt beszoktatom valahova, amire megszeretné, újra kezdje máshol.
Nyár elején lesz 2 éves a kicsim, addig jár a GYED, tehát utána már GYES-en leszek. Ezért is lenne ideális egy szeptemberi bölcsi és munkakezdés.
Magánbölcsik terén is alaposabban körül fogok nézni, én egyelőre csak a környékünkön érdeklődtem.
Igazán nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat, ki is nyomtattam magamnak, mint egy kisokost :)
Ez a sorszám totál hülyeség.
Nekem sem vették fel év közben a fiam, és kénytelen voltam csanába vinni.
Kérdeztem, hol vagyunk a várólistán.
Azt mondta a vezető, feleslegesen mondaná, mert ha pl mi 3. vagyunk, de utánunk beadja egy egyedülálló anyuka a kérvényét, vagy egy szociálisan rászoruló, akkor máris hátrébb csúszunk. Szóval azt hinném "mindjárt mi jövünk" és közben mégsem.
Ezért felesleges a sorszám. Arról nem is beszélve, hogy én honnan tudom, ki mikor jelentkezik, kit mikor vesznek fel? Lehet kapok egy kettes számot, és csak következő évben veszik fel. Na bumm. Csak reménykedem, és nem vagyok előrébb. Közben meg felvettek 5 gyereket...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!