Bölcsődébe szeretném adni a kisfiam. A közelben van állami, és egy magán bölcsi is. Szeretnék véleményeket, tanácsokat kérni, hogy mire érdemes figyelni a bölcsi választásnál, mi alapján döntsünk?
Szerintem itt egyértelműen az anyagi lehetőségek fognak dönteni. A magánbölcsi nyilván sokkal színvonalasabb, kevesebb gyerek jut egy nevelőre, több játék van, több a fejlesztő foglalkozás...stb.
Nyilván ennek viszont ára van, kérdés, hogy ki tudsz, ki akarsz-e fizetni erre havonta 40-50 ezer forintot.
A fiam járt államiba és magánbölcsibe is, tényleg ég és föld a kettő.
Nem feltétlenül színvonalasabb. A főnököm mesélte (aki finoman szólva is a felső tízezerbe tartozik), hogy három magánbölcsőde után egy államiban kötöttek ki, mert a magánbölcsődékkel annyira nem volt megelégedve.
A vezető személye nagyon fontos, függetlenül attól, hogy magán vagy állami. Az ő irányelvei lefelé, a gondozók szintjén is érvényesülnek.
Ideális esetben határozott, a gyerekek érdekeit figyelembe vevő szabályok vannak, amik a szülőkre nézve néha korlátozó jellegűek, de a gyerekeknek jók. Ahol jó értelemben (nem poroszosan!) rend és fegyelem van, illetve a gondozókon látszik az elhivatottság, ott annyira nem lehet mellélőni.
A lányom szeptemberben kezdte a bölcsődét, mi ajánlást kaptunk, hogy ott a vezető karakán, szakmailag felkészült - ez alapján jelentkeztünk oda.
Én átnyálaztam a neten is publikusan elérhető törvényi előírásokat és szakmai ajánlásokat. A szülőin, ahol részletesebb tájékoztatás volt, azt figyeltem, hogy ezek mennyire teljesülnek. Jó 95% feletti volt az arány.
Beszoktatás alatt is figyeltem, hogy konfliktus esetén hogyan, milyen stílusban avatkoznak be a gondozók és az is meggyőző volt.
Néhány szabály innen, ami szülő felé korlátozónak tűnhet, de belegondolva a gyerekek érdekeit szolgálja:
- cipőben nincs mászkálás, vagy papucs, vagy lábzacsi (a gyerekek nem nyalják fel az utcai koszt bent)
- öltözőben nincs etetés (ha a másik gyerek nem kap, az feszültséget okozhat, utcáig tud várni hazafelé, akkor már nincs közönség - vagy ételallergiás gyerek sincs azzal cukkolva, hogy a másik ehet olyat, amit ő nem, de szeretne)
- ha a gyerek lázas/szívást igénylő orrfolyása van/hány/hasmenése van, akkor azonnal hazaküldik és orvosi papírral jöhet csak vissza (komolyabb fertőzéseket nem engedik szétterjedni az intézményben)
Illetve a lányomnak volt egy kruppos rohama, kórházba is került. Betelefonáltam, hogy most X ideig nem megy emiatt. Kérték, hogy amikor visszaviszem, akkor eredeti dobozban vigyek be egy Rectodelt kúpot (krupp esetén gyors beavatkozáshoz), illetve a kórházi zárójelentés másolatát, valamint a "közösségbe mehet" orvosi cetlit. Ergo rá ilyen szempontból fokozottabban figyelnek, az egészségi állapotát hivatalosan is követik, figyelembe veszik. A zárójelentést lefűzik a kartonjába és ha bármi gond van, amivel nem tudnak minket megvárni, akkor naprakész eü pakkal viszik be a kórházba.
Ne bölcsit válassz, hanem gondozó személyt.
Csak egy példa: nálunk két bölcsi van, egy icipici, 22 fős, tipp-toppra felújítva, viszont a gondozónők fásultak, unottak, a felvigyázás és életben tartás a cél.
A nagyobb, alapítványi díjú bölcsi 60 fős, friss, fiatal gárdával, határozott vezetővel, lelkes konyhásokkal.
Ők rendszeresen programokat szerveznek, bábszínház, játszós napok, több nyílt délután, ahol kisebb rendezvény keretében a szülők is ott lehetnek.
Érdeklődj a konyha felöl, hogyan, mennyit esznek a gyerekek, megeszik-e a reformkaját? Adnak-e tápszert (tehát hajlandóak venni a fáradtságot és vizet melegíteni, bekeverni, cumisüveget sterilizálni), hogyan etetik a piciket (pürésítenek).
Nálunk nagyon jó az élelmezésvezető, igazi elhivatott szakember, minden hónapban összeülnek a konyhások, új ételeket, fogásokat találnak ki, a szigorú szabályokat követve próbafőzést csinálnak és kóstolnak. Tudják, ha valami íztelen, rossz, rosszul néz ki, a gyerek nem fogja megenni, a cél pedig az, hogy a gyermek egészségesen táplálkozzon.
Érdemes megnézni a pelenkázók, wc-k állapotát, tisztaságát.
Érdeklődj a beszoktatás menetéről, mennyi ideig tart, mennyire rugalmas, hogyan történik. Hogyan zajlik a konfliktuskezelés?
A legjobb, ha kérdezel néhány anyukát, akinek oda jár a gyereke, a tapasztalat nagyon fontos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!