Budapesten van olyan bölcsőde, ahol minél inkább igyekeznek integrált irányba menni?
Értem ez alatt azt, hogy több szempontból is sokszínű a gyerekek összetétele. Akár nemzetiség, akár fogyatékos/egészséges, akár nehezebb szociális hátterű/jó szociális hátterű gyerekek járnak együtt az intézménybe.
Elsősorban nem olyanra gondolok, ahol lakhely szerint egyszerűen több speciális igényű gyerek jut, hanem ahol szándékosan hangsúlyt fektetnek az integrációra és a pedagógia elvek is ehhez idomulnak.
nincsen bölcsődében integráció, így minden bölcsödébe felveszi a más nemzetiségű, más kultúrájú, enyhe fogyatékossággal élő, szociálisan rászoruló gyerekeket...
nem válogatják a gyerekeket, jelentkezési sorrendben történik a felvételük.
mondjuk a 8.kerület szegényebb részén feltétezem, erősen megfelel a fent leírtaknak ;)
Akkor ezek szerint külön pedagógia terv sincs rá. Mert abban nagy különbség van, hogy felkészülten fogadnak különböző háttérből származó gyerekeket, vagy csak "egy helyen tárolják, mert így jött ki a lépés".
Gondolom, akkor óvodától felfelé vannak ilyen intézmények.
Nekem elsőre rögtön a montessori pedagógiai működési elvű intézmények jutottak eszembe, bár ilyenből több óvodát ismerek személyes tapasztalat vagy családon belüli, barátokon keresztüli példa alapján, bölcsődét nem.
Én elsősorban a "magán" ellátók (alapítványi, egyházi) palettáját nézném meg.
Persze sokat elárul a név vagy a jó honlap is, de az, hogy a nevelésben-gondozásban valóban megvalósulnak-e a hirdetett elvek, az csak a személyes szemrevételezés, intézménylátogatás/érdeklődés és tapasztalat során mutatkozik meg.
Tudok olyan budapesti montessori elvet hirdető magán intézményt is (2 éves kortól felvesznek kicsiket, úgyhogy bölcsis korú is mehet), amit viszont az ellenségemnek sem ajánlanék, pedig jó a marketingje :)
Ami eszembe jutott még, de ugyanígy ovi (hiába, az én gyermekem már ebben érdekelt)- azok az egyházi intézmények lehetnek, amennyiben te/ti is fontosnak gondoljátok a felekezeti hovatartozást, a vallási nevelést, a vallással kapcsolatos tudás és értékrend átadását.
Mi egy ilyen magánintézménybe járunk, a csoportunkban van szociálisan nagyon hátrányos helyzetű, szegény család is (nálunk pl. a térítési díjat a felekezet átvállalja), de van olyannak kis ovis csoporttársak is, akiket 9 körül hoz az édesanyja a legújabb saab terepjáróval, gucci táskával- szóval tényleg kiemelkedő anyagi helyzetben vannak.
Mindkét szélsőségből van a csoportban, az oviban.
Ugyanígy a vallásosság tekintetében is vannak olyanok, akik "ortodoxabbak" akár külsőségeikben, akár a vallásgyakorlásukban, szokásaikban, mások liberálisabbak.
A csoportunkban tavaly volt speciális, komoly betegségű gyermek is (sajnos már nem jár, mert annyira komolyra fodult az állapota)- de neki pl. tényleg speciális igényei vannak/voltak.
Ugyanígy jelenleg van a csoportban ételallergiás és cukorbeteg is.
Ami még eszembe jutott az pedig a faji/rassz szerinti hovatartozás: az én kisfiam félvér kisfiú, de rajta kívül még van félvér a csoportban, illetve többen az oviban is, ugyanígy vannak olyan gyerekek, akik vegyes családokból származnak, akiknek valamelyik szülője külföldi, így idegen nyelven megszólaló gyermekeket-felnőtteket is lehet találni nálunk.
Konkrétan milyen speciális igénnyel keresel intézményt?
Ezt jó lenne tudni, mert nem mindegy, hogy pl. egy SNI-s kisgyermekről (ok, a diagnózist nem adják bölcsis korban...), egy mozgáskorlátozott vagy allergiás kicsiről, egy félvérről vagy kiről van szó?
Szűk egy év múlva szeretném bölcsődébe adni a lányomat. Ő (tudtommal :)) teljesen egészséges minden szempontból.
De ahogy gondolkoztunk a bölcsődéken, felmerült, hogy ilyen típusúba írassuk be.
A Vágóhíd utca sajnos eléggé messze esik tőlünk. Reméltem, hogy van Észak-Pesten ilyesmi intézmény.
Nekem a fő célom az lenne, hogy minél nyitottabb, elfogadóbb világnézet alakuljon ki benne a későbbiekben, ezt pedig szerintem könyvekből és elmesélésekből nem lehet kialakítani.
A közvetlen szomszédunk egy cigány család, ahol a kisebbik gyerek közel egy korú vele. Ők gondolom fognak együtt játszani, most a tél meg a koruk miatt még nem erőltetjük az udvaron bandázást. Náluk a nagyobbik gyerek iskoláskorú, ha a saját lányomat sikerül fele olyan udvariasra és kedvesre nevelni, mint azt a kissrácot, akkor kezet fogok magammal.
#4 - hát, vallási hovatartozásunk az pont nincs :) A vallási intézményektől egy picit tartok, mert bár elvi kifogásom nincs, de minket szülőket személy szerint ki tud borítani egy mise végigülése. A gyereket meg azzal nem keverném meg, hogy hétköznaponként vallásos dolgokat tanítanak neki, aztán hétvégén meg húzzuk a szánkat, mert istentiszteletre kell menni és mi inkább vakarnánk még reggel a vakarnivalót.
Meg Shabbatot se szeretnék tartani, bár sok zsidó barátunk van, de tuti felkapcsolnám a villanyt figyelmetlenségből :) A többi vallást meg nem igazán ismerem, de ott is vannak kötött szokások.
Szóval a vallásgyakorlás nem igazán szempont, bár a vallásokkal szembeni tolerancia már az.
#4 - de egyébként olyasmire gondolok, amit leírtál. Nektek mik a személyes tapasztalataitok?
Ha nincs bölcsőde, akkor óvoda esetén újra elővesszük a dolgot. Még csak 7 hónapos, úgyhogy bőven van időnk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!