Idegrendszeri éretlenséggel diagnosztizált és kezelt gyermekek mennyit javulnak?
Azt mondta a doki, hogy ez áll fenn nálunk, 2 hét múlva kezdjük a kezelést 2 évesen. Nektek milyen tünetek voltak és mikor vagy mennyit javultak?
Nálunk olyan, mintha gyakran elfáradna az agy és nem hall meg semmit, de van hogy bármit kérek teljesíti. Illetve nem szereti a ruhákat és nem lehet sétálni vele, mert folyton sír, hogy a kezét ne fogjam meg.
Itt nem fogsz megnyugtató választ kapni, azt az orvosai tudnának (vagy sem).
Mindenkinek az "idegrendszeri éetlenség" diagnózist adják, amíg nem tudják, hogy mi a baja.
Van hogy tényleg "csak" ennyi és nem fogják tudni megmagyarázni, hogy miért fejlődik eltérően, aztán szépen behozza magát és "normális kisgyerek lesz".
Aztán az is előfordulhat, hogy a fejlődés neurológiai kontrollokon úgy találják, hogy "nyílik az olló", azaz nő a lemaradás, egyre furcsább a gyerek.
Ilyenkor szoktak tovább küldeni.
Ebből is sok minden kisülhet: értelmi fogyatékosság, autizmus...stb.
2 évsen egyébként még nagyon sok belefér a normálba, nem biztos hogy nagy baja van.
Ezekre a kérdésekre nem lehet választ adni ennyire előre, kérdező.
Nem vizsgálatra kell hordani, hanem fejlesztésre, és otthon is szükséges neki a fejlesztést kapnia.
Minimalizálni a tvt és társait, és ha kell ezerszer mutatni a dolgokat, végtelen türelemmel.
Amiket felsoroltál kérdéseket, mind feltesszük, akiknek valamilyen probléma van a gyerekével, tehát ne értsd félre amit mondok: ne legyél türelmetlen.
Amennyit tudsz olvass és tájékozódj a témában, készíts magadnak egy tervet, melyik nap mivel játszotok, mit gyakoroltok. A sétálás is gyakorlás. Tapasztalatból mondom. Nekünk kB 1 év volt mire mostmár egyrészt huzamosabb távot tudunk sétálni, másrészt fogja a kezem. Egyre hosszabb tavokat tettünk meg, majd mentünk közösségi helyre is, pláza ilyesmi.
Sok fejlesztő terápia létezik, menjetek el felmérésre és ott megmondják melyik típus lesz számotokra jó, nekünk pl korai fejlesztés és tsmt vált be, szerintem ez lesz nektek is jó.
Ja, és megnyugodni nem fogsz ettől. Minden idegrendszerileg éretlen gyerek más, ha csak ennyi a diagnózis, akkor biztosan megtanul majd beszélni, lesz szobatiszta is, stb.
Ha csak rámondták ezt és teljesen más a probléma, akkor nyilván újra kell futni ezeket a kérdéseket.
Amit én tudok javasolni, hogy vegyél egy nagy levegőt, keress egy központot, ahol gyógypedagógusok fejlesztenek. Vidd el oda kivizsgálásra, a kérdéseid írd egy füzetbe és ott fel tudod tenni őket, tudnak neked választ adni bőven. Én mindig így csináltam, és nagyon jól bevált.
Tudom milyen érzés ez, bár az enyém autista, de hasonló tünetei is vannak, de türelemmel, kellő felkészüléssel tudod jól menedzselni a dolgot, de szerintem ehhez feltétlen szükséges az, hogy anya képben legyen, tehát olvass, keress fejlesztő játékokat, gyakoroljatok, tornázzatok, nevessetek (kedvenc gyógypedagógusunk mindig azt mondta, hogy nevetve fejlődik a gyerek), mindemellett pedig feltétlen hord el -nem vizsgálatra-, fejlesztésre.
Igen, javítottam is fejlesztésre.
Nálunk nincs sok lehetőség. Ez is egy magán hely.
Van egy Katona féle meg egy tsmt, de nem tudom pontosan melyik jobb. Vogyem mindkettőre?
Meg szeretném elvinni még úszni és van egy ilyen fejlesztős játszóház is.
Nem tudom merre éltek, de ezért írtam hogy központba vidd. Ott pontosan meg fogják mondani milyen módszer hoz javulást. Pl hiába viszed úszni, ha utálja a vizet, hiába a katona módszer ha nem segít neki (csak peldanak mondom, lehet egyebkent jo az is). A tsmt mindenképp jó, az jó ötlet, első lépésnek. Nem tudom hol laktok, de nagyobb városokban van korai fejlesztő, van első vizsgálat, ahol felmérik a gyereked, és elmondjak szerintük mi a probléma és ezt hogyan lehet "orvosolni".
Én úgy kezdeném a helyedben (és így is tettem anno), hogy korai fejlesztőben kértem vizsgálatot (mi ezért 60 kmt utaztunk Budapestre), ott megkaptuk az eredményt, és a javasolt fejlesztésekről egy listát. Ezen szerepelt a korai fejlesztés, tsmt de részletezve is volt hogy szociális és kommunikációs téren van lemaradás, így ilyen feladatokat gyakoroltunk otthon is. Miután megismerkedett a korai fejlesztőt végző gyógypedagógussal (nagyjából 1-2 hónap) utána kezdtük el a tsmt-t is, ezt azért írom, mert szerintem fontos hogy fokozatosan legyen új helyzetek elé állítva, ne egyből bele a közepébe, mert kiborulhat a sok újdonság miatt.
Aztán amikor már egy éve jártunk, utána hagytuk el pl a babakocsit és kezdtünk el sétálni, tömegközlekedni... voltak sirasok a részéről, de egyre jobban megszerette, ma már pl nevet amikor trolit lát, tudja hova megyünk. :)
Remélem tudtam némi segítséget adni, esetleg még védőnő tanácsát is kérheted, minket ő küldött egyébként a Pedagógiai Szakszolgálathoz, akik heti 1 ingyenes fejlesztést írtak elő nekünk, meg úgy nagyjából mindenben segítenek azóta is, ha kérdésünk van.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!