A túlhordott babák tényleg előbb csinálhatnak dolgokat?
Több itteni kérdésnél olvastam olyan válaszokat, ami arra utalt, hogy a túlhordott babák fejlettebbek bizonyos szempontból az első hetekben. Pl. rákerestem olyan kérdésekre, hogy "mikor mosolygott először a babátok?", és több olyan válasz is volt, hogy pl. "nekem, már 5 hetesen, de én túlhordtam egy héttel".
Tényleg befolyásolhatja ezt a túlhordás? Én úgy gondolom, hogy ha a normális idősávban (37-42. hét) születik egy baba, akkor kb. ugyanonnan indul mindegyik, és az egyéni eltérések nem a méhben töltött hetek miatt vannak... vagy nincs igazam?
Babám 38.hétre született. 6-8.hós koráig felült, kúszott, mászott, felállt.
Tehát szerintem ebben nincs semmi.
Szerintem nincs összefüggés
Mindenesetre az én lányom hamar csinált mindent és jócskán túlhordtam
Nincs összefüggés.
Az, hogy ki mit tapasztal a saját gyerekénél, az meg nem támpont.
A fiam pl. 37+4 hetes voltam, mikor megszületett, fél éves korában már stabilan ült, 7 hónaposan önállóan felállt a kiságyban, 11 hónapos korában már stabilan járt, 22 hónaposan pedig már mondatokban beszélt. Nem dicsekedem egyébként, ő nagyon gyorsan fejlődött. Ez teljesen egyéni.
Szerintem főleg az elején lehet különbség. Egy 37. És egy 43. Héten született baba között 6 hét a különbség. Ami kezdetben sok.
A túlhordott babák viszont gyakran nagyok és a nagy babák lustábbak.
Hogy ebből milyen kombináció jön ki, plusz az egyéni és egyéb dolgok hogy játszanak, az változó.
A mi babánk 42. Héten született, és egyértelműen különbözött a másoktól hallottaktól abban, hogy szinte kezdettől nagyon élénk volt, csomó éber periódusa volt, amikben nyitott is volt közös "játékra", hamarosan meg már csak a sétákon aludt.
A szociális és finom manuális dolgokat vagy korábban csinálta, mint írják, vagy normál spektrum korai részén. Például a védőnő csodálkozott, milyen hamar fixál arcot, követ tárgyakat a szemével stb.
A nagymozgásai viszont inkább késnek, bár nem esik még kóros tartományba. Ebben közrejátszhat, hogy a nyakizmok és a medenceizomzat aszimmetrikus, illetve, hogy nagy a feje (a szülészeten ott nézték, hogy milyen nagy), és más részei is elég pufik.
Szóval nálunk ez a szitu 😊
Köszi a válaszokat! :)
Nem is a későbbi, nagyobb mozgásokra (kúszás, járás, mászás stb.) gondoltam, hanem az első hetekre, első 1-2 hónapra. Pl. szemkontaktus, visszamosolygás, tárgyak követése a szemével, ilyesmik. Hiszen a későbbi mérföldköveknél tényleg óriási eltérések lehetnek, több hónapnyi akár, itt már tényleg nem befolyásoló tényező az a pár hét ide vagy oda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!