A női nevek divatja miért változik gyorsabban a férfinevekénél?
A több mint száz éves anyakönyvek böngészésekor is feltűnt, hogy mennyivel több fiú (főként elsőszülött) kapta az apja nevét, mint lány az anyjáét.
A mostani kisgyerekes édesanyák között igen sok a Tünde, Tímea, Andrea, Judit, Ágnes, Erika, Krisztina, Anita, Katalin, Gabriella, Mónika, a 90 (!) leggyakoribb lánynév között egyik sem szerepel 2017-ben.
Arról ne is beszéljünk, hogy az előbb felsorolt nevű anyukák se az anyjuk nevét kapták valószínűleg, hiszen a nagymamák inkább Magdolnák, Máriák, Ilonák. A fiúk (főként falvakban) még mindig igen gyakran megkapják apjuk keresztnevét, olykor második névként.
A jelenleg legnépszerűbb lánynév, a Hanna, az ezredforduló körül még messze volt a top 10-től,és csak 2011 (?) óta az első. Ugyanakkor a fiúknál leggyakoribb Bence 2002 óta áll a lista élén, már 1997-ben a harmadik volt, a Bence-Máté-Levente dobogó pedig évek óta nem változik.
A fiúneveknél a László, István, József, János, Zoltán, Péter, Ferenc, Gábor, Tibor, György, Imre, András, Gyula (!), Lajos (!), Mihály, Károly, Pál, Vilmos, Zsigmond, Bertalan, Miklós nevek mindegyike szerepel az első 100-ban (jó, a Béla és az Antal nem), míg a lányneveknél a fent említett nem-is-olyan-öreges nevek sem. Minden évben több új lánynevet tesznek anyakönyvezhetővé, mint fiúnevet. Mi az oka ezeknek a jelenségeknek?
2
Azért, kérdező, mert ennek a gyökere kettős: egyrészt csak az anya biztos, így az ún. atyai elismerés egyik gesztusa, hogy az elsőszülött, aki örökli a vagyont (ez a kialakuláskori viszonyokra vonatkozik), az apa nevét kapja.
Másrészt pedig a férfiúi teremtés hagyománya: egy nő tud gyereket szülni, egy férfi nem. Így, hogy az ő nevét kapja, továbbviszi a nevét, megteremeti a mását a pasi is.
Ezek az eredői ennek a dolognak, elég sok tanulmány kutatta már ezt.
Az én meglátásom szerint a második kérdésedre a válasz,hogy a férfiakat egyfajta diadal érzés fogja el,ha az utóduk továbbviszi a nevüket. Ez olyan nekik mintha egy versenyen megnyerik az aranyat. Nem vagyunk idős házaspár,a férjem 36, én hamarosan töltöm a 32- t. Hiaba kehd elterjedni,hogy a gyermek kötőjellel kaphatja mind a 2 szülő nevét,a férjem szerint az a normalis,ha a gyerekek az apjuk vezetéknevét kapják,mert ez a régi bevett szokás. A keresztnévvel ugyan ez a helyzet.Ez a hagyomány,a szokás, és a férfiaknak valamiért ez fontosabb mint a nőknek álltalában.
Nálunk a gyerekek két nevet kaptak,mert mind a kettőnk családjában ez aféle hagyomány. Így ezt mi is továbbvittük. A fiúnk esetében nem volt kérdés,hogy a második név az apa első keresztneve, neki ez fontos is volt,viszon a lány esetében én nem ragaszkodtam volna az én első keresztnevemhez. De ő azt mondta,ha a fiú az övér kapja,a lánynak az enyémet kell. Nem utálom a nevem,teljesen normális nevem van (Viktória), így ráhagytam.
Párom családjában a női ágon is megvan ez, sógornőm, anyósom, talán még a korábbi generációkban is ugyanaz volt a keresztnév.
Sógornőm viszont úgy volt vele, hogy van szebb név, mint a sajátja, és ha megteheti, választott másikat. Egyik lánya sem viszi tovább a nevét.
Ehhez képest párom ragaszkodna a hagyományhoz. A férfiak hagyománytisztelőbbek, ragaszkodóbbak - mindegy, minek mondjuk. :)
Mert a férfi neveknek van női változata. +A a végére és máris női név. Ehhez jön még a virágok nevei, ami nem lenne túl férfias férfinévként. És az egyéb"cuki" szavak, amik szintén inkább női nevek (Ajándék stb.)
Emiatt is sokkal színesebb a női nevek palettája.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!