Miből derül ki, ha a baba elvesztette a bizalmát az édesanyjában? Mármint ez látszik a babán, a reakcióin vagy csak később derül ki? Illetve mitől veszti el egy pici baba a bizalmat a szülei iránt?
Ez nem igaz, örökbefogadott babáknál lehet észrevenni, hogy a baba nem jelzi az igényeit, mert megszokta, hogy nem reagál rá senki, hiába sír keservesen. Néhány hónapos örökbefogadott babáknál lehet észlelni, hogy felébrednek és csak nézelődnek, de nem jelzik, hogy éhesek, vagy pelust kéne cserélni, csak várják, hogy történjen végre valami.
Ha egy anyuka rendszeresen nem vesz tudomást a babája jelzéseiről, amit nyilván sírással közvetít, amíg meg nem tanul beszélni, akkor nem fog egy idő után "szólni".
A kötődésnek vannak fajtái. Bemásolom a cikket.
(1) Biztonságos kötődés (B típus): esetén az anya képes optimális fizikai és pszichológiai biztonságot nyújtani, jelenléte és viselkedése egységes, megbízható, gyermeke érzéseire fogékony. Így a gyermeket is a saját magába és környezetébe vetett bizalom, kapcsolatukat biztos kötődés, stabilitás jellemzi majd. Ez jó eséllyel generalizálódik a későbbi kapcsolatokra (Bowlby, 1977).
(2) Szorongó elkerülő kötődés (A típus) esetén az anya passzív, elérhetetlen, vagy kifejezetten elutasító, nem nyújt biztonságot, gyermeke élményvilágára kevésbé fogékony. Gyermeke a visszautasításra „saját megtartása érdekben” anya-kerülő stratégiával válaszol. Megpróbál függetlenedni, s bár frusztrálódik, érzelmeit inkább nem fejezi ki. Idő előtt izolálódik, és eltávolodik, az anyától.
(3) Szorongó-ambivalens kötődés (C típus) esetén az anya következetlen, egyszer büntető, máskor esdeklő, majd túlóvó. Emiatt, vagy korai szeparációs élmények talaján szorongás alakul ki a gyermekben a szülői viselkedés bejósolhatatlansága miatt. Lemondani sem tud szülőjéről róla, de megbízni sem benne. Ezért bizonytalan, túlaggódó lesz, és már kisebb stressz esetén is eltúlozza az érzelemkifejezést. Extrém módon követi anyját és tapadósan kötődni próbál, bár miközben keresi a kapcsolatot, ellen is áll neki.
(4) Dezorganizált kötődés (D típus) teljesen kaotikus, gyakran bántalmazó szülői bánásmód mellett alakul ki. A gyermek érzelemvilága, viselkedése ilyenkor széttöredezhet. Jól láthatóak tehát a kötődés minőségének függvényében intenzíven alakuló viselkedés és társas történések, érzelmi és kognitív lenyomatok, melyek meghatározzák a kapcsolati valóságot és benső élményvilágot.
Idegen helyen:
Biztonsaggal kötődő gyerek anya mellett elindul felfedezni, ha anya kimegy, sir, ha visszajön megnyugszik
Ambivalensen kötődő gyerek anya mellett nem indul el felfedezni, ha anya kimegy, sir, ha visszajön mellette sem nyugszik meg igazán
A kövi tipus (nem jut eszembe de sulyosan elhanyagolt gyerekeknél)anya mellett eljátszik, ha anya kimegy pokerarc, ha anya visszajön, szintén, érzelmeit nem fejezi ki
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!