Tapasztalt anyukák! Lázas a gyerek, mit csináljak?
Ez hőemelkedés nem láz...kár volt neki adni kúpot, hagyni kellett volna,hogy elkezdjen dolgozni az immunrendszere.
Én dokihoz sem vinném ennyivel, felesleges,max holnap ha 38 fölé megy addig meg borogatás csuklóra homlokra
A lázas gyermek
Amennyiben gyermekünknél lázat észlelünk, először csillapítsuk azt, majd utána forduljunk orvoshoz.
A lázcsillapítás elsődleges lépése körül vannak bizonyos ellentmondások. Az egyik nézet a gyógyszeres, míg a másik az ún. fizikális lázcsillapítást helyezi előtérbe. Figyelembe véve, hogy a láz kialakulásának mechanizmusában a legfontosabb szerepet a hőközpont magasabb szintre történő beállása játssza, a gyógyszeres lázcsillapítás ajánlott.
Erre kiválóan alkalmasak az acetilszalicilsav-, aminofenazon- és paracetamol-tartalmú gyógyszerek. A paracetamol-tartalmú szerek enyhébb, az aminofenazon-tartalmúak erélyesebb lázcsillapítók.
Nagyon magas láz esetén javasolt az ún. fizikális lázcsillapítást, amely a hűtőborogatást, illetve a hűtőfürdőt jelenti. Borogatni a teljes testet kell, nem elegendő csak a csuklót és a bokát, még akkor sem, ha a hatás fokozására ecetet is alkalmazunk. Szintén gyakori hiba, hogy az ilyenkor fázó csecsemőt, gyermeket vastag paplannal betakarjuk, mert ilyenkor a lényegét, a hőelvonást szüntetjük meg.
Az ágyat és ágyneműt is könnyen átnedvesítő, a beteg “macerálását”, forgatását igénylő borogatásnál sokkal kellemesebb a hűtőfürdő, amelyet leginkább extrém magas láz esetén javasolnak, de már kisebb hő esetén is alkalmazható. Ilyenkor a gyermeket testhőmérsékletű (37–38 °C-os) vízbe tesszük és a lábához eresztett hideg vízzel hűtjük le a vizet, majd ezzel locsolgatjuk a testét. A víz hőmérséklete optimálisan 26–27 °C legyen.
A magas láz csecsemőknél, kisgyermekeknél lázgörcsöt okozhat. Ha már korábban előfordult, mindenképpen meg kell akadályozni a láz hirtelen kiugrását, de ezzel együtt a hirtelen csökkenését is.
Tanácsok:
• Csak a lázat csillapítsuk és ezt sem szükséges 37 °C alá.
• Első a lázcsillapítás, csak azután forduljunk orvoshoz.
• Lázgörcsre hajlamos gyermeknél az alacsonyabb testhőmérsékletet erőteljesebben, a magasabbat kíméletesebben, lassabban csillapítsuk.
• A gyógyszerrel csökkentjük a hőközpont érzékenységét, míg a fizikális lázcsillapítással a test közvetlen hőmérsékletét tudjuk csökkenteni.
• Vigyázzunk, ne alkalmazzunk több azonos hatóanyagú lázcsillapítót egyszerre, ezek beadása között minimálisan 4, optimálisan 6 órának kell eltelnie.
• A láz egy figyelmeztető tünet, de nem a kezelésre szoruló betegség.
A láz magassága következtetni enged a fertőzés okozójára is. Ha nem látunk bakteriális fertőzésre jellemző gennyedéses eltérést, akkor nagy valószínűséggel vírusfertőzéssel állunk szemben, amely nagyon magas lázat tud okozni. A láz mindig aggasztó tünet, de a fenti intelmek figyelembevételével jó eséllyel tudjuk megoldani ezt a problémát.
Forrás:Patika magazin online
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!