Megosztanátok néhány információt, esetleg tapasztalatot tejérzékenységgel/allergiával kapcsolatosan?
Gyanítottam, hogy a kisfiam is tejérzékeny, mivel én is az vagyok, és a férjem családjában is többen. Ezért sokáig nem is adtam a fiamnak tejet/tejterméket. 10 hónaposan kapott először egy kevés joghurtot, amitől kiütése lett az arcán (száraz, pirosas foltok), ami csak néhány hét múlva múlt el. 1 évesen megint próbálkoztam, remélve, hogy hátha mégsem attól volt a kiütés. Egy nagyon kis mennyiségű joghurtot, illetve egy darabka sajtot kapott. Az eredmény ugyanaz lett.
A családorvosnő nem igazán foglalkozott a dologgal, pedig már kétszer említettem neki. Nekem viszont nagyon fontos lenne tudnom, vajon tényleg erről van-e szó.
Azt mondta, nagyon gyakori a felnőttkorban kialakuló tejérzékenység, és ezt nem öröklik a babák,(nekem pár éve van, de a sógoromnak pl. baba korától), és amúgyis csak a tejtől lehet allergiája, a joghurttól nem. És, hogy nincsen semmilyen vizsgálat, amivel meg lehet állapítani a tejérzékenységet. Itt viszont olvastam, hogy vérvételből meg lehet. Nem Magyarországon élünk, de ha ott lehet, akkor csak kell lehessen itt is.
Akinek a babája tejérzékeny, az hogyan jött rá, és hogyan kezelte? Elmúlik-e? Mi tegyek?
(Sok mindent olvastam már róla ezen az oldalon, de még mindig nem értem egészen. Pl. azt sem, hogy a tejérzékenység és a tejallergia ugyanaz?)
Szia!
A kislányom tejallergiás. 3 hós korában jelentkeztek a tünetei, ami véres széklet és folyamatos hányás volt. 2 hetet töltöttünk el a kórházban. 10 napig infúzión volt, mert már enni sem evett, kizárólag anyatejes volt addig. Azóta szigorú tejmentes diétán van, és terápiás tápszert kap. 1 éves korától járunk vele gastroenterológiára és 2 éves kora körül megpróbálják visszaterhelni neki a tejet. Meglátjuk, hogy reagál rá. Egyébként ilyen korban a babák nagytöbbsége kinövi. Kevesen maradnak életük végéig tejallergiások.
Tejcukor érzékenység (laktóz intolarencia) van és tejallergia ( ez a tejfehérje).
Szerintem beszélj egy másik orvossal is, mert vmivel pótolni kell a kiesett fehérjét ( tejtermék).
Remélem tudtam segíteni.
8 éves, 20 hós és 2.5 hós anyukája.
Szia!
Nálunk egy hónapos volt a baba, amikor kiderült.Bármilyen tejterméket ettem, vagy csak olyant, amiben volt egy pici tej is, véres lett a széklete.Nálunk kizárásos alapon állapította meg a gasztroenteorológus, hogy erről van szó.A férjemtől örökölte, akinél csak pár éve, kb.30 évesen jelentkeztek a tünetek.Ő laktózmentes kajákon él mostanság, de van egy tabletta is, amit be lehetne szednie, amennyiben tejet tartalmazó dolgot eszik.Elég drága, úgyhogy inkább megvesszük a laktózmentes dolgokat.
A dokink azt mondta, hogy a picik ki szokták nőni általában.Most fél évesen visszaterhelik.Ha nem nőtte ki, akkor egy évesen.Ha akkor sem, nagy a valószínűsége, megmarad nála.Az apukát most májusban elküldte a baba gasztroenteorológusa terheléses vizsgálatra, ami 3 órát vesz igénybe.Nem tudom, hogy a nagyobb gyerekeknél is szokták-e ezt a fajta vizsgálatot csinálni (fújni kell félóránként), vagy csak a vérvételest.Kérdezz meg egy orvost!
Szia!
Az én kisfiam 14 hónapos és a joghurttól a szája körül jelentkeznek a kiütések. Annyi a különbség, hogy nála 5 perc múlva elmúlnak. Fél évesen egyszer rosszul lett egy fél adag tejpéptől, hányt és csalánkiütései lettek. A gyerekorvosunk már akkor beutalt gasztroenterológiára, de a fiatal kora miatt nem vizsgálták meg, de a dokink megmondta, hogy ezt nem hagyja annyiban és később újra beutaltat. Márc. 25-re van időpontunk. Valószínűleg vérvétel lesz, de létezik bőrpróbás vizsgálat is és terheléses vizsgálat is, de lehet, hogy ahhoz befektetik a kórházba.
Biztos, hogy van külföldön is gasztroenterológiai szakrendelés. Keresd meg őket és kérdezd meg, hogy mit kell tenned hogy kivizsgáltasd, kell-e beutaló?
Szia!
Én tejfehérje érzékeny voltam, és félek, hogy a gyerekem is esetleg megörökli, így rendesen utána jártam a dolognak. A tejérzékenység kétféle lehet tejfehérje vagy tejcukor. A tejfehérje érzékenyek mindenféle tejtermékre, a marhahúsra, a halra, pékárúra de még a párizsira is érzékenyek, ami valamilyen emésztési zavarral, fejfájással, kiütésekkel és felső légúti panaszokkal jelentkezik. A tejcukor érzékenyek inkább csak a tej ivása után érzékelik a panaszaikat, ami inkább hasmenéssel, hányással jár. Az utóbbi érzékenység a gyakoribb, ezért javasolják a tejtermékek bevezetésénél, hogy inkább joghurtot, sajtot adjanak az egy évesnél fiatalabb gyerekeknek először. Én gyanítom, hogy a te gyermekednek tejfehérje érzékenysége lehet (nem mondom, hogy az is van!). Ezt vérvétellel lehet megállapítani, de állítólag nem 100 %-os a kimutathatósága. Biztos vagyok benne, hogy nálatok is van gasztroenterológia, oda kéne bejutnotok. Az én gyerekemnél azt javasolták, hogy adjak neki tejtermékeket, vigyem el széklet vizsgálatra, fül- orr- gégészetre, bőrgyógyászatra és ezek eredményével menjek a gasztrora. Különben nekem is pöttyös lett a bőre a gyereknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!