Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Szerintetek? Most találtam....

Szerintetek? Most találtam. (Hosszú lesz)

Figyelt kérdés

És most azokról, akik '80 előtt születtek....


Akik 1980 előtt születtek, azok valódi hősök, olyasféle

igazi hollywoodi mindent túlélő fenegyerekek. De tényleg!


Gondolj csak bele, akik 1980 előtt születettek, azaz MI, kész csoda,hogy életben maradtunk!

Nekünk még nem volt gyerekülésünk az autóban, sőt még biztonsági öv se nagyon, sokunknak még autó se nagyon.

Viszont ma már bizton tudjuk, hogy a gyerekágyak festékében akadt bőven ólom.

A gyógyszeres és vegyszeres üvegek könnyedén nyithatóak

voltak, nem volt semmi furfangos védelemmel ellátva, de még a fiókok és ajtók sem voltak felszerelve biztonsági nyitóval, és mikor bicajozni mentünk, nemhogy könyökvédőnk és sisakunk nem volt, de még rendes

biciklink sem. Azért az nem volt semmi.

Mi még csapból ittuk a vizet, és azt se tudtuk, mit jelent pontosan az ásványvíz. Én speciel sokáig kevertem a szódavízzel. Azt hittem az ugyanaz. Szúr-szúr. Semmi különbség a kettő között, miért pazaroljak hátrá külön szót.

Mi nem nagyon unatkoztunk, ha tehettük kimentünk játszani.Igen, ki. Egész nap kint voltunk, a szüleink, pedig csak sejtették,hogy élünk és megvagyunk, hiszen még Matáv telefon se nagyon volt,nemhogy mobil. Pláne nekünk! Nyáron a derékig érő fűben és

közeli kiserdőkben játszottunk, mégsem lettünk kiütésesek és nem tört ránk allergiás roham. Nem tudtuk mi az a pollen, és a parlagfűről azt hittük, hogy a sárkányfű egyenes ági rokona. Ha elestünk,megsérültünk, eltört valamelyik végtagunk, vagy csak szimplán betört a

fejünk, senkit nem pereltek be ezért. Egyszerűen mi voltunk a hibásak.

Sőt! Ha az erősebb elgyepálta unalmában a kisebbet és gyengébbet, az is rendben volt. Ez így működött, és a szüleink nem nagyon szóltak bele ebbe sem.

(- Kisfiam, bemegyek az iskolába, az nem lehet, hogy

téged mindenki Rambónak csúfol / - Hagyd csak anya, ez az én háborúm!)

Étkezési szokásaink Schobert Norbi mércéjével mérve nap mint nap tartalmazták a halálos dózis többszörösét, de még egy McDonalds-on edződött átlagos, elhízott amerikai kisgyerek is helyből nyomna egy hátraszaltót attól, amit mi leküldtünk kaja címszóval.Gondoljunk a

zsíros kenyérre, a kolbászra, a disznósajtra (ki tudja mit tettek bele),az iskolai menzára (ki tudja mit NEM tettek bele) és mégis itt vagyunk.

A kakaóban nem volt A, B, C, D és E vitamin, viszont

"bedeko"-nak hívták és már ez is elég volt a boldogságunkhoz.

Szobi szörpöt ittunk, ami hírből sem ismerte az édesítőszert, viszont tömény cukorból készült. A limonádét még magunknak kevertük és mosatlanul ettük a fáról a gyakran éretlen gyümölcsöt, a WC pereme alatt

pedig a baktériumok ezreinek a kolóniái telepedhettek meg a még háborítatlan nyugalomban, a pre-Domestos korban.

Volt néhány barát, aki már ismert olyat, akinek videólejátszója volt, vagy esetleg spectruma (az egyfajta számítógép volt), de szó sem volt Playstationról, Nintendóról, X-Boxról,Videójátékról,

64 tévécstornáról, műholdról és kábeltévéről, filmekről, DVD-röl,Surround Soundról, Internetről, Fitness-klub kártyáról vagy mobiltelefonról.

Viszont voltak barátaink! Olyanok, akikkel találkoztunk kint az utcán, a focipályán vagy a pinpong asztaloknál, vagy ha mégse,akkor egyszerűen becsengettünk hozzájuk és beengedtek. Nem kellett megkérdezni a szülőket. Sem a miénket, sem az övéket! Nem vittek és nem hoztak a szülök autóval... Mégis itt vagyunk.

Nyakunkban lógott a lakáskulcs, mikor játszani mentünk, és nem ritkán fadarabokkal, botokkal harcoltunk, labdával dobáltuk egymást,mégis itt vagyunk. Nem ütöttük ki egymás szemét, a többi seb pedig begyógyult. Focizni is csak az állhatott be, aki tudott. Akkor még

volt egy íratlan szabály, amit ma nehezen értünk már meg mi is:

azt csináld, amihez értesz. Aki pedig nem értett a focihoz, pláne nem tudta rendesen kirúgni az ellenfél bokáját, az csak csalódottan nézhette a játékot a rácson túlról, vagy odébb állhatott, és más játékot, más

játszótársakat kereshetett magának.

A szerelmet nem brazil sorozatokból tanultuk, csak

egyszerűen megéltük. Boldogan szaladtunk végig az utcán az első csók után, úgy, mintha már sohasem akarnánk megállni.

Ha egy tanár nyakon vágott, nem szúrtuk le egy késsel és nem pereltük be, és nem sírtunk otthon a szülőknek. Sőt! Ha lehetett, el se mondtuk.

Ismertük a törvényt, és ha vétkeztünk, szüleink nem álltak mellénk. Megtanítottak úgy élni, hogy tudjuk, mit jelent a kötelesség, a bűntudat, a jóérzés, a felelősség.

Ismertük ezeknek a szavaknak a mélységét.

Ezek voltunk mi. Boldog hősei egy letűnt kornak, amelyen a mostani fiatalok csak értetlenül mosolyognak.


Eléggé le van sarkítva,de azért sztem elgondolkodtató...

Nem szeretnék vitát szítani,ebből kifolyólag kérlek ne is tegyétek,csak kiváncsi vagyok a véleményekre.

(én nem pontozok)


2010. jan. 19. 19:31
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
48%

Nem hiszem,hogy a bedeko-tól,vagy a Szobi-tól voltunk tisztelettudóak.Annak lehet most is nevelni a gyereket a mai világban is.Ez nem korfüggő.Én a változást a mobil-ra,öltözködésre,tehát az anyagi dolgokra értettem,enélkül kiközösítik.Az akkori nevelés még ma is megállná a helyét.


'86-os anyuka

2010. jan. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
75%

Első vagyok.

Márpedig szerintem igenis olyan lesz a gyerek,amilyenre neveljük,ez nem függ a "ritmustól".Ha arra tanítod,h tisztelje az embertársait,akkor úgy fog közeledni hozzájuk,de ha azt hallja otthon,h milyen hülye p...a a tanító néni,hogy mert egyest adni,jól meg kéne verni,akkor másnap szívbaj nélkül vágja képen a tanító nénit.

Az emberi értékek alapvetően nem változnak:"Megtanítottak úgy élni, hogy tudjuk, mit jelent a kötelesség, a bűntudat, a jóérzés, a felelősség. "Erre nem lehet megtanítani ma egy gyereket??Dehogyisnem,és ettől nem fog hátrányba kerülni.Na persze nem lesznek milliói "becsületes bodzaszedésből",de nyugodtan tud majd aludni...

2010. jan. 19. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
Nagfyo nagyon igaz, 1971-ben születtem:-)))
2010. jan. 19. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
78-as vagyok, és tudod, sokszor szivesebben élnék a korai 80-as években.
2010. jan. 19. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
0%

Ezen az álszent kis szösszeneten már csomót röhögtünk a férjemmel...:) persze nosztalgiázni tényleg jó, de egy kicsit olyan, mint amikor a nagyim mondta nekem annó, hogy "bezzeg az én időbmen" meg "ezek a mai fiatalok!"

A világ változik, ez természetes! Attól, hogy egy mai ovódás többet tud a számítógépről, mint mi 30 évesen, attól még lesznek barátai könyörgöm... Ja nekünk csak spektrum volt, a mi anyáink meg ugyanezt mondhatták, hogy nekik nem volt semmi, csak futkároztak a patakparton.. Attól, hogy a világon minden korszerűsödik attól még a "mai fiatalokkal" nincsen semmi baj :)) és az első csókot is ugyanúgy élvezik, csak most a 3D-s moziban történik meg... :)

az összes többi dolog pedig rajtunk szülőkön múlik. Hogyha hazajön egy intővel, akkor őt fogom leszídni nyilván, és nem a tanárt perelem... szóval szerintem a hülyeség nem korszakfüggő, a 80-as években is voltak idióták, és most is, és fordítva :))

2010. jan. 19. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:

20,28-nak:

Én is ugyanezt mondom.

2010. jan. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

igaz, én 83as vagyok, de jó volt kicsit visszamenni gondolatban a gyerekkoromba. de sok mindenben sarkít a dolog. 1 gyerek tényleg olyan lesz, amilyennek nevelik. ez nem korfüggő, sokkal inkább szülőfüggő. lehet ma is tiszteletet adni és kapni, őszintének lenni és becsületesnek. ezek alapja a nevelés, aztán később ettől jön hozzá 1 fiatalban 1 "gát", h mit tehet meg és mit nem.

egyénként köszi a cikket, tényleg jó volt visszamenni kicsit... és én még emlékszem a bedeco kakaóra:)))

2010. jan. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

78'-as vagyok én is.De jó volt egy kicsit nosztalgiázni!Nekünk még volt gyerekkorunk!

A mai gyerekeknek túl hamar fel kell nőni, a szülőnek nincs ideje semmire, többnyire nevelni sem.Rohanunk a megélhetés után.Mindent túlaggódunk, okkal.Ma már nem lehet annyira szabadjára engedni a gyerekeket, mert túl sokminden van ami rossz útra terelheti.És ez nem nevelés kérdése, hanem a társadalom hibája.Mi még megélhettük a gyermeki szabadságot.Könnyebb volt gyereket nevelni is.

2010. jan. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 A kérdező kommentje:
Egyetértek az utolsóval (és a többieknek is van igaza),én is próbálom a gyermekemet a helyes úton nevelni,de sajnos a szülő keze nem ér el mindenhová,"sajnos " bizonyos szempontból túl sok inger éri a mai gyereket,fiatalokat,sokszor kifordulnak magukból és nem csak a gyerekek,sajnos a felnőttek is és ezt tartom nagy problémának.Természetesen akinek nem inge nem veszi magára.
2010. jan. 19. 21:18
 20/26 anonim ***** válasza:
51%
Én a még ezt megelőző 65-ből való vagyok,jó volt olvasni ezeket a sorokat.Két gyereket neveltem és unokám is van már,és ettől eltekintve hogy sokkal jobb volt "az én időmben" gyereknek lenni még sem ugy nevelődtek ,mert mindenki jobbat-többet akar adni a gyerekének.Ez a mostani "követelmény".Hiába akartam a 6 hónapos unokámnak csapvizet adni a lányom rámszólt a védőnő azt mondta hogy....Meg 1 éves koráig nem ihat tejet,hát ez a fene nagy tudományos nevelés.Anyám örült annak idején megtudta venni nekem és volt mit innom.A 95 éves nagyim szerint a flanc öl meg bennünket,de igaza van.
2010. jan. 19. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!