Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mennyi idős koráig veszélyezte...

Mennyi idős koráig veszélyeztetett a baba a bölcsőhalál szempontjából?

Figyelt kérdés
2009. nov. 30. 11:46
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
1 éves koráig
2009. nov. 30. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

1 éves korig.

Azt mondják, hogy a legrizikósabb idő a 2 hónaptól 10 hó között.

2009. nov. 30. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
a mai napig nem tudják ennek az okát, de nekem a védőnő azt mondta, hogy egészséges babák nem felejtenek el csak úgy levegőt venni. Hát, én ebben bízom...
2009. nov. 30. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ugyan ebben nincs benne a kor, de érdemes elolvasni.



Mit tudunk a bölcsőhalálról ?

--------------------------------------------------------------------------------


Bölcsőhalálról beszélünk a csecsemőkorban hirtelen és váratlanul bekövetkező halál esetén, ha az előidéző ok széles körű utólagos vizsgálatokkal sem tisztázható, ide értve a boncolás eredményét is. ( 1.)


Bár az éber állapot nem kizáró ok, az esemény legtöbbször alvás közben – gyakran az éjszaka folyamán - következik be. A szülő, ha egyáltalán módja van észlelni, nem találkozik harsány tünetekkel: az eddig normálisan viselkedő baba tónustalanná válik, hangot nem ad, mozgás, légzés nem észlelhető, esetleg a bőr és nyálkahártyák színe megváltozik. Előfordulhat, hogy gyomortartalom jut vissza a garat, vagy szájüregbe, onnan a légutakba és ez lehet oka is, következménye is a bekövetkező halálnak. (Korszerű vizsgáló módszereivel a szakember e tünetek mögött ma már egyre jobban megismeri a mélyben zajló fenyegető folyamatokat: a vegetativ egyensúly felborulását, az önszabályozó mechanizmusok kisiklását, a keringés csődjét, az anyagcsere-folyamatok, mindenekelőtt az oxigén-anyagcsere elégtelenségét, stb. Ezek a felismerések egyre hatásosabb prevenciós módszerek kialakítását ígérik.)


A bölcsőhalál hazánkban ritka esemény: 10.000 csecsemő közül hármat veszítünk el ilyen körülmények között évente. Ezzel az értékkel pl. Dániával kerülünk egy rangsorba, míg például Olaszországban 1000 megszületett babára esik 1 bölcsőhalál, az USÁ-ban ez a szám: 0,77 ( 2000 augusztusi adatok: 2.). A hazai eredmények megalapozottak, mivel nálunk minden hirtelen halálesetben kötelező a boncolás (amelynek hiányában a bölcsőhalál nem is vélelmezhető). Nehéz megítélni pl. a Japán adatokat, mivel ott a bölcsőhalál előfordulás a hivatalos adatok szerint a mienkével azonos ugyan, ám az esetek 80%-ában boncolás nem történik. Extrém példa Pápua Új Guinea, ahol hirtelen csecsemőhalál, a statisztika szerint nem fordul elő, viszont sohasem boncolnak.


Az esemény bekövetkezhet előzetesen beteg kisbabán, de látszólag egészséges csecsemővel is megeshet. Mivel a közvetlen kiváltó ok ismeretlen, érdekünk megismerni legalább a tragédiához vezető körülményeket ( un. kontributív tényezőket). Már eddig is számos tényező került az érdeklődés középpontjába: gombával, baktériummal fertőzött matrac, hason fekvő alvási helyzet, kóros reflexek a gyomortartalom visszacsorgása során, veleszületett anyagcserezavarok, nem megfelelő ágyazási technika, hátrányos szociális helyzet, aluliskolázottság, dohányártalom stb. E felismert veszélytényezőket összefoglalóan rizikó-tényezőknek nevezzük.


Eddigi ismereteink alapján ma úgy fogalmazhatunk, hogy a bölcsőhalál nem vezethető vissza egyetlen okra, hanem többtényezős (multifaktoriális) eseményről van szó. Ha e tényezők egyike-másika szerencsétlen módon találkozik, akkor ezek egymás hatását erősítve vezetnek adott esetben az életfolyamatok hirtelen csődjéhez. A háttérben olyan agytörzsi központok fejlődésének megkésettsége feltételezhető, melyek a légző és keringési rendszer egyensúlyáért, valamint az un. ébresztő reflex működéséért felelősek (alvás alatt az ébresztő reflexnek köszönhetően a fej elfordul a szabad légzést akadályozó helyzetből) (3.)

2009. nov. 30. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A kedves egészséges baba nem felejt el levegőt venni-nek üzenem, hogy az utolsó sort olvassa el.

Egy enzimnek az alulműködése okozhatja az elfelejtést, ez bármelyik babánál sajna előfordulhat.

2009. nov. 30. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
1 éve s korig
2009. nov. 30. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
és ilyenkor "jó" neked, hogy tudományosan leírod ezt, sőt még ki is okítasz?:)Találgatnak csak az okokról. Enzim ide vagy oda, a légzés egy veleszületett reflex. Az lehet hog okozhatja 1-2 tényező egyidejű megléte,de ha lenne babád ilyen szakszerűen hűvös leírást nem adnál....
2009. nov. 30. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszokat!
2009. nov. 30. 12:56
 9/9 anonim ***** válasza:

Képzeld, van babám!

Egy 10 éves és egy 16 hónapos.

Mivel a második nagy súllyal született, a kórházban mondta a neonatológus, hogy be kell szerezni légzésfigyelőt. Én akkor mindent elolvastam a témában.

Azonkívül egyik ismerősömnek meghalt a babája 6 hónaposan. Bölcsőhalálban.:(

Nagyon fontos lenne, hogy minden anyuka és kismama ismerje ezt a "betegséget". Ezért lobbizok ennyire.

A védőnők dolga lenne ilyenekről beszélni, nem csak a sarat bevinni a lakásba.

2009. nov. 30. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!