Úgy érzem, hogy az egy évesem kicsit le van maradva. Miket és hogyan tanítsak neki? A ti babatok miket csinál? Szívesen veszem a jótanácsokat.
Szia, a kisfiam már 3,5 éves, de azért leírom, amit erről gondolok.
A környezetemben sok anyuka tévesen gondolja azt, hogy ez egy verseny a gyerekek között. A születésétől fogja szinte a mai napig megy az egymásra licitálás, de már az elképesztő szintekig (1 évesen bilizik magától, meg 1,5 évesen megismeri a nevének a betűit stb.)
Kérlek vedd komolyan azt, hogy ez egyáltalán nem mérvadó és az esetek többségében nem is igaz.
Minden édesanya elfogult a saját gyerekével (ez így helyes)- csak többen nem tudnak a legcsekélyebb mértékben sem az objektivitáshoz közeledni.
Ne ők legyenek a viszonyítási alap.
Nekem nagyon sokat segített Deákné B. Katalin: Anya, taníts engem című könyve- hasznos az iskolás korig. A feladatok változatosak, ésszerűek, különösebb eszközöket nem igényelnek, egyszerűek, mindenki által szinte mindenhol játszható kis ötletek- amiket valószínűleg a legtöbb anyuka ösztönösen is játszik a kicsijével- csak jó, hogy össze van gyűjtve- ilyen piciknél még havi bontásban is és nagyobb időszakonként ott vannak azok a MINIMUMok, amelyek az életkoráho kapcsolódnak.
Ne aggódj feleslegesen: ha a babád bizonyos dolgokból csak a minimumot teljesíti egy adott pillanatban, másból meg már 2 szakasszal előbbre jár- ez is természetes, majd behozza.
A gyermeknevelés nem verseny- bár tudom, hogy a média, a reklámok, a babás-mamás újságok, a trendi honlapok és a töménytelen készségfejlesztő játék hajlamosak ezt sugallni. A csecsemő tényleg MINDENBŐL tanul, direkt tanítani nem kell, ám ingergazdag, színesm nyugodt környezetet, szerető légkört és sok-sok elérhető kis eszközt (játékot) igenis a te felelősséged adni neki.
Szép napot.
Az enyém is 13 hónapos, és semmit nem mond, szótagokat sem, SEMMIT! De ezen nem aggódok, bőven lesz még ideje beszélni. Amit szeretne, odahúzza a kezem, vagy bárhogy máshogy tudtomra adja. 12 hónaposan indult el önállóan, most már akár egy órát is sétál kint a szabadban, a lakásban meg egész nap (túlzás nélkül). Egyszerre nem tud a mozgása és a beszéde is fejlődni, habár hallottam már olyat, hogy egy évesen sétált és beszélt is :)
Én pl 3 éves korom előtt egy picivel kezdtem beszélni, de 3 éves koromra már rendes mondatokban! Mára több diplomás pedagógus vagyok, semmi hátrányom nincs ebből :D Én olvastam olyat is, hogy egy része öröklött is lehet, így végképp nem lepődök meg rajta, hogy a picim semmit nem beszél még! Amúgy már kisbaba korától ezt láttam is rajta, más babák előbb kezdenek el hangokat kiadni, gügyögni (ő nagyon későn kezdte azt is), stb. Szóval mindig is látszott rajta, hogy a beszéd, verbális kommunikáció nála lassabban fejlődik.
Az a másik kedvencem,hogy olvassunk sokat, beszéljünk sokat a gyerekhez, ez majd segít. Pár hónapos korától olvasunk közösen, imádja a könyveket, hozzá,hogy épp melyiket szeretné olvasni, reggel ha felkel, leveszi a polcról és azokat lapozgatja negyed órát, tapogatja, mindent úgy csinál, ahogy az adott könyvvel kell. Természetesen beszélek hozzá, körülötte is mindig beszélünk, sokat énekelek neki, mondókázunk (mert azokat is nagyon szereti- vagy hozza azt a könyvet, vagy elkezdi mutatni (pl gomba-gomba, kerekeset-böködőset, csip-csip csóka, kicsi kocsi-három csacsi,stb) és abból jelzi, hogy akkor éppen azt a mondókát mondjuk-. Szóval foglalkozok én vele eleget (nem azért, mert feladatomnak érzem, hanem mert szereti a pici), de ha ő is csak 3 évesen kezd beszélni, nem fogok a falnak menni :D
Még annyi talán, hogy (természetesen állathangokat utánozunk, mióta könyveket olvasunk, de semmit nem utánoz) különböző hangokat tud kiadni a szájával, nyelvével, pl: lovacskázik, halacskázik, berreg, ezeket szinte egyszerre is akár, de mind magától csinálta és utána mutattam neki, hogy ezt csinálja a halacska, vagy az autó, stb.
3 gyerekem van
Az első kettő 2 évesen folyékonyan beszélt
A 3ik (lány) most kezdi majd az ovit de nem beszél !
Kb 1,5-2 éves szit között van
És ez még teljesen okés a pszhiologus a logopédus és a védőnő szerint is.
Sőt még az óvonénik sem aggodnak miatta..
Szal nagyon ráer ...
Egyre figyelj h a hallása rendben van e - mind a két fülére!
'Más ennyi idős babák szótagokat mondanak, vagy mutatják a testrészeiket'
Te hol láttál ilyen babát aki ezeket csinálja?:O
Ne érdekeljen ki mit csinál:)
Ne hasonlitgasd a babád máséhoz:)
13-as pedagógusnak: a babák nem gügyögnek, hanem gagyognak, a gügyögést a felnőttek csinálják.
11 hónaposom mutogat, tudja a hasát, kezét, lábát, fülét, macin az orrot, szemet. Utánoz farkasüvöltést, kutyaugatást, tüzijáték durranást, autót, repülőt. "Telefonál" a játéktelefonjával, tapsol, pápát int, táncol, "énekel", összegyűjti az azonos jellegű tárgyakat (kanalak és tálak, vagy építőkockák, vagy plüssök, stb), dobozba ki-be pakolászik, etet minket, kapaszkodás nélkül feláll. Ezeket mondja: papa, mama, nájnáj (anyósom), nyamnyam, tátá (autó), mamó (Manó, a kutyánk neve), pipo (cipő), bábá (bye bye, vagy pápá).
Hozzá kell tennem, h kétnyelvű baba, és két nyelven is érti a fentieket. Ezeket nem azért írtam le, hogy dicsekedjek, hanem hogy lásd, minél többet és többen foglalkoznak egy babával (tanítgatják ha úgy tetszik), annál többet tud. Ha csak úgy hagyod, h saját maga tanuljon, akkor is meg fogja tanulni ezeket, de sokkal később. Kislányom kommunikációs készségei felől nincsenek kétségeim, de a mozgásfejlődése lassabb, mint más babáké ilyen korban, akik közül sokan már szaladnak. De hát valamit valamiért. :)
A te kicsid sincs lemaradva semmivel, csak meg kéne találni azt, ami érdekli. A könyvek nyilván nem, de lehet, h a lapozás maga érdekelné, mutasd meg neki többször, hátha érdekli. Játsz vele szerepjátékot, pl megkostolsu vmi képzeletbeli kaját és nagyon ízlik neked, tegyél az ő szájába is és nyamnyogj neki, hátha rájön a játék lényegére és utána ő is megkóstoltat téged vmivel. Ha szereti a plüssöket, mutasd meg neki, hogyan kell simogatni és mondd, h simogasd meg a macit. Párszor elismétlitek, utána kérd, h simogassa neg, hátha megy egyedül is. Kislányom néha elég durván nyúl a nagyi arcához, ami fáj, ilyenkor mondom, h simogasd meg nagyit és megsimogatja.
Ezek nagyon egyszerű dolgok és a babák nagyon szeretnek utánozni, ez egy játszva tanulás. Nem geometriát vagy fúzióelméletet kell tanítgatni nekik nyilván. De szerintem igen is hasznos tanítgatni az ilyen kicsiket, mert sikerélményük van, le vannak foglalva, és a kis intelligenciájuk is fejlődik. Ez sokkal jobb, mint akármelyik méregdrága készségfejlesztő szuperkütyü.
minél többet és többen foglalkoznak egy babával (tanítgatják ha úgy tetszik), annál többet tud. Ha csak úgy hagyod, h saját maga tanuljon, akkor is meg fogja tanulni ezeket, de sokkal később.
És az miért baj ha később tanulja meg egy baba és miért előnyös ha előbb?
http://www.youtube.com/watch?v=bwU7vygLRuI
Ezt ajánlom neked amit az 5-ös is belinkelt!
"Azért jobb, mert hamarabb ki tudja fejezni magát, meg tudja értetni magát, h mit akar, magasabb lesz az intelligenciája és szélesebb a látóköre, ezeken kívül kreatívabb, magabiztosabb és önállóbb"
Persze, a trenírozástól biztos így lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!