Nem kell tanítgatni, utána meg kell tanítgatni, hogy van ez?
A babákat mikor még kicsik, azt mondták nekem, hogy nem kell tanítgatni, pl hogy hogyan kell forogni, ülni, mászni, majd kézen fogva sokat vezetgetni sem jó. Hagyni kell és meg kell várni, míg magától megtanulja ezeket. Utána viszont mindent tanítgatni kell neki, pl építőkockát adni a kezébe, meg nem tudom milyen fejlesztő játékokat. Kicsi korban miért baj ha mutatjuk neki mit hogyan kell? És nagyobb korban miért nem tud úgymond magától fejlődni, és magától megtanulni mindent?
Elnézést ha buta kérdés, és köszönöm az értelmes válaszokat.
Tévedés. Később sem kell tanítgatni. Játsszon, amivel jólesik, amit jólesik. Nem kell fejlesztő játék, különóra és csodakütyük.
A babát NEM lehet tanítani mozogni! Hagyni kell, hogy úgy mozogjon, ahogyan már elég érett a mozgáshoz. Ez minden babánál más ütemben történik.
De később sem kell tanítgatni. Odaadni neki a játékot, megmutatni, ha kell, hogyan lehet vele játszani. Azután hagyni, hogy egyedül játsszon vele. Jöjjön rá magától. A készségfejlesztő játékok többsége csak pénzlehúzás. Sokszor néhány Pet-palackkal, vagy tejfölös pohárral jobban eljátszanak a kicsik, mint valami drága kütyüvel.
Amíg nem tud járni magától, addig semmilyen mozgást nem szabad úgymond helyette megcsinálni. Tehát ne állítsd fel, ne tereld át a szék és asztal között két lépésnyit, ne ültesd fel, ha még nem tud magától stb.
Deákné B. Katalin: Anya taníts engem! c. könyvét viszont nagyon ajánlom. 6 éves korig minden korszakban szinte minden napra ad feladatokat, vagy témákat.
Ezek lehetőségek, amiket felajánlhatsz neki, felkeltheted a figyelmét valamire.
Adhatsz neki fakanalat és nagy műanyag tálat. Majd megtanulja, hogy ne vágja fejbe magát vele. Persze ha odacsapott, akkor megvígasztalod és megmutatod neki, hogy lassabban, kisebbet stb., de neki kell majd ezt megtanulni koordinálni. Rakhatsz dobozba babot, másikba rizst és figyelni a másfajta hangzást stb. Ez is egyfajta tanítás, de nem olyan direkt, amit sokan nem szeretnek.
A mozgásokat azért nem szabad egy babának tanítani, mert ezeket a saját tempójában kell elsajátítania. Minden egészséges gyerek megfordul, felül, feláll majd elindul magától akkor, amikor az izomzata, csontozata, egyensúlyérzéke elér egy megfelelő fejlettségi szintet. Ha ezeket előbb szeretnén a gyerekre ráerőltetni, pl. felállítjuk akkor, amikor még nem tudja tartani magát, azzal komoly gondokat okozhatunk nála. Ez természetesen csak az egészséges gyerekekre vonatkozik, a sérülteknek ezeket mind külön meg kell tanítani, de arra a gyógytornász való, nem az anyukának kell otthon kísérleteznie.
A értelmi fejlődés az más kategória, az nem megy magától. Beszélni még megtanul spontán, ha beszélnek körülötte, de énekeket, mondókákat, rajzolni, hajtogatni akármi csak akkor fog tudni, ha ezeket valaki megtanítja neki. De itt sem kell nagy feneket keríteni a dolognak, nem iskolás módra kell tanítani meg fejleszteni, inkább az együtt töltött időnek kell örülni, figyelni, mi érdekli. És nagyon fontos, hogy hagyni kell egyedül is felfedezni a világot, nem attól lesz senki jó anya, hogy 24/7-ben a gyerek fenekében lóg, és folyamatosan magyaráz neki, egy pillanatra se hagyva békén szegényt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!