Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Hogyan lehet ézrevenni ha...

Hogyan lehet ézrevenni ha letepadt a baba nyelve?

Figyelt kérdés
Azt hiszem így hívják amikor késöbb beszéd közben nehézségei lehetnek.Ugy tudom az ilyen babáknak megvágják a nyelvén a féket.De hogy veszem észre egy kisbabánál ha ilyen gond van?
2008. júl. 5. 09:15
 1/3 anonim ***** válasza:

Ide másolok egy részletet egy beszélgetésből. Ha kétségeid vannak, fül orr gégésznek mutasd meg. :)


"


– Egy olyan, szoptatással kapcsolatos problémáról szeretnék beszámolni, ami nálunk végül szerencsésen megoldódott.


– Hallgatom.


– A harmadik gyerekem születése utáni szoptatáskor lepődtem meg. Az első kettő nagyon jól szopott, míg a harmadik nem akart. Mivel az első kettővel volt már elég tapasztalatom, tudtam, hogy most nem úgy megy a dolog, mint ahogy kéne. Véletlenül, ahogy erről másokkal is beszélgettem, kiderült, hogy valószínűleg az a probléma, hogy részlegesen le van nőve a kisbaba nyelve. Utólag azt mondták, olyan kicsit van lenőve, hogy nem valószínű, hogy hoszútávon gondot okozott volna. Sem beszédproblémát, sem mást, csak éppen nagyon-nagyon erősen akart szívni. Úgy szívott, hogy szinte látta az ember, hogy behorpad a homloka, meg a kis arca is beszívódott.


– Igen.


– Mivel nem tudott eltávolodni a nyelve kellőképpen, nem jött eléggé a tej, és mindettől nagyon elfáradt, rövidebb szakaszokat szopott csak: pár perceket, aztán pihent egy kicsit, aztán újra. Ráadásul ez nekem is nagyon fájdalmas volt. Még a harmadik hét után sem akart elmúlni a fájdalom, akkor kezdtem el mindenkivel beszélgni. Orr-fül-gégészhez vittük ez után a picit, aki egy minimális beavatkozást végzett rajta. Ez a letapadás egy picike hártya, amit át kellett vágni. Már ott a műtét után rögtön megszoptattam és azonnal érződött, hogy milyen más, mint addig volt.


Azért gondoltam, hogy betelefonálok, mert utána is beszélgettünk sok emberrel, és úgy tűnik, több ilyen eset is van az én környezetemben.



***


– Milyen szempontok alapján lehet megállapítani, hogy egy nyelv le van nőve? Hány centire kell, hogy a nyelv föl tudjon emelkedni?


Dr. Réti Csaba fül-orr-gégész: Általában a nyelv alá lehet nyúlni egy lappal és akkor lehet érezni, ha ez a hártya, ami egészen a nyelv hegyéig megy, lenőtt-e? Ha egy újszülöttnek megemeljük a nyelvét és legalább másfél centivel a nyelv csúcsa mögött van ez a hártya, akkor az már nem tekinthető rövid nyelvféknek.


– Valóban csak egy picike és veszélytelen beavatkozásról van szó, amikor így bemetszik a nyelv alatti hártyát?


– Ez valóban egy kis beavatkozás, de felhívom a figyelmet, hogy minden műtét metszéssel kezdődik és heggel végződhet. Amennyiben ezt a nyelvféket, és nemcsak azt a hártyát vágják be, hanem mögé is hatolnak, vagyis a nyelv állományát is elérik, akkor sajnos előfordulhat, hogy nagy vérzést okozhatnak, amit el kell állítani. A nyelv nagyon vérzékeny. Ilyenkor hegesedés alakulhat ki, amitől a helyzet nemhogy javulna, hanem esetleg egy nyolc-tíz hónap múlva kiderülhet, hogy masszív heg van mögötte.


– A gégész meg tudja állapítani, hogy meg lehet-e csinálni a metszést? Vagy a gégész kézügyességén múlik?


– Csak addig szabad metszeni, amíg a hártyát megnyitják és a nyelv állományát nem érik el. Nagyon-nagyon picike metszést kell ejteni. Helyi érzéstelenítésben el lehet végezni. Egyetlenegy mozdulattal meg lehet nyitni és ez teljes gyógyulást hoz. Azonban felhívom a figyelmet, hogy mint minden műtétnél, ahol vérzés van, a vérzésalvadási paramétereket a beavatkozás előtt mindig meg kell tudni!


– Milyen hamar gyógyul ez a seb?


– Mire hazamennek már szinte nem is látszik. A szájban lévő nyálkahártyasebzések nagyon szépen és nagyon gyorsan gyógyulnak.


– Tehát még aznap tud szopni a kisbaba?


– Igen, igen. "


[link]

2008. júl. 5. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az "R" betűt nem tudja pörgetni rendesen akinek le van tapadva a nyelve. Az én kisfiam nehezen szopott nem volt megfelelő vákum mert nem tudta felnyomni a szájpadlásához a nyelvét. 11 napos volt amikor kb 1mm-t vágtak rajta. Picit vérzett, érzéstelenitöt nem kapott, mire hazamentunk már szopni is tudott.

Érdemes minél hamarabb felvágatni ha ilyet tapasztalsz, ne akkor kelljen mikor már beszélni fog.

2008. júl. 5. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.3 hónapos tápszeres baba.
2008. júl. 5. 12:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!